İzmir'den Abdülhamit'e giden unutulmuş hediye

Büyük saraylarda ve önemli devlet binalarında gösterişli tarihi eserler görmek mümkündür. Peki İstanbul'da dönemin Harbiye Nezareti, bugünün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nde bir İzmir izi olduğunu söylesem ne düşünürsünüz?

İzmir'den Abdülhamit'e giden unutulmuş hediye

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Ege'nin incisi olan İzmir'in en bilinen mücevheri hiç şüphesiz ki Saat Kulesi olsa gerek. II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıl dönümü münasebetiyle ülkenin farklı şehirlerinde inşa ettirilen saat kuleleri içinde belki de en zarifi olan İzmir Saat Kulesi, 33 yıl boyunca tahtta kalan padişahın İzmir'e yadigarıdır. Peki İzmirlilerin bu zarif hediye karşısında kayıtsız kalması söz konusu olabilir mi? Elbette hayır. Bugün Mithatpaşa Lisesi olarak hizmet veren binada eğitim gören bir zamanların Hamidiye Sanayi Mektebi öğrencileri de İstanbul'a aynı şıklıkta bir hediye gönderirler. Okullarının ön cephesi şeklinde hazırlanmış, müthiş bir işçilik örneği olan dev bir kitaplık... İzmir'de yapılan ve 100 yıldan uzun bir süredir İstanbul'da muhafaza edilen kitaplığın hikayesini araştırmacı yazar Celal Öcal anlattı.

Öncelikle böyle bir eserin olduğunu nasıl fark ettiniz?

Bugün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanılan bina, 1923 öncesinde Harbiye Nezareti olarak kullanılmaktaydı. 1866 yılında yapılan bu binayı görmeye gittim. Gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında katları dolaşırken birden karşıma bugün İzmir'de Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi olarak hizmet veren binanın figüründe bir kitaplık çıktı. Neyin nesidir diye sağına soluna bakarken, üzerindeki iki parçadan oluşan gördüm. 

Ne yazıyordu kitabelerde?

İki kitabeden ilkinde 'Sultan selatîn-i zaman a’zam-ı hükümdârân-ı cihan veliyy-i ni’met-i bi-itminan efendimiz hazretlerinin culûs-i mes’adet-menus-i sehinsahileri' ikincisindeyse ' yigirmi beşinci sene-i devriyesi hatıra-i mesudiyesi olmak üzre İzmir Hamidiye Sınayi mektebi tarafından takdirname-i ubudiyet ve şükraniye…' yazıyordu. Yani okuyucuların kafasını karıştırmadan söylemek gerekirse dönemin Hamidiye Sanayi Mektebi öğrencileri tahta çıkışının 25. yıl dönümü nedeniyle Sultan Abdülhamit'e okullarının küçük bir modeli olarak kütüphane yapıp hediye etmişlerdi. 117 yıl önce Hamidiye Mektebi öğrencilerinin yaptığı bir eser bu.

Vefa borcu

Bu okulun özelliği nedir peki? Neden böyle bir hediye gönderiyorlar?

Bu okul 1868 yılında kimsesiz, yetim ve fakir öğrencileri meslek sahibi yapmak adına kuruluyor ve II. Abdülhamit'in tahta geçmesiyle birlikte Hamidiye Sanayi Mektebi adını alıyor. Marangozluk, kunduracılık, tenekecilik, çorapçılık, dökümcülük, terzilik gibi birçok farklı iş kolunda ustaların yetişmesi amacıyla eğitim veriliyor. Padişah II. Abdülhamit bu tarz okullara büyük önem veriyor. Bu önemin karşılığında da belki bir vefa borcu olarak o öğrenciler belki de gece gündüz çalışarak böyle bir eser meydana getiriyor. Sonuçta o doğramaların hazırlanması ve montajı mutlaka çok büyük bir emek gerektiriyor. Boyu 4,50 m x3,50 m eni 50 cm olan bir eserden bahsediyoruz.

Peki neden Harbiye Nezareti'ne veriliyor bu kütüphane?

Aslında direkt oraya gitmiyor. İlk olarak Abdülhamit'in emriyle Dar-ül Fünun'a veriliyor. Sonrasında üniversite, Harbiye Nezareti binasına geçince kitaplık da oraya naklediliyor. 

Bugün bu eseri her isteyen ziyaret edebilir mi? Muhafazası ne durumda?

117 yıl önce yapılmış bir eser olmasına rağmen gayet iyi muhafaza edildiğini, cilasının verniğinin mükemmel durumda olduğunu söyleyebilirim. Yalnız muhafazası için kullandığım güzel ifadeleri ziyaret için kullanamam. Fotoğraf çekme iznini dahi 2 ayda zor aldım. Onda da artık oradaki görevli usandı ve inisiyatif kullandı.Ne yazık ki böyle bir hazineye sahip olduklarının farkında değiller ve araştırmacılara karşı biraz kapalı bir duruş sergiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER