Sayın Valim bu yazı size

Günlerdir kamuoyu Alman otomotiv devi Volkswagen’in 1,3 milyar Euroluk yeni yatırımını konuşuyor.

Yatırım için Türkiye kararı veren firma şu anda yer seçimi ile ilgili arayışlar içinde. Yatırım için adı geçen iki bölge var. Torbalı ve Manisa.

Manisalılar yatırım kendi bölgelerine yapılsın diye büyük uğraş verirken, gördüğüm kadarıyla İzmirlilerin üzerine ölü toprağı serilmiş gibi, kimseden bir ses çıkmıyor.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun,bu konuda elinden geleni yapmaya çalışsa da gerekli desteği bulmakta çok zorlanıyor.

Bu konuya en baştan balıklama dalması gereken EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’dan ne ses var ne seda. Her seçimden sonra klasik ‘’ artık ekonomiye dönelim’’ mesajından başka bir ses Yorgancılar’dan duyamıyoruz.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’den de kuvvetli bir çıkış ve hamle yok.

Özgener demişken, kardeşim kadar sevdiğim Mahmut’a buradan bir tavsiyem olacak.

İzmir’in bugüne kadar görmediği bir katılımın sonucunda İZTO’nun başına geldi.

Bu şehrin kendisinden beklentileri çok fazladır. Bugüne kadar da, Allah var, elinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştı. Bir enkaz olarak devraldığı İZTO ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde işleri yeniden rayına soktu.

Bunların dışında kendi üyeleri ve İzmir’i ilgilendiren konularda çok güzel girişimleri oldu.

Fakat Mahmut Özgener’den çok daha fazlası bekleniyor. İZTO’nun genç başkanından İzmir’i ilgilendiren konularda liderlik yapmasının zamanının geldiği ve hatta geçtiğini tüm dostları söylüyor.

TOBB’daki görevini de düşünürsek Özgener’in bu işleri çok da başarılı yapabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kendisini çok yakından tanıdığım için başka başkanlar incinmesin diye saygısı ve duyguları onun öne çıkmasına mani oluyor. Mahmut Özgener’e düşen görev artık mantığı ile hareket etmesidir.

İşte şimdi tam bir fırsat var Alman yatırımcıların İzmir’i tercih etmeleri için derhal bir lobi faaliyeti başlatılmalıdır.

ESİAD, EGİAD gibi kuruluşlar derhal görev üstlenmelidirler.

Her ay yemek yiyerek dağılan Başkanlar Kurulu üyeleri de yemeğin dışında da görevlerinin olduğunu bu konu da göstermelidirler.

Sayın Valim,

Şimdi neden bu yazıyı size yazdığım anlamışsınızdır.

Torbalı, alt ve üst yapı anlamında Almanların istediği şartlardan çok daha fazlasına sahiptir.

Burada size düşen görev yukarıda saydığım oda ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek gerekli lobi çalışmalarının yapılmasını sağlamanızdır.

Yoksa 1,3 milyar Euroluk yatırım Manisa’ya kaptırılacaktır.

Atı alan Üsküdar’a geçmeden gerekli tedbirleri alıp girişimleri biran önce yapmamız lazım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Soner göksel
Soner göksel - 5 ay Önce

Manisa seçildi.devletten talepleri var.listeler sanayi bakanında.

İbrahim Yncü
İbrahim Yncü - 5 ay Önce

Sev. Erol, konuya bir de şu pencereden baksak mı... İSO ve İTO'nun mutlaka araştırmaları vardır. Bölgemizde çalışan yabancı uyruklu işçilerin oranı nedir? Buralara çıkıp geliyorlar, halbuki sanayi bölgesi olarak Doğu, ya da Güney doğu bölgesi seçilmiş olsa, demir yolu, deniz yolu ile üretimlerini ihraç etseler.
İzmir ve çevresi Kültür- Eğitim- Turizm'e yönlendirilse... Konumuz ile ilgiisi yok ama İzmir'in tam göbeğindeki Limanı körfez dışına itsek... Liman sadece turizme ayrılsa... Ne güzel olur! Yazın için teşekkürler.