'Turisti Agora ile Buluşturmalıyız'

Ege Turizm Derneği Başkanı Önder Kayın, İzmir'de turizmin geldiği son noktayı değerlendirdi. Kayın, ''İzmir'de turisti Agora ile buluşturmayı başarmalıyız'' dedi.

'Turisti Agora ile Buluşturmalıyız'

GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER

Ege Turizm Derneği Başkanı Önder Kayın İzmir'de turizmin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Kayın, Kültürpark alanına turistin Agora ile buluşabileceği büyük bir kongre merkezi yapılması gerektiğini vurguladı. Başkan Kayın, ''İnciraltı bir termal turizm alanı olmalı. Orada yapılan yatırımlar sıklaştırılmalı'' diye konuştu. 
 
“Türkiye'nin ilk tatil köyü İzmir'de yapıldı” 
 
Başkan Kayın, ''Eskiden bizim turizm anlayışımız deniz, kum ve güneşti. Yani dünyaya sunduğumuz imkanlar bunlardı. Çeşme'de Halis Temel beyefendi ilk Şifne'deki su kanallarını bulan ve Çeşme'de ilk yatırımı yapan bir İzmirlidir. O yıllarda gazetelerdeki başlıklar şu şekildeydi: Eğer Ağustos ayında Çeşme'de gökte bulut görürseniz sizi bir gün daha fazla misafir edeceğiz. Çünkü o zaman Avrupalıların, batılıların arzu ettiği, koştuğu şey deniz, kum ve güneşti. Bu tür yatırımlar zaten devam ediyor. Ama artık turizmi çeşitlendirmek lazım. Otelci arkadaşlarımızın açıklamaları doğrudur ama hangi tatil yöresini baz alarak böyle bir kayıp olduğunu açıklamışlardır. Antalya, 1980'den sonra özel bir program altına alındı. Turizm teşvik yasası çıkarıldı sırf Antalya yöresi için. 1974 senesinde İzmir'de Altınyunus tesislerini Selçuk Yaşar Bey yaptığı zaman ‘Niçin oraya yapıyorsun? Kuşadası'na neden yapmıyorsun?’ diye sordular. Çünkü oraya daha fazla turist geliyordu. Türkiye'deki ilk tatil köyü burasıdır. Ve günümüzde de çalışmaya devam ediyor başarı ile'' dedi. 
 
 
“Turistin kalitesi düşüş gösterdi” 
 
Kayın, ''Otellerimize gelen turistlerin gün geçtikçe maalesef kalitesi düşmektedir. İzmir'de kruvaziyere 8-10 sene önce başlandığında gelen turistlerin kalitesi ile bugün gelen turistlerin kalitesi arasında çok fark var. Bu profil tamamen değişmiş durumda. İzmir otel bakımından yetersiz, daha fazla otele ihtiyaç duyulabilir. Şehir otellerinin doluluk oranları kim ne derse desin yüzde 80'den aşağı değildir. Bugün Türkiye turist için en ucuz ülkelerden biridir. Her şey dahil sistemi turizmin kanayan yarasıdır. O zaman dışarı çıkmaz kalır gider. Nereye geldiğinin farkına bile varmaz. Ne oluyor fiyat ucuzluyor. Her bir otel odasını asgari 8 ila 10 senede bir yenilemelidir. Otel genel müdürlerinin çalışma saati yoktur. 24 saat hizmet için çalışır. Otelde yatar'' dedi. 
 
 
“Türkiye'nin kendisi serbest turizm alanı” 
 
Başkan Kayın, ''Turizm serbest bölgesi projesini Çin gerçekleştirdi. Güney bölgesinde bunu yaptı. Ve oradaki bir bölgeyi sadece turizme ayırdı. Ve şuanda 5 milyon turist Çin'in o bölgesine geliyor. Fakat sorulan sual şu: Turistlerin yüzde kaçı dışarıdan geliyor? Yüzde 10... Yüzde 90'ı Çinlilerin kendisi. Bu tam anlamıyla yerli turizm. Dolayısı ile serbest bölge projesinin başarısız olduğunu gösteren bir örnek bu. Açılan serbest bölgede neyi sunacağınız çok önemli. Mesela bir EXPO esasında çok büyük bir serbest bölgedir. Ama o projeyi her şeyi ile düşünmek lazım. Bence Türkiye bir açık turizm alanıdır. Bugün ben Van'daki kaleyi görebiliyorsam, turisti oraya getirebiliyorsam, turizm kazanmış olur. Ama bugün şu koşullarda siz hangi turisti Ağrı Dağı’na götürebilirsiniz? Onun için Türkiye'de bir serbest bölgeyi bir yere yapmak bence çok doğru bir karar değil'' diye konuştu. 
 
 
“Yeni fuar alanı akıllıca”
 
Ege Turizm Derneği Başkanı Önder Kayın, ''Yeni yapılan fuar alanı İzmir'e çağ atlatacak bir alan. Ancak ulaşım sorunu var. İzmir'in 30 senelik ihtiyacını karşılayacak bir fuar. Fuarlar teknoloji ve bilgi alışverişidir. İzmir bu bakımdan çok büyük bir adım atmıştır. Yeni fuar alanı ile çok akıllıca bir şey yapılmıştır. Kültürpark alanının ise bir milli park olması lazım. Orada doğayı ve yeşili bozmadan İZFAŞ binalarının yıkılıp çok güzel bir kongre merkezi yapılması lazım. Kongre merkezi şehir içinde olmalı. Agora'da yapılan muazzam kazılardan elde edilen bulgular, tarihi eserler buradaki kongre merkezinde sergilenmeli. Agora'ya bağlantıları yapamıyoruz. İzmir'e gelen turiste nereyi göstereceksiniz? Eğer böyle bir alan yapılırsa sorun ortadan kalkar. Kültürpark'ta yapılacak alandan bir yürüyüş yolu ile turisti Agora ile buluşturmak lazım'' dedi.   
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER