Türkiye'nin İlk ve Tek Görme Özürlüler Kitaplığı

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK); görme özürlü veya az gören bireylerin eğitim kalitesini ve kültür seviyesini yükseltmeyi amaç edinen bir kurum olarak dikkat çekiyor.

Türkiye'nin İlk ve Tek Görme Özürlüler Kitaplığı
AYSEL KAYARDI / BEN HABER
 
 
Türkiye'nin birçok iline, hatta yurt dışına kitap gönderip görme özürlü bireylerin bilgiden yoksun olmadan yaşamasını sağlayan TÜRGÖK'ün kuruluş öyküsünü, yaptıkları faaliyetleri ve hedeflerini TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan'dan öğrendik. 
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Tülay Yazgan Kimdir?
İstanbul'da doğdum. Liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra İzmir'de de İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdim. Sonra öğretmen olarak İzmir Ticaret Lisesi'nde göreve başladım. Meslek hayatım 26 yıl sürdü. Arkasından eşim Gültekin Yazgan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığını kurma işine başladık ve beraberce onun çalışmalarını yaptık. Onu kaybettikten sonra görevi ben devraldım ve TÜRGÖK'ün başkanlığını sürdürüyorum.
 
TÜRGÖK nasıl kuruldu?
Eşim görme özürlüydü. 53 yıl birlikte yaşadık. Bu sürede hep görmeyen kişilere örnek olmak ve onların hayatında yol göstermek amacını güdüyordu. Kendisi görmeyen bir kişi olduğu için eğitim hayatında kitabın rolünü çok iyi biliyordu.
 
Eşim kör olduktan sonra bir İngilizce kursuna katılıyor. Kursa 1994 yılında İngiltere'den müfettişler geliyor. Bakıyorlar görmeyen bir çocuk gayet iyi İngilizce öğrenmiş. 1 ay sonra tekrar onu ziyarete geliyorlar. Yanlarında 1 çuval dolusu kabartma kitap getiriyorlar. Yani böyle bir kitaplık 1870 yıllarında İngiltere'de açılmış. Gültekin Bey'e bu kitaplar gelince çok mutlu oluyor. O anısını anlatırken; 'Çok duygulandım gözlerim yaşardı, ama bu kitaplar kendi memleketimde neden üretilmiyor diye de hüzünlendim' diyordu. Ve sonra hayatında bir amaç edinmiş. Hatta Ankara'da hukuk fakültesinde Altı Nokta Körler Derneği'ni Doç. Dr. Mithat Enç ile birlikte kurmuşlar. Gültekin Bey ile bir radyo röportajı yapılıyor. Röportajda Gültekin Bey; 'bir körler kitaplığı kurmak istiyorum' diyor. Yani bu bir insanın nasıl geleceğe yönelik planlarının olduğunu ve bu planları nasıl yaşama geçirmek için azimle üzerine gittiğini gösteren bir kıstastır. 2003 yılında bu kitaplığı İzmir'de kurmak için faaliyete geçtik. 16 kişilik bir kurucu ekip oluşturduk. Bu ekipte görmeyen eğitimli arkadaşlar vardı. Ekipte Prof. Önder Kütahyalı, Avukat İbrahim Ayuz gibi tanınmış kişiler yer aldı. Öncelikle derneği kurduk. Derneğin adı İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği'ydi. Bu dernek 2004 yılında kitaplığı kurdu. Kuruluşundan itibaren de her gün giderek büyüdü. Üye sayımız arttıkça İçişleri Bakanlığı'na başvurduk ve Türkiye adını aldık. Çünkü Türkiye'de ilk ve tek sırf bu amaçla kurulmuş bir kitaplığız. Şimdi de Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı olarak devam ediyoruz. 
 
Görme engelli bireylerimiz için birbirinden yararlı eğitim  kaynakları üretiyorsunuz. TÜRGÖK'te üretim nasıl gerçekleşiyor?
Burada gönüllü olarak çalışılıyor. Yapılan işler gönüllülerimize de çok katkı sağlıyor, kendilerini çok mutlu hissediyorlar. Çocuklarımızın çok sıkıntıları var. Okullarda kaynaştırma denilen bir sistemle okuyorlar. Destek programı olmadığı zaman çok yalnızlar. Biz mümkün olduğu kadar bize ulaşanların, ihtiyaçları olan kitapları seslendirmeye, kabartma basıp yollamaya çalışıyoruz. Fabrika gibiyiz. Sesli kitap okumaları oluyor, okumalar düzenleniyor, diğer tarafta üretilenlerin paketlemeleri yapılıyor, diğer bir tarafta ödünç kabartma kitapların bir kitaplığı var, kurs bölümümüz var. Güzel ve yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Dernek üyelerimiz ve gönüllülerimizle ekip olarak çalışıyoruz. 
 
Şu anda ürettiğiniz dergiler neler?
2014'ten beri 2'si kabartma olmak üzere 3 tane dergi çıkarıyoruz. 4. sınıfa kadar olan çocuklar için kabartma şekilde yavru bal arısı, 4. sınıftan sonrası için ise bal arısı adında dergi üretiyoruz. Yetişkinler için de Arkadaş adında sesli dergi çıkarıyoruz.
 
Görme engelli bireylerimizden size geri dönüşler nasıl?
Bize çok fazla geri dönüş var. Sizin sayenizde tekrardan hayata tutunduk diyorlar. Geçenlerde bir arkadaşımız Rize'den aradı. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne girmiş."Sizin gönderdiğiniz engelli KPSS kitaplarıyla çalışarak atandım teşekkür ederim" dedi. Bir başkası üniversiteyi kazandım diyor. Bir başkası TEOG sınavını kazandım diyor.  Bu da bizi çok sevindiriyor tabii.
 
Bildiğimiz üzere faaliyetlerinizi bağışlarla sürdürüyorsunuz. Peki bu noktada insanların ilgisi nasıl? 
Biz elimizden geldiği kadar ders kitabı ya da ödünç kitabı kargoyla yollamak istiyoruz. Buranın bütçesi bağışlarla sağlanıyor. Ödünç kitabı sponsorlukla yapıyoruz. İngiltere'de de bu şekilde işliyor. Eşime gelen kitapların sonunda sayfalar dolusu sponsor isimleri olurdu. Bize de bu konuda çok destek olunuyor. Yakınları adına kitap bastırıyorlar mesela. Hatta ölmüş yakınları için lokma döktürmek yerine anısına kitap bastırıyorlar. Kitabın üzerinde o kişinin adı yazıyor ve bizim de güzel bir desteğimiz oluyor. Ayrıca daha kalıcı bir hatıra elde etmiş oluyorsunuz.
 
Bize biraz da gerçekleştirdiğiniz projelerden bahseder misiniz?
Sabancı Vakfı ile bir proje yaptık. Bergama Tutuk Evi'ndeki gençlerle kitap okuma etkinliği yaptık. Kabin kurup okumaları kayıt altına aldık ve orada okunan kitaplar görmeyenlere gönderildi. 'Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor' adlı yemek kitabı projemiz oldu. Kabartma olarak basıldı. 100 tane bayana gönderildi. Mutfak deneyimi kursu yapıldı. 'Kabartma Nota Basıyorum' projemiz de var. Kabartma kitap baskı makinemizi yenilemek için İstanbul'da 38. Vodafone Mutlu Ayaklar Maratonu Koşusu'na katıldık. Bağışlarla büyük bir miktarı topladık. Yakında Makine ısmarlayacağız. 
 
Peki önümüzdeki günlerde gerçekleşecek projeleriniz var mı? 
Bu sene 7. öykü yarışmamızı yapıyoruz. Jüri üyelerimiz; Canan Tan, Maviser Yener, Hidayet Karakuş, Bekir Yurdakul, Birsen Ferahlı, Düriye Ayyıldız, Muzaffer İzgü. Kazananlara bir tören yapıyoruz, çok güzel ödüller veriyoruz. Konu olarak iki ayrı gruba ayırdık. Bir yetişkin grubu bir de genç grubu var. Genç grubun konusu; 'talih kuşu kapınızı çalınca', genç grubun ise; 'yüzleşme'. Bu konularla ilgili yönergemize uygun öyküler yazıyorlar. Yazarlarımız öyküleri çok beğeniyorlar. Bu yarışmada elde edilen öyküleri 'Dokunan Öyküler' adında bir kitapta topladık. Bu kitabı bağış karşılığında alabiliyorlar. Dergimizde de yayınlıyoruz. Öyküyü yazanlara da kabartma olarak öykülerini yolluyoruz. 
 
Görme özürlü vatandaşlar TÜRGÖK'e nasıl ulaşabilirler?
6000'den fazla görme özürlüye hizmet ediyoruz. Giderek de artıyor. Bizim amacımız yardım ettiğimiz bireylerin çoğalması. Çevresindeki görmeyenleri bize üye yapsınlar. Bize üye olmak için bir özürlü kartı numarası ya da % 40'dan yüksek olan engelli raporuyla başvurmalılar. Telefonla bile yapılabilir bu işlem. İnternetten www.turgok.org adresinden  de bize ulaşabilirler. Biz daha sonra istediği kitap ve dergileri yolluyoruz. Ulusal medyada sesimiz olmadığı için İzmir çevresinde kalıyor. Halbuki duyulduğumuz zaman çok önemli yararlarımız oluyor. Almanya, Hollanda, Amerika, İran, Azerbaycan gibi ülkelerde üyelerimiz var. Türkçe okuma ve yazma bilenler için çok güzel bir fırsat. Ve bu işlemi hiçbir ücret almadan yapıyoruz.
 
Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?
Herkesin kendine bir amaç belirlemesi ve bu amaç doğrultusunda çalışması gerekir. Sağa sola sapmamalısınız.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER