'İYİ Parti Rüzgarı İzmir'den Çıktı'

Türk siyasetinde son 15 yıldır kurulan hiçbir yeni parti siyasette kendine yer edinemedi. Peki ya İYİ Parti? Kadrosu ve gördüğü ilgiyle İYİ Parti bu genellemeyi şimdiden yıkmışa benziyor.

'İYİ Parti Rüzgarı İzmir'den Çıktı'

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Meral Akşener ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sert çıkışıyla birlikte Türkiye'de yeni bir siyasi fikrin kıvılcımının çakıldığını düşünürsek, 1 Kasım ile birlikte bu kıvılcımın aleve dönüştüğünü söyleyebiliriz. Akşener'in etrafında birleşen kitleler 'Asena'yı bugün için merkez siyasete taşıdı. Peki İYİ Parti ile çıkılan bu yeni yolculukta neler yaşanacak? İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, merak edilenleri BEN HABER'e anlattı.

Kuruluş gününden beri İYİ Parti'yi sürekli manşetlerde görüyoruz. Bu ilgiyi neye borçlusunuz?

Bu ilgi ve teveccüh, benim İYİ Parti'de siyaset yapma gerekçelerimden birinin karşılığıdır aslında. Bu da 15 yıldır ülkemizi yönetenlerin artık milletimizi yorduğunu, kutuplaşmayla beraber bir bıkkınlık ortaya çıktığını, insanların barış, huzur ve güvenlik içinde yaşama taleplerini ortaya koyuyor. Eğer bu taleplerini mevcut muhalefet partilerinde bulmuş olsalardı, İYİ Parti'nin böylesi bir karşılık bulması zor olabilirdi. İnsanlarımız deneyerek gördüler ki 15 yıllık süreçte ülkemizi içinde bulunduğu sıkıntılardan çıkarak olan parti İYİ Parti. Partimiz toplumun büyük kesimini kucaklayan bir anlayışla ortaya çıktı. Bu partiye gelenlerin biz gömleklerini çıkarmalarını da beklemiyoruz. Ortak paydalarda buluşarak iyi fikirler çıkarmak istiyoruz. Nedir bu ortak paydalar? Bayrak, ezan, Atatürk, kurucu değerler, laiklik ve hukuku esas alan demokratik bir devlettir. İYİ Parti Türkiye'yi yeniden demokratik parlamenter sistem üzerinden inşa etme iddiasındadır. 

Çeşitli siyasetçilerden, gazeteci ve STK yönetimlerinden saldırı boyutunda tepkiler alıyorsunuz. Neden böyle?

Önce bunu demokratik özgürlükler çerçevesinde hoşgörüyle karşılıyoruz. Herkes gerekçesi ne olursa olsun özgürce fikirlerini söyleyebilir. Yeter ki hakaret derecesinde, iftira derecesinde olmasın. Tabii bu derece yapılanların nedenini de biliyoruz. Birincisi meyve veren ağacı taşlarlar. İkincisi İYİ Parti'nin büyümesi bazı odakları rahatsız etmiş olabilir. Bir yola çıkmışsanız mutlaka dirsek atanlar, çelme takanlar olmaya çalışacaktır. Önemli olan ayağa kalkıp yürümeyi sürdürmektir. 

FETÖ mağdurlarını ve FETÖ ile savaşan isimleri bir araya getirmiş bir parti neden FETÖ'cülükle suçlanır?

Zırva tevil götürmez. Onlara 'Başka kapıya' diyorum. Türk Milletinin sağduyusuyla alay etmeye kalkmasınlar. Hakarete varan bazı eleştiriler hukuk çerçevesinde elbette cevaplanacaktır. Geri kalanlarınıysa milletimizin vicdanı yanıtlayacaktır. Kurulmasının üstünden 1 hafta geçmiş bir parti yüzde 20'ye ulaştıysa, milletin vicdanı işlemeye başlamıştır.

CHP'li bazı isimler sizi çok sert eleştirdi. 'Kendine siyasi ikbal arıyor' denildi. Ne düşünüyorsunuz?

4 yıl müsteşarlık, 7 yıl başbakanlık danışmanlığı yapmış birisi olarak hayal dünyalarının milletvekili olmakla sınırlı olduğunu düşünüyorum. Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun nezaketini hepsine tavsiye ediyorum. CHP'ye geçtiğimde hangi kökten geldiğim biliniyordu. CHP'ye geçerken, "Atatürk değerlerini ve laik Türkiye'yi savunmak için CHP ile işbirliğine giriyoruz." demiştim. Bunda da farklı görüşleri savunan Celal Bayar, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir gibi isimlerin ülke için nasıl bir araya gelebildiğini örnek göstermiştim. CHP'de bu görevi yaptığım inancı içindeyim. Bugün Türkiye 15 yıldır çeşitli seçimler yaşamıştır. Muhalefetimiz MHP'nin AKP'ye iltihakıyla tıkanmıştır. Millet çare aramaktadır. Milletimiz merkezde bir alternatif beklemektedir. Biz de şimdi bu görevi üstleniyoruz. Bizim en büyük projemiz mutlak kuvvetler ayrılığına bağlı laik parlamenter sistemi yeniden getirmektir. Büyük bir ideal için yola çıktık. Bizim muhatabımız bu rejimi kim tek adam rejimi haline getirmişse odur. 

O halde İYİ Parti 2019'dan başarıyla ayrılırsa Sn. Akşener Türkiye'nin ilk ve son devlet başkanı mı olacak?

Türkiye'nin gündemine hızla bir anayasa çalışması getireceğiz. Bir devlet başkanı olacak ama şimdi olduğu gibi partili olmayacak. Cumhurbaşkanlığı makamı siyasetçilerin üzerinde ve devletin bütünlüğünden taraf, partileri ayrışmalarda bütünleştirecek, milletin anası/babası şeklinde olacak. Herkese eşit ve tarafsız... Bunu tekrar Türkiye'nin önüne koymak zorundayız.

2019 beklentileriniz nelerdir?

Seçimlere gireceğiz ve 1. parti olma iddiamızı ortaya koyacağız. Oy skalamız yüzde 50+1'dir. 2019 seçimleri herhangi bir seçim değildir. 2019'da adeta rejim yeniden oylanacaktır. Rejim 16 Nisan'da oylanmıştır. O referandumda devletin bütün güçlerinin evet için çalışmasına rağmen Yüce Türk Milleti yüzde 50+1 hayır demiştir. Eğer öyle olmamış olsaydı YSK'da bir tam kanunsuzluk hilesi yapılmasına gerek kalmazdı. 2019'da vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurucu değerlere döndürmek için oy verecektir. 

Sayın Akşener'e İzmir'de büyük bir ilgi olduğu açık. Kendisi ve İYİ Parti için İzmir'in yeri farklı mı olacak artık?

Hem Sayın Akşener'in, hem de İYİ Parti'nin İzmir'de ve Ege'de farklı bir yeri olacaktır. Çünkü bütün demokratik hareketler Ege'de başlar, rüzgar Ege'den çıkar ve bu rüzgar ülkenin en ucuna kadar ilerler. İzmir rüzgarın çıktığı yerdir ve bu yüzden yeri ayrıdır.

İzmir yerelinde dengeleri değiştirebilecek mi İYİ Parti?

Sadece İzmir değil. İYİ Parti Türkiye genelinde dengeleri değiştirecektir. Çok önemli bir kadromuz var. Siyasette parlamentoda olan partilerin sahibi olmadığı kadrolara sahibiz. Bakın Merkez Bankası'nın başkanlığını yapmış bir Durmuş Yılmaz var. Geçmişte Hazine Müsteşarlığı yapmış Ayfer Yılmaz var. İzmir yerelinde Müsavat Bey var. Türk Tarih Kurumu'nda başkanlık yapmış Yusuf Halaçoğlu var. Devletin içinden gelmiş bizler varız. Devletin önemli makamlarında görev yapmış arkadaşlarımız var. En önemlisi bugün ismi tanınmayan ama İYİ Parti iktidara geldiği zaman bütün Türkiye'nin tanıyacağı genç ve yetenekli inanılmaz gençler var. 

İYİ Parti'nin gençlik kolları olacak mı? Yoksa Ülkü Ocağı gibi bir yapılanması mı olacak?

İYİ Parti hiçbir partiye benzemeyecek. Yeni bir parti olmanın gereğini yetine getireceğiz. Gençlik kollarımız İYİ Parti'ye has, fikir üreten bir gençlik olacak. Bizim gençlik kollarından algılamamız seçimden seçime bayrak asan gençler değil. Üreten ve siyasette ana kademeye geçen gençler... Örneğin partimizde kadın kolları olmayacak. Kadın kolları kavramını bir dışlanmışlık olarak algılıyoruz. Biz kadınlarımızın doğrudan doğruya kadın kotasıyla doğrudan ana kademede siyasetin içinde aktif yer alacağı bir yapımız olacak.

Yıldırım Ulupınar İzmir'de partiye ne katacaktır?

Yıldırım Bey deneyimli bir siyasetçi, milletvekilliği yapmış, İzmir'de çevresi olan, eşrafla ilişkisi iyi olan bir siyasetçi. Bu nedenle başarılı olacağını düşünüyorum.
 
Nihat Genç İYİ Parti'yi Amerikancı bir parti olmakla suçladı. Ne diyorsunuz?

Fikirlerine katılmıyorum. Bununla birlikte Nihat Genç sıradan bir köşe yazarı değildir. Kendisi benim tanıdığım büyük vatanseverlerden biridir. 

Partinin programını, tarımda, savunmada ve çeşitli alanlarda fikirlerini henüz görmedik. Resmi bir site de henüz yok. Bunları ne zaman göreceğiz?

Biz havadan milyon dolarların aktığı bir parti değiliz. Daha açılmış bir parti binamız bile yok. İmece usulüyle aşama aşama gidiyoruz. Genel merkezimizi açalım, hepsi arka arkaya gelecek.

Yeni katılımlar olacak mı?

Hiçbir siyasetçiye teklifte bulunmayacağız. Eğer kendileri gönüllüyse, İYİ Parti'nin program ve ilkelerini benimsemişlerse başımızın üstünde yerleri var. Bana da kimse teklifte bulunmadı. Ben kendim başvuruda bulundum. Şüphesiz İYİ Parti bir iktidar partisi olmadığı için ikbal beklentisiyle, rant beklentisiyle gelinecek değil, gönüllü gelinecek bir partiyiz.

İYİ Parti'nin HDP'ye bakışı nasıldır?

İYİ Parti olarak ırkçı ve mezhepçi siyaset yapan hiçbir partiyle konuşmayız. Biz bölücü siyasete yüzde yüz karşıyız. Bölücü olmamak kaydıyla her siyasi partinin özgürce fikirlerini ifade etmesinin yanında oluruz. Kırmızı çizgimiz etnik siyaset, inançlara dayalı siyaset ve bölücü siyasettir. Bu bizim üstünü defalarca çizdiğimiz bir konudur.

İYİ Parti'ye İzmir'den katılacak siyasiler var mı?

Katılmak isteyen arkadaşlarımız var. Bizleri arayarak bunu belirttiler. İzmir daha önce sizinle bir röportajımızda da söylediğim gibi İzmir hiçbir partinin kalesi değildir. İzmir yüksek ahlakın, Atatürkçülüğün, vatanseverliğin kalesidir. Bu mesajları veriyorsanız İzmir size oy verir.

Partide fiilen hangi görevleri üstleneceksiniz?

Tüzüğümüz genel başkanımızın olmadığı yerde vekaletini bana veriyor. Aynı zamanda partinin sözcülüğünü üstleniyorum. Partinin siyasetini anlatmakla görevliyim. 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER