banner9

'İzmirliler Rahatını Bozup İş Yapmaz'

İstanbul kafasıyla İzmir sevdasını birleştiren Yazar-İşletmeci Gülşah Elikbank ile edebiyat sevdasıyla doğan Türkiye'nin ilk edebiyat oteli, İzmir'de iş yapmanın zorlukları ve son kitabı 'Yalancılar ve Sevgililer' üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

'İzmirliler Rahatını Bozup İş Yapmaz'

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

İstanbul kafasıyla İzmir sevdasını birleştiren Yazar-İşletmeci Gülşah Elikbank ile edebiyat sevdasıyla doğan Türkiye'nin ilk edebiyat oteli, İzmir'de iş yapmanın zorlukları ve son kitabı 'Yalancılar ve Sevgililer' üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Gülşah Hanım. Öncelikle Gülşah Elikbank kimdir?
 
İstanbul doğumluyum, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum, yüksek lisansımı Marmara Üniversitesi Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bölümü’nde yaptım. Bambaşka bir karar alıp eşimle İzmir'e geldik. O günden beri edebiyat konseptli otel işletiyoruz. Gazetecilik, etkinlik danışmanlığı, anne olarak yoğun bir tempoda yaşıyorum. 
 
“BENİ OKURLAR YAZAR YAPTI”
 
Edebiyat sevdası nasıl başladı?
 
Çok küçük yaşta başladı ama çocukken hiç yazar olmak gibi bir hayalim yoktu. Yazarlık diye bir mesleğin olduğunun bile farkında değildim. Okur yorumları geldiği zaman ne yaptığımı fark ettim. Beni okurlar yazar yaptı diyebilirim.
 
Son kitabınız Yalancılar ve Sevgililer'i anlatır mısınız?
 
Romanya'ya gittiğim zaman Drakula'nın şatosunu gezdirmişlerdi. Merak edip hikayesini araştırdım. 'Yalancılar ve Sevgililer'in bazı bölümlerini Romanya'da yazdım. Sadece tarihi bir roman değil, bir kadının hikayesi aynı zamanda.
 
 
İZMİR'DE BİR ŞEY YAPMAK ÇOK ZOR”
 
İstanbul'da Romen Kültür Merkezi ve Romanya Konsolosluğu kitabınız için etkinlik yaptı. İzmir'de neden gerçekleşmiyor?
 
İzmir'de bir şey yapmak çok zor. Gidip sizin birilerine bir şeyleri anlatmanız gerekiyor. Benim de öyle bir vaktim yok.
 
Türkiye'nin ilk Edebiyat oteli nasıl doğdu?
 
Zorunluluktan doğdu. Edebiyattan para kazanmak öyle pek mümkün değil, geçinmek için bir şey lazımdı. O da turizmdi. Artık 4. yılımız ve bilmeyen kalmadı. Özellikle yabancılar çok severek kalıyorlar.   
 
En çok hangi ülkeden yabancı konuklar geliyor?
 
Almanya, Yunanistan ve Fransa. Almanları ve Fransızları edebiyat konseptli bir otelin Türkiye'de olması fikri çok cezbediyor.
 
 
Otelin odalarında hangi yazarların isimleri yer alıyor?
 
Ayşe Kulin, Yaşar Kemal, Sevgi Soysal, Buket Uzuner, Sabahattin Ali, Ahmet Ümit, Nazım Hikmet, Leyla Erbil, Rıfat Ilgaz, Hakan Günday, İnci Aral, Oya Baydar, Doğan Hızlan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nazlı Eray. Türk edebiyatının farklı dönemlerini temsil eden yazarlar.
 
Özellikle bir yazarın odasında kalmak isteyenler de oluyor değil mi?
 
Her yazarın farklı bir hayranı var. Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet'in odasına Yunanlı kadın okurlar yoğun bir şekilde geliyor. 
 
 
Yaşayan yazarlar gelip kendi odalarında kaldı mı?
 
Yaşayan yazarların hepsi gelip kaldı. Vefat edenlerden de Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz geldi.
 
Peki size gerekli desteği verdiler mi? Vermeye de devam ediyorlar mı?
 
Tabii tabii. En azından benim yaptığım her etkinlikte mutlaka İzmir'e geliyorlar. Her gittikleri yerde de otelden bahsediyorlar. 
 
Otelinize misafir olarak gelseydiniz siz hangi odada kalmak isterdiniz? Ayrım yapmak çok zor olacak biliyorum ama. 
 
Sabahattin Ali. İçimizdeki Şeytan kitabıyla orada olurdum. Benim için çok özel bir kitap çünkü.
 
“BİR İZMİRLİ KENDİ RAHATINI BOZUP İŞ YAPMAZ”
 
Bu herkesin başarabileceği bir durum değil, siz bunu karakterinizdeki hangi özelliğinize borçlusunuz?
 
Girişimci ruh ve güven telkin etmek önemli. Bir de yazar olmuş olmam etkili oldu. Manevi kısımdan başarılabilmiş proje diye düşünüyorum. Benden sonra henüz başaran olmadı ve ikna eden olmadı diğer isimleri. Herhalde yine bana nasip olacak bu konsepti büyütmek.
 
Konsepti büyütmekten bahsetmişken ileride yazlık beldelerde de hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?
 
Çok istiyorum. Bodrum benim için çok özel bir yer, Bodrum'da yapmayı çok istiyorum. İstanbul'da Sultan Ahmet'te böyle bir otel olsa ne kadar güzel olur. Bizim maddi gücümüz tükendi. O yüzden bir yatırımcıyla bunu yapmak mümkün. Böyle çılgın bir yatırımcı bulur muyuz onu hiç bilmiyorum. Bir İzmirli hiç sanmıyorum kendi rahatını bozup yapsın.
 
 
“İZMİR'DE İŞ DİSİPLİNİ YOK”
 
İzmir’de çok güzel işler yapıyorsunuz. Ancak bazen kapana kısıldığınızı hissettiğiniz anlar oluyor mu? Bu kent sizi hangi noktada zorluyor?
 
Çok zorlanıyorum. Bir kere İzmirlilerin randevularına sadık olmamalarından, son dakika iptallerinden zorlanıyorum. Masada çok güzel projeler konuşuyorsun, tam 'yapacağız' derken başka projeye karar veriyor. Onu da yapamıyor zaten. İş disiplini dediğimiz şey İzmir'de yok bence. Ben mi değişeceğim İzmir mi bilmiyorum artık.
 
Önümüzdeki süreçte İzmir’i de etkileyecek, gerçekleştirmeyi düşündüğünüz farklı projeleriniz var mı?
 
Ben aynı zamanda ETİK üyesiyim. Mayıs ayında İzmir'de Uluslararası Edebiyat Festivali'nin onayını aldık. Alberto Manguel gibi Uluslararası değerli bir isim geliyor. Yurt dışında tanınan gezi yazarlarını, edebiyatçıları, Türk yazarlarla İzmir'de hem gezdireceğiz, hem edebiyat konuşacağız. 
 
Selçuk, Efes, Bergama gibi tarihi yerleri de gezdirecek misiniz?
 
Tabi ki UNESCO mirasına götüreceğiz. Alberto Manguel'i Efes'te kütüphanenin önüne götürüp söyleşiyi orada yapacağız. Amacımız buraları tanıtmak, hem de edebiyat için bir katkı olsun İzmir'de.
 
“BELEDİYELERİ ÇOK ELEŞTİRİYORUM”
 
Bir röportajınızda ETİK'e eleştiriniz vardı.
 
Evet eleştirdikten sonra Mehmet İşler 'Madem eleştiriyorsun, gel düzelt' dedi. Bu anlamda Mehmet İşler'in eleştiriye açık olması çok güzel bir şey. Ben çok muhalif davranan bir isimim. Belediyeleri de çok eleştiriyorum. Bugüne kadar bir tane belediye 'Böyle bir eleştiri yapmışsınız hadi konuşalım' demedi. Ama ETİK bunu yaptı. O yüzden şu anda içinden bulunmaktan mutluyum, sözümü sakınmıyorum. 
 
Gülşah Hanım çok teşekkürler samimi sohbetiniz için.
 
Ben teşekkür ederim ilginiz için. 
 
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER