Ses Çanaklarıyla Terapi

Ses Masajı Uygulayıcısı Sırma Belin ses terapisiyle ilgili bütün bilinmeyenleri Ben HABER'e anlattı.

Ses Çanaklarıyla Terapi

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

Ses; kulağın duyabileceği basit titreşimlerdir. Bir kaynaktan çıkan ses, aynı durağan bir suya atılan bir taşın çıkardığı halkalar gibi dalgalar halinde yayılır. Peki bu ses dalgaları ile ruhunuzu ve bedeninizi tedavi edebileceğinizi biliyor muydunuz? Ses Masajı Uygulayıcısı Sırma Belin konuyla ilgili bütün merak edilenleri Ben HABER'e anlattı. 

Sırma Belin kimdir? Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul Üniversitesi Alman dili edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, aynı bölümde master yaptım ve yine aynı bölümde doktoraya başladığım sırada, Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim görevlisi olarak çalıştım. 1994 yılında bu görevimden istifa ederek profesyonel turist rehberliği yapmaya başladım ve uzun yıllar sayısız kültür turları ile ülkemizi tanıttım.

Enerji çalışmalarına ilginiz ne zaman başladı?

İş hayatı süresince birçok tamamlayıcı şifa yöntemine ve enerji çalışmalarına ilgi duydum ve katıldığım eğitimlerle kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım. 

Ses terapisiyle hikayeniz nasıl başladı?

2013 yılında gittiğim yoga kursunda hocamız derslerin sonunda çanağa vuruyordu ve ben bu sese aşık oldum. Yine aynı kurs Hindistan'a bir gezi gerçekleştirdi. Önce önyargılı davrandım ve gitmek istemedim. Sonra birden içimdeki ses bana 'Oraya git sana bir kapı açılacak' dedi. Gerçekten içimdeki sesi dinledim ve gittim. Orada bu çanakları satan dükkan sahibine bunların ne olduğunu sordum. Bu çanakların çakraların notaları olduğunu söyledi. Çakraları biliyorum ama notaları olduğunu bilmiyordum. Kalp çakram için bir çanak aldım ve bu konuyu araştırmaya başladım.

Eğitim nereden aldınız?

Almanya'da Peter Hess Enstitüsü'nden eğitim aldım. Peter Hess Enstitüsü (PHI) 30 yıldır, Almanya'nın birçok kentinde faaliyet gösteriyor. Bu yöntemi yani Peter Hess ses masajı yöntemini Türkiye'ye getiren, yayılması için çabalayan, 2 yıldır emek verip bu yöntemi her fırsatta anlatan, fuarlara katılan, seminerler veren hatta Facebook'ta canlı yayında ses meditasyonu yapan benim.

Ses terapisi nedir?

Sesin kullanılması geleneği beş bin yıl öncesine dayanıyor ama ses masajı bir Alman yöntemi ve mucidi benim de hocam olan Peter Hess'tir. Hindistan'da kullanılan şifa yöntemlerinden birini oluşturur. Doğu dünyasına göre insan sesten oluşur, yani sesin kendisidir. Sadece kendisi ve çevresindekilerle uyum içinde yaşayan insan, yaşamını özgürce ve yaratıcı şekilde oluşturabilir. Peter Hess, ses çanakları uygulamasını yıllarca süren araştırmaları sonucunda geliştirdi ve batı dünyası insanının gereksinimlerine göre uyarladı. Peter Hess'e göre, ses çanağından çıkan ses ruhun derinlerine dokunur, ruhumuzu titreştirir. Ses, gerginlikleri çözer, içimizdeki hekimi devreye sokar ve yaratıcı enerjimizi ortaya çıkarır.

Sesle şifa daha önceden var mıydı?

Sesle şifa yeni yeni fark edilmeye başladı. Aslında Osmanlı döneminde, Selçuklu döneminde makamlarla, şarkılarla sesin şifası zaten kullanılıyordu.

Çanakların boy boy olmasının nedeni nedir?

Farklı frekanslarının olmasından kaynaklanıyor. 

Peki bunların alaşımları nedir?

Eskiden 12 metale kadar kullanılıyormuş. Şimdi 6-7 metal kullanılıyor. Ağırlıklı olarak bronz, çok az altın ve gümüş alaşımı var. Özel olarak Nepal'de üretiliyor. 

Seanslar nasıl gerçekleşiyor?

Ses masajı yöntemi hem duymaya hem dokunmaya yönelik. Çanaklar bedende farklı bölgelere konuluyor, çanaklara vurduğum zaman yayılan titreşim dalga dalga yayılıyor. Biz şu anda beta frekansındayız ama şifanın olabilmesi için alfaya geçmemiz lazım. Çanaklarla yapılan uygulamada da beyin dalgası düşüyor, mutluluk hormonları aktive oluyor. Beynimizdeki morfin depomuzdan vücudumuzdaki ağrı olan yerlere morfin salgılanıyor ve kendinizi ağrılardan kurtulmuş, zinde, mutlu hissediyorsunuz.

Herkese uygulanabilir mi?

4 aylık bir hamile bayandan, ölüm döşeğindeki bir insana yani yaşamın her alanında kullanılabilen bir yöntem. 

Ses masajı insanlara ne gibi kazanımlar sağlıyor?

Ses çanakları uygulaması ile rahatlama, derin gevşeme sağlanır. Ayrıca spalarda, sağlık alanında, pedagojide, psikolojide ve terapilerde bu uygulamadan yararlanılır. Ses çanaklarıyla yapılan uygulamalarda özgüven duygusu gelişir. Stres, korku, kaygılar yani beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen tüm duygular bırakılır, kişi onlardan özgürleşir. Bedenin ve ihtiyaçların farkına varılır. Zihni sürekli meşgul eden düşünceler yok olur ve ruh özgürleşir. Ses masajından, ses meditasyonlarına kadar, enerji temizliğinden öğrencileri sakinleştirmeye kadar, kasılmış uzuvların iyileşmesine kadar etkili oluyor. Uykusuzluğa çok iyi geliyor. 

İleride hedefleriniz neler?

Peter Hess akademisinin Türkiye'de temsilcisi olmak istiyorum. Çünkü bu yöntemi yapanların çoğalması gerekiyor.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Sesler hayatımızda var. Sesi hayatlarına soksunlar, fark etsinler, ses mucizedir. Tek yan etkisi mutluluktur.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER