Kocaoğlu'ndan Ben HABER'e Özel Açıklamalar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hem hizmetleri anlattı, hem siyasi mesajlar verdi, hem de eleştirileri cevapladı.

Kocaoğlu'ndan Ben HABER'e Özel Açıklamalar

BURAK CİLASUN / BEN HABER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gündeme dair her şeyi Ben HABER için cevapladı. İZDENİZ çalışanlarının grevinden, İzmir Enternasyonal Fuarı'na, tramvaydan siyasete kadar birçok konuda merak edilenleri anlatan Kocaoğlu, 2019 için de 'Bugüne kadar yapılan seçimlerden kat be kat önemli' diyerek dikkatleri bir kez daha üzerine çekti.

Sayın Başkan geçtiğimiz yıl İZBAN'da grev vardı. Bu yıl ise İZDENİZ'de... Ulaşım personeliyle Büyükşehir arasında bir sıkıntı mı var? 

Grev elbette bir hak. Bunda bir problem söz konusu değil. Biz ülke ekonomimize göre verilebilecek ücretlerin çok üstünde bir ücret veriyoruz. Bundan bir şikayetimiz de yok. Bir de Yargıtay'ın verdiği kararla belediye şirketlerinde çalışan işçiler de devlet işçisi olarak kabul ediliyor ve 112 günlük ikramiye alıyorlar. Toplu sözleşmeyi ve karşılıklı iş akdini biz yapıyorsak, ikramiyeyi Yargıtay'ın arttırmasında ne gibi bir hukuksal mantık var var onu da çözebilmiş değiliz. Ücretlerimiz bu 112 günlük ikramiyeyle birlikte gerçekten çok yüksek ama işçi arkadaşlar ve sendikalar, ücretlerin enflasyonun üstünde artması konusunda ısrarcı oluyorlar. Biz 12 sene grev olmadan belediyeyi yönettik. İZBAN'da sendika ve işçi arasında bir problem oluştu. Sendikalar arasında rekabet, sendika içi ekipçilikler bize yansıyor. Biz şimdiye kadar hiçbir sendikanın iç işlerine müdahale etmedik. Grev yapılabilir ve yapılsın da ama 'Belediye nasıl olsa iflas etmez. Belediye bizim ücretimizi hep enflasyon üstünde arttırsın.' olmaz. Belediyenin böyle bir gücü yok. Biz sadece işçiye ücret verip yatırım yapmayacaksak, arıtma yapmayacaksak, su şebekelerini yenilemeyeceksek, metro yapıp otobüsleri yenilemeyeceksek o ayrı bir konu.

Biraz suistimal edildiğinizi düşünüyor musunuz?

Suistimal demeyelim de sendikaların kendi iktidarlarını sürdürmek için yaptıkları bir şey bu. Önce işçiyi zam için şişiriyorlar, sonra işçi sendikayı şişiriyorlar. Sonra buraya gelip dönemiyorlar. İşi sendikacılıktan ziyade başka yönlere götürüyorlar. Ben yaşamı boyunca sendikal mücadeleyi savunan bir kişiyim ama bugün yapılan sendikacılığı tasvip ettiğimi söyleyemem.

“Otobüslerden memnunuz ama fiyatından değil”

Elektrikli otobüslerden memnun musunuz?

Elektrikli otobüslerin verimliliğinden memnunuz ama fiyatından memnun değiliz. Şu anda elektrikli otobüslerin alış maliyeti, tasarrufun tamamını peşin alıyor ve toplamda bir tasarruf sağlamamış oluyor. Taşımacılıkta maliyet düşse de otobüsü misli misli pahalı aldığımız için 7 sene sonra akü bitinceye kadar yaptığımız tasarrufla baştan ödediğimiz para arasında bir fark kalmıyor. Bu nedenle elektrikli otobüslerde fiyatların ucuzlamasını ve akü sisteminde teknolojinin daha ucuz hale gelmesini beklemek durumundayız.

Rusya, İEF'de son yıllardaki en büyük partner ülke.Türk-Rus ilişkilerinin inişli çıkışlı olduğu bir süreçte bu işbirliği nasıl gerçekleşti?

Uluslararası ilişkilerde Dışişleri Bakanlığı, Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın aktif olması ve talep etmesi söz konusudur. Biz Rusya'nın partner ülke olması konusunda görüşmeler yaparak bir ortam oluşturmaya çalıştık. Bunun ticari hem siyasi ilişkiler açısından verimli olacağını düşündük. Biz Ankara'ya bunu ilettikten sonra onlar da işin içine dahil oldular ve bu iş gerçekleşti. Rusya'nın gelişi bir konuk ülke katılımından ziyade iş dünyasının yakınlaşmasını sağlayacak. 4 bakanları buraya gelecek ve elbette onların Türk muadilleri de burada olacak. Böylelikle Rusya-Türkiye iş günleri çalışması yapılacak. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'a gittik ve Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ile görüştük. Onlar da her türlü çabayı göstereceklerini söylediler. 

Etkinlikler geçen yıl çok başarılıydı. Bu yıl geçen seneyi aratır mı? Sponsorlar olacak mı?

Aratmayacak. İEF'yi özünü kaybetmeden çağa göre dönüştürmeye çalışıyoruz. Sponsorlarımız olacak. Festivallere yine ağırlık verilecek. İEF'yi giderek Dünya genelinde bir İzmir buluşması haline dönüştürmek istiyoruz.

“Şimdi eleştirenler, sonra teşekkür edecek”

Konak'ta tramvay hattı inşası ile igili sert eleştiriler alıyorsunuz. Bitince bu eleştiriler tersine dönecek mi?

Konak Tramvayı inşaatı müddetince eleştiren arkadaşlarımız, Karşıyaka'da da aynı eleştiriyi yaptılar ama Karşıyaka'daki tramvaydan şimdi gayet memnunlar. Konak Tramvayı da bittiğinde memnun kalacaklar. Dünya ve insanlar değişiyor. Zamanı iyi kullanmak gerekiyor. Büyük kentlerde şantiyeler kurmak inşaat müddetince hayatı olumsuz etkiliyor. O zaman da eleştiri söz konusu oluyor. Sonuçta kente boydan boya bir tramvay hattı döşüyoruz. Eskiden 'Sonu selamet' denirdi ve eleştiri bu kadar yoğun olmazdı ama şimdi böyle değil. Şimdi biz o eleştirilerden payımızı alıyoruz ve hata payımız azalıyor. Konfor artınca insanımız teşekkür edecektir.

Kredi derecelendirme kuruluşlarında İzmir'in notunun yüksek olması hep gündemde. Peki bunun vatandaşa somut katkısı nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi birikmiş altyapı sorunlarını 13 yıldır çözmeye çalışıyor. Çevre, su, kanalizasyon yatırımlarında, ulaşımda, tarım politikalarında hemen hemen İzmir'in her şeyini yeniliyoruz. Bu yatırımlar sadece öz kaynaklarla yapılamaz. Yatırımların bir kısmı gelir getirir, bir kısmı getirmez. Bakın bir fuar alanı yaptık. Şimdi bir konge binasıyla opera binası yapmak istiyoruz. Kadifekale'ye 600 milyon liraya yakın para harcadık. Turistleri bu bölgeye çekmek için uğraşıyoruz. Bunları paranız kadar yaparsınız. Paranız bitinceyse krediyle devam edersiniz. Eğer itibarınız yüksekse ucuza kredi bulabilirsiniz. Biz hangi projelere kredi kullanıyoruz? Maddi dönüşü olan yatırımlara kredi kullanıyoruz. Örneğin tramvay... Tramvayda yolcu taşıma maliyeti 1 TL, otobüsteyse 3 TL. Böylece tramvayla taşıdığımız her yolcuda otobüse göre 2 lira tasarruf edeceğiz. O 2 lira parayla hem krediyi, hem de faizini ödeyebileceğiz. Bunu yapmak için beklemek, kredi kullanmadan 'Paramız olunca yaparız' demek doğru değil. Mesela Narlıdere Metrosu ve Buca Tramvayı için de kredi kullanacağız. 

Bazı ilçe belediye başkanları “2019'da Aziz Başkan aday olmazsa aday oluruz” diyorlar. Bu yaklaşım size olan sayıdan mı, yoksa rekabetten çekiniyorlar mı?

Saygılarından öyle diyorlardır. Sonuçta herkes, herkesle rekabete girebilir. Ben rekabete girip girmeme konusunda bir düşüncelerinin olduğuna inanmıyorum. Ben şu anda bu görevde olmasam ama yapabileceğime inansam aday olurum. Seçilirim, seçilmem o ayrı bir konu. Ben varken aday olmayacaklarını söylemeleri bir jest ve teveccühtür. Kendilerine teşekkür ediyorum.

“Cumhurbaşkanı olmak için donanımım eksik”

Cumhurbaşkanı adayı gösterilme ihtimalinizi dillendirenlerin sayısı az değil. Böyle bir teklifle karşılaşsanız ne düşünürsünüz?

Ben Bornova'ya belediye başkanı olacağım zaman, ilçede tanınıyordum ama belediye başkanlığı yapıp yapamayacağıma ilişkin tereddütlerim vardı. Sonra 'Belediye başkanlığı yapabilir miyim?' diye eşime sordum. O da 'Alasını yaparsın.' dedi. Benim ailem hem yerelde siyaset yaptı. Ben genel siyaseti sevmiyorum da, bilmiyorum da...

Ama Sayın Cumhurbaşkanı da belediye başkanlığından geldi?

Olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı öyle yapmış olabilir. Benim böyle bir isteğim, arzum söz konusu değildir. Milletvekili olacağım söyleniyor, Cumhurbaşkanı adayı olacağım söyleniyor. Cumhurbaşkanlığı bambaşka bir iş. Ben böyle bir ihtimal olacağına inanmıyorum. Böyle bir ihtimal karşısında düşüncemin değişeceğine de inanmıyorum. Son derece zor bir iş. Özellikle dış politikada olmak üzere farklı meziyetler gerekiyor. Kendimin o birikimde olmadığı kanaatindeyim. 'Onların birikimi senden fazla mı?' diye soranlar da olabilir. O ayrı bir konudur ve kişilerin hayata bakışıyla alakalıdır. Cumhurbaşkanı olmak için gerekli donanımlarımın eksik olduğunu düşünüyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü' performansını nasıl görüyorsunuz?

Sadece Sayın Kılıçdaroğlu döneminde değil, 80'den bu tarafa CHP tarihinde en büyük hak, hukuk, adalet arayışıdır. Türk ve Dünya kamuoyunda Genel Başkan ve yanında yürüyenlerin emeği yankı bulmuştur. Toplumun her kesiminde karşılığı olmuştur. Başta Genel Başkan olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Bundan sonra partinin politikaları zenginleşerek devam edecektir. Hayır cephesinin güçlenerek asgari müştereklerde birleşip Türkiye'nin lehindeki hareketleri yapıp 2019'a da bu yolla gitmesi gerekmektedir.

2019 için neler görüyorsunuz?

2019'da yerel seçimler, genel seçimlerden önce yapılacaktır. Önemi diğer yerel seçimlere göre kat be kat fazladır. 2019'da İlk defa Cumhurbaşkanlığı sistemiyle oylama yapılacaktır ve hemen öncesindeki yerel seçimler, bu seçimlerin de ilk raundu olacaktır. 6 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin göstergesi yerel seçimler olacaktır. Birlik ve beraberlik içinde yürümek gerekmektedir.

Siz bu kadar önem atfedince bunu bir adaylık sinyali olarak görüyorum.

Bunun kişiyle bir alakası yok. Bilebildiğim kadarıyla siyaseti okumayı çalışıyorum. Bugün bu koltukta oturmasam da değerlendirmem böyle olur.

“İzmir, CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı ile ayağa kalktı”

“İzmir'e doyamazsın” reklamları çeşitli çevrelerde Genel Merkez ile aranızda rekabet olduğu ve kamuoyunda gücünüzü gösterdiğiniz şeklinde değerlendiriliyor. Siz ne diyorsunuz?

İzmir'i tanıtmıyoruz diye göreve geldiğimizden beri sürekli eleştirildik. Biz önce kentin toparlanması gerektiğini savunduk. 12 sene boyunca bunları yaptık. İzmir'de bir değişimin olduğunu, büyümenin arttığını rakamlarla gördük. İzmir ayağa kalktı. İzmir, CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı önderliğinde ayağa kalktı. Bizim Sayın Genel Başkan ile yahut başkasıyla en ufak yarışımız olamaz. Siyaseti de kendi ikbalimiz için yapmıyoruz. Bize görev düşerse, hiçbir makamımız olmasa da yine partimize çalışırız. Küsmek, darılmak, başka partiye gitmek ya da aleyhte çalışmak gibi bir şey yaşamımızda, kişiliğimizde yoktur. Kaldı ki bu reklamları da İZTAV yapıyor. Aziz Kocaoğlu yapmıyor. 
  
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER