Misafir Gözlerden İzmir

İzmir... Gelip görenin hayran olduğu, yaşayanın tutkunu olduğu şehir. Sokaklarıyla, insanlarıyla, modernliğiyle Türkiye'nin aydınlık yüzü, ''Egenin İncisi…'' Biz İzmir’i böyle görüyoruz ama acaba bu kentte yaşayan yabancılar İzmir’i nasıl görüyor? İşte cevabı…

Misafir Gözlerden İzmir
 
RANA SİNEM AYTAŞ / BEN HABER
 
Artan terör olayları ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İzmir'in de gündemini oluşturdu. Terör saldırılarında hayatını kaybedenler için yasa boğulurken, tedirginlik de baş gösterdi, kentte sokaklar bomboş kaldı. İzmir ve İzmirliler normale dönmeye çabalarken şunu merak ettik: Acaba İzmir'in havasını soluyan yabancı uyruklu misafirlerimiz kentimiz hakkında ne düşünüyor? Kendilerini burada ne denli güvende hissediyorlar? Tüm bu soruları ve daha fazlasını İzmir’de yaşayan yabancılara sorduk. Bakın nasıl yanıtlar aldık… 
 
Öncelikle fikirlerini bizimle paylaşan dostlarımızı tanıyarak başlayalım...
 
Aurel: 29 yaşında bir Fransız. 1 yıldır İzmir’de yaşayan genç kadın Türkiye'ye bir devlet kuruluşunun gönüllü hizmeti kapsamında çalışmak için gelmiş. 
 
Elyas: 23 yaşında bir Alman. Elyas, Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümü'ne Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile gelmiş ve 7 aydır İzmir'de yaşıyor. İzmir'e uyum sağlamakta güçlük çekmeyen Elyas'ın bir de Türk kız arkadaşı var.
 
Jose: 23 yaşında bir İspanyol. Genç adam İzmir'e, Erasmus Değişim Programı ile Gediz Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği Bölümü'nü okuyor ve 6 aydır İzmir'de yaşıyor. Jose oldukça neşeli ve konuşkan biri.
 
Uugangerel: 25 yaşında bir Moğol. Kendisine kısaca “Una” diye hitap ediliyor. Una 7 yıl önce İzmir'e okumaya gelip, okumaya doyamamış. Ege Üniversitesi'nde Gazetecilik Bölümü'nü bitiren genç kadın, şu anda 9 Eylül Üniversitesi'nde Kalite Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.
 
 
“İZMİR’DE ÇOK MUTLUYUZ”
 
İzmir'de olduğun için mutlu musun?
 
Aurel: İzmir'i seviyorum burada olduğum için mutluyum. Ekim'de dönmem gerekiyor aslında ama kalmak için her şeyi deneyeceğim. Burada çalışmak ve burada yaşamak istiyorum.
 
Elyas: İzmir'de olduğum için mutluyum. İnsanlar burada çok yardımsever ve mutsuz olmam için bana bir sebep yaratmıyorlar.
 
Jose: Burada olmaktan çok mutluyum. İzmir'de yaşayabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.
 
Una: 7 senede ülkenizde pek çok yeri görme şansım oldu. Türkiye'nin diğer yerleriyle kıyasladığımda İzmir'de daha mutlu yaşadığımı düşünüyorum. 
 
 
“TERÖR İLE TÜRKİYE’DE TANIŞTIM”
 
Türkiye'de yaşanan terör olayları ile ilgili ne düşünüyorsun?
 
Aurel: Türkiye iki farklı terör örgütü ile mücadele ediyor. (IŞİD ve PKK) Her hafta bombalar patlıyor. İzmir'e gelmeden çok uzun zaman önce arkadaşım baharda oraya gitme Eylül'de git demişti.
 
Elyas: Çok üzgünüm. Ölenler için çok üzülüyorum. Terör iyi bir şey değil, asla olmayacak ve gerekli bir şey de değil. Umarım en kısa zamanda son bulur. 
 
Jose: Terör berbat. Türkiye aynı anda iki ayrı terör örgütüyle savaşıyor ve gittikçe kötüleşiyor. Önceden korkmuyordum ama artık tedirginim.
 
Una: Ben terör denen şeyle Türkiye'de tanıştım. Benim ülkemde böyle bir şey yok. Bu yüzden haberlerde gördüğüm kadarıyla bilgi sahibiyim olanlardan ama neden olduğunu anlayamıyorum.
 
 
“KENDİMİ YÜZDE 100 GÜVENDE HİSSETMİYORUM”
 
İzmir'de kendini güvende hissediyor musun?
 
Aurel: Önceden ülkemde daha güvende olurum diyebilirdim ama Paris'teki patlamadan sonra anladım ki her yer aynı. Terör her yerde karşınıza çıkabiliyor.
 
Elyas: Evet İzmir'de güvende olduğumu düşünüyorum. Gerçi İzmir için de uyarılar var duyuyorum ama ben zaten kalabalık yerlere gitmekten hoşlanmam. Bornova'da yaşıyorum ve burası sakin. Geçenlerde Ege Üniversitesi'nden metroya binmiştim metronun içinde çok fazla insan birikti. Ben kalabalıktan tedirgin olup indim ve bir sonraki metroyu bekledim. Yani İzmir de böyle şeyler hissettiriyor terör olaylarından sonra.
 
Jose: Kendimi yüzde 100 güvende hissetmiyorum. Terör her yerde ve nerede karşına çıkacağını bilemiyorsun. Kız arkadaşım İspanya'da haberleri terör haberlerini gördükçe “dikkatli ol” deyip duruyor. Dikkatli olmak gerekiyor gerçekten ama İzmir'de olduğum için kendimi biraz daha güvende hissediyorum diyebilirim.
 
Una: Emin değilim. Her yerde her şey olabileceği için gereken tedbirleri almamın daha güven verici olduğunu düşünüyorum.
 
“KENDİ ÜLKEMDE DAHA GÜVENDE OLURUM”
 
Terör olaylarının artmasıyla birlikte Türkiye'ye karşı fikirlerin değişti mi?
 
Aurel: Türkiye hakkında fikrim değişti maalesef. İstanbul patlamasında yakınlarım yaralandı. Ankara'daki patlamadan sonra arkadaşımla konuştum ve olaydan 5 dakika önce saldırının düzenlendiği yerde olduğunu söyledi. Bu çok üzücü. 
 
Elyas: Maalesef Türkiye ile ilgili fikirlerim değişti. Aurel'den yakınlarının saldırılarda yaralandığını duymak bile savaşın çok yakınımda olduğunu hissettiriyor. Bu iyi bir his değil elbette. 
 
Jose: Tabii ki değiştirdi. Her yerde bomba olabileceğini düşünüyorum. Çok dikkatli olmalıyım.
 
Una: Evet fikrim değişti. Korkmaya başladım. Türkiye'de iş bulmak ve İzmir'de ya da İstanbul'da yaşamayı düşünüyordum ama terörün artması kendi ülkemde daha güvende olacağımı düşündürmeye başladı.
 
 
“TÜRKİYE GEÇMİŞİNDEN DERS ÇIKARMALI”
 
Barışın sağlanması için sence ne yapılmalı?   
 
Aurel: IŞİD her yerde onun için ne yapılabilir bilmiyorum, durdurmak zor görünüyor. PKK için ise hükümete iş düşüyor. O yüzden bitmeyeceğini düşünüyorum.
 
Elyas: Bence tarihi düşünmeliyiz. Geçmişte zaten savaşa girildi ve iyi sonuçlar doğurmadı zor zamanlar geçirildi. Neden şimdi de aynı yöne sürükleniliyor anlamıyorum. Öte yandan Türkiye iki terör örgütüyle mücadele halinde. Bunu doğru bulmuyorum. IŞİD tüm dünyayı tehdit eden acımasız bir terör örgütü. IŞİD çözülürse diğerleri de çözülür. Türkiye daha sabırlı davranabilir bence. Hepsini aynı anda çözemezsiniz. Aynı durum bizde de olsaydı konuşarak anlaşmaktan yana olurdum. Alman hükümeti geçmişine bakar ders çıkarır ve adımlarını ona göre temkinli atar. Türkiye'nin de böyle yapması gerekiyor. Saldırganlık saldırganlığı doğurur.
 
Jose: Bu çok zor bir soru. Barışı bir anda getiremezsin. Çok ulus var ve bu uluslar arasında sürekli anlaşmazlık çıkıyor. Öylece barış gelsin diye düşünerek barışı getiremezsiniz. Gerçekten çok zor bir soru. Barış nasıl sağlanır bilmiyorum ama neden savaştıklarını anlayamıyorum. Sebeplerini biliyorum ama gerek olmadığını düşünüyorum. Savaşmadan da çözülebileceğini düşünüyorum.
 
Una: Hak ve özgürlüklere herkesin saygı duyması gerekiyor. Buna uygun bir ortam yaratarak ve sağlamak için de devletin gereken hukuki çerçeveyi çizmesi, yürürlüğe sokup uygulaması lazım. Yani iş hükümete düşüyor.
 
Ülke basınınız Türkiye'ye yer veriyor mu? Veriyorsa nasıl bir bakış açısıyla değerlendiriliyoruz?
 
Aurel: Önemli olaylar oldukça basında Türkiye'yi görebiliyoruz. Patlama haberlerine yer verdiler ve üzgün olduklarını belirttiler.
 
Elyas: Alman basını Türkiye'de olanlara sürekli yer veriyor. İstanbul'da patlama olduğunda Almanya'daki yakınlarım benden önce öğrenip beni aradılar mesela. Terörde ölenler için üzülüyoruz gerçekten. Siyasi olarak bakarsak, bizim hükümetimiz tamamen Erdoğan hükümetine karşı bir duruşa sahip ama Türkiye mültecileri geri alma konusunda anlaştığı için Erdoğan’ı eleştirmiyorlar sadece.
 
Jose: İspanyol basını çok yüzeysel işliyor Türkiye'yi. Çok önemli bir olay olduğunda bir iki cümleyle veriliyor ve hemen unutuluyor. Normal zamanlarda ise kimse Türkiye'nin gündemiyle ilgilenmiyor.
 
Una: Moğolistan'da genelde Türkiye hakkında televizyondan ve internetten haber alınıyor. Gazetelerde çok yer almıyor. Ülkemizdeki Türk elçiliği tarafından yapılan etkinliklerle ve Türk kolejleriyle Türkiye'yi daha yakından tanıyoruz. Moğolistan'da benim gibi Türkiye’de okumayı tercih eden çok öğrenci var.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER