banner9

Süslü Dostlarımız İçin Kaliteli Bakım

Kendimizi mutsuz hissettiğimiz anda hemen soluğu kuaförlerde alıp yapılan kesim ya da bakımla mutlu oluruz. Peki biz mutlu oluruz da minik dostlarımız da bu durumdan mutlu olmaz mı?

Süslü Dostlarımız İçin Kaliteli Bakım

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

Evcil hayvan sahipleri minik dostlarının bakımı ve güzelliği için profesyonel kuaförlerin kapısını çalıyor. Biz de sevimli dostlarımıza bu kuaförlerde nasıl hizmetler verildiğini Keops profesyonel köpek kuaförü Murat Zama'ya sorduk. 

Murat Bey biraz kendinizden bahseder misiniz? Nasıl başladınız bu işe?
 
Bazı insanların köpek fobisi olur, yanından geçemez hatta karşı kaldırımdan geçer. Benim de başıma öyle bir şey geldi. 7 yaşındayken beni köpek ısırdı. Öyle saldırma değil de oyun ısırığıydı. Ama bu olaydan sonra köpeklerle arama bir mesafe koymadım. Küçüklüğümden beri bir köpeğim olsun, benimle birlikte yatsın kalksın istiyordum. Şimdi 'Haydut'a sahibim. Beraber uyuyup uyanıyoruz.
 
1996'dan beri bu işi yapıyorum. Dostlarımıza psikolojik yaklaşımı öğrendik. Buraya ilk kez gelen bir hayvan elbette ki yabancılık çekecek bizi tanımıyor çünkü. Ama onu rahatlatınca hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Müşterilerimizle aramızdaki en önemli şey güven. Güvenmezlerse dostlarını bize emanet etmezler. 
 
 
Veterinerle sizi ayıran durum nedir?
 
Bizi veterinerlerden ayıran kısım şu; biz burada yalnızca kuaförlük hizmeti veriyoruz. Sağlık hizmeti yok. Veteriner hekimler de tıraş yapıyor ama profesyonel olarak bizim hizmetimiz farklı. Müşterilerimizin çoğu zaten veteriner hekimler tarafından yönlendiriliyor. Onlara teşekkür ederiz. 
 
Sağlık açısından hayvan severler tereddüt ediyor mu?
 
Burası 16-17 yıldan beri var. Müşterilerimiz nasıl özen gösterdiğimizi biliyorlar. O yüzden herhangi bir sorun çıkmıyor.  
 
 
ANESTEZİ KULLANMIYORLAR
 
Sizi farklı kılan ayrıntı anestezisiz bir şekilde can dostlarımızla iletişim kurmanız...
 
Müşterilerimizin daha önce gittikleri yerlerde bu işlemleri bayıltarak yaptırdıkları için bizim nasıl yaptığımızı merak ediyorlar. Zaten bizim bayıltmak gibi bir yetkimiz yok. Burada hayvanla iletişim önemli. Yani insanlarla nasıl diyalog kuruyorsanız dostlarımızla da diyalog kurmak onları rahatlatıyor. Bu açıdan bir sorun olmuyor. Anestezi ister istemez beşeri insanlarda da yan etkisi var. Evcil dostlarımızda da yan etkisi oluyor tabii. Biz o yüzden anestezi kullanmıyoruz. Doğal yöntemleri seçiyoruz. 
 
Yaptığınız işlemler dostlarımızın konforunu nasıl etkiliyor?
 
Hem hayvanın kendisi rahatlıyor, hem de görsel açıdan daha sevimli bir hal aldığı için sahibi de çok mutlu oluyor. Hayvanlar sevildiklerini daha da farklı hissediyorlar. Tıraştan çıkıp sahiplerini görünce kendilerini huzurlu hissediyorlar. 
 
 
Dostlarımız yaz ve kış aylarında tüy dökebiliyorlar. Yılda iki kez tıraş yaptıran da oluyor. Üç kez yaptıran da oluyor. O tüyleriyle alakalı. Taranmama durumu olduğu zaman ister istemez keçeleşme yapıyor. O zaman deri hava almıyor. Ondan sonra da altta lezyonlar oluşuyor. Mümkün olduğunca tarama işlemi yapmaları konusunda müşterilerimizi uyarıyoruz. 
 
Hayvan sahipleri hayvanlarını sağlık açısından mı getiriyor? Yoksa süslü olması için mi getiriyorlar?
 
Sağlık açısından tabii ki. Yaz aylarında havanın sıcak olması nedeniyle nefes alamıyorlar. Sahipleri fark edip getiriyorlar. Tıraş olması daha mantıklı. 
 
Kışın da hayvanların tıraş olması gerekiyor mu?
 
Kışın hava soğuk olduğu için genelde makasla iş yapıyoruz. Gerçi İzmir'in havası çok da soğuk değil ama tüyler yağmurda olumsuz etkilenip kirleniyor. O yüzden fazla tüylerini makasla kısaltıyoruz. Yaz döneminde ağırlıklı olarak makine tıraşı yapıyoruz. 
 
 
Tıraş çeşitleri nelerdir?
 
Burada farklı model tıraşlarımız var. Makine tıraşı ve ırkına özel tıraş yapıyoruz. 
 
Kedilerde tıraş çeşitleri nasıl oluyor?
 
İran kedilerinde makas tıraşı oluyor. Uzun tüylü oldukları için şekil verme amaçlı oluyor. Yaz ve kış mevsiminde tüylerin dökülme olayına göre makine tıraşı da oluyor. Ama kısa tüylü tekir türündeki kedilerde makine tıraşı oluyor. 
 
Sadece tıraş değil tırnak bakımı da var değil mi?
 
Tabii. Tırnakları kesiliyor, manikürleri yapılıyor, kulak temizliği yapılıyor. Kulak içindeki tüyler alınıyor. Anal kese boşaltılıyor. Makat bölgesinde bulunan kesecikler dolunca hayvan ister istemez rahatsız oluyor. 2-3 ayda bir o bölüm temizlendiği zaman rahatladıklarını hissediyorlar. 
 
 
Biraz agresif dostlarımızı nasıl tıraş ediyorsunuz?
 
Hayvanlar negatif ya da pozitif yaklaşımınızı anlıyorlar. Pozitif yaklaşım onları rahatlatır, negatif ise sinirlendirir. O sizdeki algıyı alıyor. Bizim bu güne kadar hiç bir sorunumuz olmadı.
 
Köpeklerden korkanlara ne gibi önerileriniz var?
 
Köpekten kaçmamak gerekir. Kaçınca korktuğunuzu anlıyorlar. Aslında yanına gidip 'aferin kızım, aferin oğlum' gibi sözlerle yaklaşınca kuyruğunu sallamaya başlarlar. Yani sizin niyetinizin kötü olmadığını anlarlar. Ama daha yanınıza gelmeden tepki gösterirseniz hayvan sizin güvenilir olmadığınızı düşünür ve kendisini savunmak için tepki gösterir. Tepkileri havlayarak veya hırlayarak olur. Önemli olan diyalog. 
 
İzmir dışından gelenler var mı?
 
Uşak'tan, Denizli'den, Aydın'dan, Kuşadası'ndan gelen var. Bu da bizim müşterilerimize ve dostlarımıza verdiğimiz kıymetle ölçülür. Kimse buraya boşuna gelmiyor. Sonuçta bir ücret veriyorlar. O kadar yoldan gelmeleri buradaki hizmetin kendilerine güven vermesinden dolayıdır. 
 
Çünkü evcil hayvanlar evin bireyi gibi oluyor. Hastalanınca kendi çocuğu hastalandığında telaşlandığı gibi telaşlanıyorlar. 
 
Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?
 
Önümüz kış hiç olmazsa kapınızın önüne onlara bir kap yemek bırakın. Yemediğiniz yemekleri çöpe atmaktansa dostlarımıza vermeniz onları mutlu edecektir. 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER