Kahkaha Atarak Vücudunuzu Gençleştirin

Gülmek henüz tam olarak bilinmeyen nedenlerle vücudun gençleşmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini, kanser gibi hastalıklarla daha iyi mücadele edebilmesini sağlıyor. Bununla ilgili son derece enteresan araştırmalar yapılmış ve hastaların güldüklerinde daha hızlı iyileştikleri görülmüş.

Kahkaha Atarak Vücudunuzu Gençleştirin

ÇİĞDEM ÖZEN ALPASLAN / BEN HABER

Hayatın zorlukları, toplumda “gülme”nin hafiflik, ciddiyetsizlik, nezaketsizlik gibi kelimelerle eş değer sayılması sebebiyle yetişkinler zaman geçtikçe çocukluktaki kadar gülmüyorlar. Bir zaman sonra ise gülmek için sebep olmazsa hiç gülmüyoruz. Kahkaha yogasında amaç bunu tersine çevirmek, tekrar çocuklar gibi şen şakrak neşeli bir atmosfere bürünebilmek içindir. Kahkaha lideri ve terapisti Özden Kurnaz'dan bu enteresan bilgileri alalım...

Özden Kurnaz Kimdir?

1967 yılında Kars'ta dünyaya geldim. Babamın kamu görevi nedeniyle öğrenim hayatımı yurdun dört bir tarafında tamamlamak zorunda kaldım. Özel sektörde çalıştım, bir tv kanalında programlar yaptım. Her fırsatta kişisel gelişim üzerine eğitimler aldım. Okuyan, kendini geliştiren, araştırmaya, izlemeye, dinlemeye ve anlatmaya çok meraklı biriyimdir. Tam bir bilgi oburuyumdur. Öğrenmek, yenilenmek dünyanın en güzel, en keyifli işidir. Bilgi almak bedavadır, keyifli, eğlenceli ve baldan tatlıdır.

Kahkaha yogası nedir? Nerede ortaya çıkmıştır?

Kahkaha yogası ilk olarak Hintli bir tıp doktoru olan Madan Kataria tarafından Hindistan'dan dünyaya yayılmış, insanın moral ve motivasyonunu yükseltmek için geliştirilmiş, insanın içindeki neşe duygusunu harekete geçiren dünyadaki tek entegre sistemdir. Bombay'da bir parkta başlayan bu hareket bugün dünyanın 120'den fazla ülkesinde uygulanmakta ve sayısız kahkaha kulüpleriyle ülke insanlarına hizmet veren, kahkaha liderleriyle tam gaz ilerliyen, çığ gibi büyüyen bir sistemdir.

Hindistanlı doktor Madan Kataria tarafından geliştirilen bu yoga türü öyle sanıldığı gibi insanların tütsüler yakıp, meditasyon yaptıkları türden bir yoga değil. Amaç sebepsizce gülerek, vücuttaki kan dolaşımını hareketlendirmek, mutluluk hormonlarını aktif hale geçirmek ve nefes alıp vermeyi hızlandırarak vücuda oksijen depolamaktır.

Kahkaha yogasıyla nasıl tanıştınız?

Kahkaha yogası ile tanışmam bir arkadaşım aracılığıyla oldu. Bana 'çok güzel gülüyorsunuz Özden hanım siz kesin kahkaha koçu, kahkaha terapisti olmalısınız' dediğinde de çok gülmüştüm. O bana bunun bir eğitimi olduğunu, dünyada oldukça eski ama ülkemizde son derce yeni bir sistem olduğunu anlattığında çok heyecanlandım. Ve bu eğitimi almak için Ankara'da Eser Mutlu hocamın yanında buldum kendimi..

Bu sistem Türkiye'de ne kadar süredir var?

Türkiye’de 5 yıldır var. Dünyada 1995 yılından beri var olan bir sistemdir.

Hangi eğitimleri aldınız?

Reiki, kahkaha yogası ve Access Bars eğitimleri aldım. Daha da almak için ruhuma uygun diğer eğitimlere doğru yelken açmak üzere gidiyorum.

İnsanlar içinde bulunduğumuz dönemde sanırım mutlu olmayı beceremiyorlar gibi...

Charlie Chaplin bir gün bir topluluğun önünde şahane bir espri yapıyor, insanlar bayıla bayıla gülüyorlar. Aynı espriyi bir daha yapıyor salondaki insanların bir kısmı gülüyor. Aynı espriyi bir daha yapınca bir iki kişi gülüyor, aynı espriyi bir daha yapınca hiç kimse gülmüyor. Salon buz gibi bir sessizliğe bürünüyor. Chaplin o zaman tarihe geçen şu şahane sözleri söylüyor, ''Aynı şakaya defalarca gülemiyorsunuz o zaman neden aynı şey için tekrar tekrar ağlıyorsunuz?'' Yani hayatın her anının tadını çıkarın hayat çok güzel. Tabii ki dertler var insanın hayatında sıkıntılar var ama bunları sonsuz kılarak hayatı kendimize ve bizimle yaşayan sevdiklerimize çekilmez kılmayalım. Hayatın yüklerinin altında ezilmek bize yarar sağlamaz. İçimizdeki güce sarılmak zorundayız, içimizdeki koşulsuz sevgiye ve neşeye sığınmalıyız. Ve eğer bir yerde neşe ve kahkaha varsa bilin ki orada şifa vardır.

Seminerlerinizde ve eğitimlerinizde neler anlatıyorsunuz?

İnsanların içindeki gücü keşfetmelerini ve içlerindeki gücün kendilerini kurtaracağını anlatıyorum. Bu konuyla alakalı bilimsel araştırmaların sonuçlarını anlatıyorum.

Gülmenin insan vücuduna nasıl faydaları vardır?

Güldüğümüz zaman vücudumuzdaki bir çok hormonlar harekete geçiyor. Gülmek, psikolojik ve fizyolojik açıdan bir sağlık ve denge belirtisidir. Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ile sindirim sistemindeki kaslar uyarılır. Gülme esnasında kaslar kasılır ve gevşer. Ağrıya tolerans artar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini ise, yapılan araştırmalar söylüyor. Güldüğünüzde, otonom sinir sistemini harekete geçirerek, stres hormonlarının seviyesini olumlu yönde etkiler. Bedendeki bütün hücreleri oksijenle doldurur.
• Son derece sakinleştirici ve gevşeticidir.
• Enerji verir.
• Sinirleri yatıştırır. Zararlı maddeleri vücuttan atar.
• Sinir sistemini yatıştırır.
• Zihni dinginleştirir.
• Kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları açısından yararı vardır.

Nerelerde eğitimler veriyorsunuz?

Kurumsal firmalara moral ve motivasyon seminerleri veriyorum. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum, grup dinamizmini oluşturmak, neşeli ve eğlenceli bir gün geçirmek için oluşturulmuş ailesel guruplara, iş yerlerindeki streslerinden arınmak dolu dolu bir iki haftayı keyifle, neşeyle göğüslemek için bir araya gelmiş iş arkadaşlarından oluşturulmuş guruplara, TEOG ve üniversite sınavı öncesi sınav streslerini yenmek için gençlerle, çocuklarla, kreşlerde, huzurevlerinde yaş almış büyüklerimizle, kanserli hastalarla ve özellikle onlara bakan, neşe ve hayat gayesini yitirmiş hasta  yakınları, depresyon tedavisi gören hastalarla ve yakınlarıyla bireysel seanslar yapıyorum..  

Kahkaha yogasını kimler yapabilir? Herhangi bir yaş sınırı var mı?

Hayır herhangi bir yaş sınırı yok. Sadece sizin herhangi bir komutunuzu algılayan herkesle çalışılabilir.

Seminerler nasıl ilerliyor?

Önce şahane bir dansla vücudumuzdaki bütün enerjiyi yükseltiyoruz. Ardından nefes  çalışıyoruz çocuksu nedensiz kahkaha tekniklerini uyguluyoruz, meditasyon ve dansla bitiriyoruz. Programın içinde sürpriz gelişmeler var. Arada sırada yenilikleri denemek, farklı şeyler yapmak insanı zindeleştiriyor. Hayata renk katabilmek ve monotonluktan kurtulabilmek için kahkaha yogası çok hoş bir sosyal aktivite bence... Kendinizi kötü hissediyorsanız, moraliniz bozuksa, işler iyi gitmiyorsa  bir seminer veya gurup çalışması alarak, gidip şöyle bir ağız dolusu kahkaha atın, inanın stres falan kalmıyor. 

Kahkaha yogası seminerlerine kimler katılamaz?

Ağır kalp ameliyatı, hemeroid ameliyatı geçirmiş hastaların katılmaması gerekiyor. 

Başka projeleriniz var mı?

Birleşmiş milletlerin salonunda tüm dünyanın delegelerinin olduğu o sorun dolu odada bir kahkaha yogası semineri vermek en büyük arzum. Tüm Türkiye'de ve Dünyada işini layıkıyla yapan sosyal sorumluluk projelerinde yer alan kurumlara, üniversitelere dolu dolu gülmeyi, tebessüm etmeyi, koşulsuz sevginin bizi ve evreni yıkadığını anlatan projeler geliştirip, kahkaha yogasını dolu dolu anlatmak ve tanıtmak istiyorum.

Güldürmek çok zor bir iştir. Siz bunu nasıl başarıyorsunuz?

Evet güldürmek gerçekten çok zor bir iştir ben de bunu gönüllü insanlarla, bunu istedikleri sürece onlarla olmaya gönüllüyüm. Ben bir tekniği uygulatarak, kişinin koşula bağlı olmadan neşelenmesini, yaşam enerjisini yükseltmek için varım. Kişi istemezse dünyanın en büyük komedyenleri karikatüristleri de senaristleri de bir araya gelse fayda alamaz.

Size nasıl ulaşabilirler?

www.ozdenkurnaz.com ve ozdensoze kişisel gelişim Facebook sayfasından ulaşabilirler. [email protected]

İleriye yönelik projeleriniz var mı?

Çalışmalarım esnasında deneyimlediğim gözlemlediğim anılarımı bir kitap haline dönüştürmek istiyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER