banner9

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Ülke olarak 15 Temmuz'da büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Ve bu darbe girişimi Türkiye'deki tüm dinamikleri olumlu yönde etkiledi, değişime uğrattı. Herkesin ortak görüşü şu: Demokrasi için beraberiz...

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak
GAMZE KURT / BEN HABER
 
Türkiye 15 Temmuz gecesi deyim yerindeyse uçurumun kıyısından döndü. Sonuçları ve tarzı göz önüne alındığında tarihimizin en büyük darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık. Dahası,  darbe ve işgal girişimi, FETÖ-PDY adı verilen terör örgütü tarafından gerçekleştirildi ve  bu nedenle 15 Temmuz bir “terör saldırısı”ydı da aynı zamanda... Başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’de birçok yapıda önemli değişiklikler yaşandı. Kamuda ciddi ölçüde tasfiyeler yapılıyor. İktidar ve muhalefet, halka farklı bir olumlu hava yansıtıyor. Ülkede artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bilinen bir gerçek. Peki İzmir'in önde gelenlerine göre bundan sonraki süreçte ekonomik ve siyasal açıdan Türkiye’yi neler bekliyor? Cevabı haberimizde...
 
HÜSEYİN KOCABIYIK - AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ 
 
 
“TERÖR FAALİYETLERİ DEVAM EDEBİLİR”
 
Aslına bakarsanız, tarihin çarkları son 40-50 gündür o kadar hızlı döndü ki, an itibariyle geriye baktığımız zaman yaşadıklarımıza inanamıyoruz. Bütün bu olaylar olurken Türkiye Suriye’de yaşanan gelişmeler karşısında kayıtsız kalmamış, Cerablus operasyonunu başlatmış ve başarıyla sonuçlandırmıştır. Son olarak, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan suikast girişimi de Türkiye’de istikrarsızlaştırma girişimlerinin süreceğini gösteriyor. Peki bu olaylar sürecek mi ve siyaset nasıl şekillenecek? Evet, gerçekçi olalım. Terör faaliyetleri ve suikast girişimleri devam edebilir. Ama unutulmasın ki, bütün bu olağan dışı gelişmeler amaçlananın aksine siyaset dünyasında barış ve dayanışma rüzgârları estirmiş, siyasi aktörlerin dayanışmasına neden olmuştur. Görünen o ki, siyasetin önündeki sorunlar eskiye göre daha kolay çözülecek. Örneğin, muhtemelen bir yeni Anayasa şekillenecek veya en azından bir tadilat olabilecek. Ekonominin geleceğine dair aynı iyimserliği taşıyorum ama biraz da kaygılıyım. Aslında Türk ekonomisi bunca hadise karşısında omurgasını sağlam tutarak güçlü bir yapıya sahip olduğunu kanıtladı. Ancak şu gerçekleri bilmeliyiz: Biz tasarladığımız büyümeyi gerçekleştirmek istiyorsak ülkemize yabancı para girişini muhakkak sağlamalıyız. İkincisi, faizlerin düşürülmesi, üreticinin yatırım yapabilmesinin kolaylaşması önemlidir. Merkez Bankası’nın attığı adımlar önemli ama yeterli değil. Bildiğimiz nedenlerle turizm ve ihracatta ciddi sorunlar yaşıyoruz ve bu sorunlar bizim büyüme hedeflerimizi etkileyecek. Önümüzdeki yıl için sorunlu sektörler konusunda acil tedbirler almak gerekecek!
 
AYTUN ÇIRAYCHP İZMİR MİLLETVEKİLİ 
 
 
“EKONOMİK BİR SALDIRIDAN KORKUYORUM”
 
15 Temmuz'da darbe girişimi başarısız değildir ve amacına ulaşmak isteyenlerin ilk hamlesidir. Bu darbe görünümlü işgal senaryosunu yazanlar sonuç ne olursa olsun Türkiye'nin kaybedeceği şekilde senaryo yazdılar. Nitekim Fetret Devri yaşıyoruz. Kardeş kardeşi vurdu. Ordu kendi içinde savaştı. Şu anda Anayasası, ordusu, yargısı, polisi derin yara almış yıkılmakta olan bir devlet yapısı var. Bu Atatürk devrimlerine rövanşist bir anlayışla yaklaşan yıkıcı bir zihniyetin ürünü. Türk milletinin ordusuna düşmanca davrandılar ve ordunun içindeki basiretsiz muhterislerle işi bu noktaya getirdiler. Bütün bunların oluşumunda korkak aydınların ve iş insanlarının, kaypak, ikiyüzlü medya mensuplarının suç ortaklığı var. Şüphesiz birlik ve beraberlik sergilenmeliydi, sergilendi. Türk milleti o gece bir millet olarak var olduğunu tankların önüne çıkarak gösterdi. Ama ne yazık Sayın Cumhurbaşkanı'nın tutumunun değişmediğini görüyoruz. İlk yapması gereken şey Milli Mutabakat Hükümeti kurmak olmalıydı. Büyük moral ve güç olurdu Milli Mutabakat Hükümeti. Hâlâ bir başkan gibi davranıyor. SADAT denile karanlık bir şirketin başındaki karanlık bir şahsiyeti başdanışman yapması, darbe araştırma komisyonuna bir şekilde Gülen cemaati ile ilişkili milletvekillerini getirmesi samimiyetsizliğinin göstergesidir. Samimiler ise hiç olmazsa komisyon başkan yardımcılığına adayım, seçsinler de görelim. Daha da önemlisi Araştırma Komisyonu’nu Darbe Soruşturma Komisyonu'na çevirsinler de gidip saygılarımı sunayım! Ekonomi ne olacak? Bilmiyorum! O kadar kırılgan bir yapı oluşturdular ki, terör saldırısından sonra bir ekonomik saldırıdan korkuyorum. Bu kadar derin depremlerden sonra siyasi kadroların bundan etkilenmemeleri beklenemez. Bir büyük altüst oluş siyasette de yaşanacaktır. Türkiye ancak siyasetten yeni çıkış yakalayacaktır. Ben umutluyum, yeter ki milletçe bundan ders alarak çıkalım. Bu ülkenin çalmayan çırpmayan, yetenekli ve çalışkan kadroları duruma vaziyet etmelidirler. 15 Temmuz'dan sonra siyaseti hâlâ eski parametrelerle yorumlayanlar yanıldıklarını acı bir şekilde göreceklerdir.
 
AZİZ KOCAOĞLUİZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI 
 
 
“HEPİMİZ UYANIK OLALIM”
 
FETÖ’nün ülkenin bağımsızlığına yönelik darbe girişiminde 240 vatandaşımız, polisimiz, askerimiz şehit oldu. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana ilk defa böyle bir hain saldırıyla karşı karşıya geldi. Gerçekten çok büyük bir badire atlattık. Elbette bu menfur olaydan alacağımız önemli dersler var. Bu dersler içinde başında birlik ve beraberliğimiz geliyor. Demokrasi ve hukuk sistemini geliştirmek geliyor. Siyasi parti liderinin darbe girişimi sonrasında takındığı uzlaşmacı tavır, gelecek açısından umut verici. Sayın Cumhurbaşkanı’nın darbe girişiminden sonra benimsediği uzlaşmacı tavır da çok önemli. Burada hepimize büyük görev düşmekte. Demokrasi içerisinde, hukuk içerisinde, masum insanları titizlikle koruyarak bu temizlik hareketini sürdürmek zorundayız. Bu bulutlu günlerde dedikodu mekanizması, ispiyon mekanizması çalışıp son derece masum olan insanlara yönelik iftiralar olabilir. Bu ayrımı da çok iyi yapmamız lazım. Hepimizin uyanık olması, hainlerin cezasının sonuna kadar verilmesi, ama masumların hakkının da sonuna kadar korunması gerektiğine inanıyorum. İzmir’in 15 Temmuz’daki duruşu örnektir. Bu birlik ve beraberlik için İzmir’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. 
 
ASUMAN ALİ GÜVENCHP İZMİR İL BAŞKANI 
 
 
“EKONOMİK MANZARA YURT DIŞINDAKİ İMAJIMIZI KÖTÜ ETKİLİYOR”
 
15 Temmuz sonrası artık Türkiye’de birçok şeyin değiştiği kesin. Milletimizin, Meclisimizin gösterdiği büyük direniş ve cumhuriyeti sahiplene hareketinin ne kadar önemli ve tarihi bir olay olduğu belki ileriki yıllarda çok daha iyi anlaşılacaktır. Böyle bir durum karşısında elbette ki öncelliğimiz, demokrasi, adalet, birliğimiz ve parlamenter sistemimizdi. Bunun dışındaki siyasi farklılıklar, ekonomik çıkarlar bizim umurumuzda değildi. Tıpkı cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, vatan söz konusuydu ve gerisi bizim için teferruattı. Ekonomik anlamda 15 Temmuz öncesinde de zaten Türkiye’nin durumu çokta parlak değildi. Tüm bunların üstüne art arda yapılan operasyonlar, birçok firmaya verilen kapatmaların ve atanan kayyumların yarattığı ekonomik manzara sadece psikolojik olarak bile hem piyasaları, hem de yurt dışındaki imajımız kötü etkiliyor. Maalesef bu durum bir müddet daha böyle devam edecek gibi gözüküyor. 
 
MESUT SANCAK – FOLKART YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
 
 
“DARBE GİRİŞİMİ GEÇİCİ BİR ŞOK ETKİSİ YARATTI”
 
Öncelikle FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit düşen vatandaşları rahmetle anıyoruz. Yaşanan olayın ülkemizin temiz geleceği adına hayırlı sonuçlar getireceğine inanıyoruz. Ülkemiz içindeki virüslere, sırtındaki kamburlara ve hainlere rağmen 15 Temmuz'a kadar yine de önemli mesafe kat etti. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde şaha kalkacağına inanıyoruz. Hainlerin darbe girişimi ekonomide geçici süreliğine bir şok etkisi yarattı. Ama finans piyasalarının ardından reel sektörler de bu girişime gereken cevabı çok geçmeden verdi. Kendimizden örnek vereceğim. Darbe girişiminin ertesi günü bile daire sattık. Sonuçta 1 tane sattık ama yine de sattık. Sonraki günler bu giderek arttı ve şu an itibarıyla 15 Temmuz öncesinden de daha iyi hale geldi. Ben, işlerin bundan sonra çok daha iyi olacağına inanıyorum. Gelecekten son derece umutluyum. İzmir'de yaklaşık 3 milyar TL’lik 11 proje için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hepsinde çalışmalarımız ara vermeden devam ediyor.  
 
ENDER YORGANCILAREGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI BAŞKANI 
 
 
“ASIL SINAVIN BÜYÜĞÜ BUNDAN SONRA BAŞLIYOR”
 
Oldukça tehlikeli ve kanlı bir oyun ile karşı karşıya kaldığımız 15 Temmuz gecesini geride bırakalı bir ayı geçti. Alçakça yapılan darbe girişimiyle, parlamenter sistem ve milletin iradesi hedef alınmış ancak en güzel cevabı yine milletimiz vermiştir. Ancak, gördüğümüz kadarıyla bu kanlı tuzaklar bitmedi ve bitirilmek de istenmiyor. Türkiye, 3 ayrı koldan adeta yaylım ateşe tutulmak isteniyor. Her bir terör örgütünün ismi farklı olsa da, birlik ve beraberliğimize karşı ortak bir tavır içinde hainliklerde sınır tanımıyorlar. Ekonomik ve siyasi açıdan yıkamadıkları Türkiye için bu yollar denenmektedir. 15 Temmuz sonrası başka bir Türkiye’ye uyandığımızı birçok alanda görmekteyiz. 
 
15 Temmuz gecesi çok önemli bir sınavı, tek yürek olarak, el ele vererek başarıyla atlattık. Ancak, kabul etmeliyiz ki, asıl sınavın büyüğü bundan sonra başlamaktadır. Sınavın ikinci ayağı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son yaşananlardır. Toplumu içerde birbirine düşürme amaçlı hain saldırılar peş peşe gelmektedir. Diğer yandan, sınavın 3. ayağını ekonomideki gelişmeler oluşturmaktadır. Son birkaç yıldır bizim de altını çizdiğimiz bir husus var ki reformları hayata geciktirmekte geç kaldığımızdır. 2002-2008 reform dönemi olarak adlandıracağımız süreçte Türkiye %5,9 büyümüştür. Ancak sonraki süreçte ne yazık ki, bu iradeyi gösteremedik ve %4’ün altındaki bir büyümeye razı olduk. Oysa ki, gerek dışarda rekabet halinde olduğumuz ülkelerin gerisinde kalmamak, gerekse içerde her yıl 700 bini aşan sayıda işgücüne katılan gençlere istihdam sağlayabilmek için %5’in üstünde büyümek zorundayız. Ekonomi alanında ev ödevlerimizi yerine getirmediğimiz takdirde, bundan sonraki 3. sınavımız riske girecektir. 
 
IŞINSU KESTELLİİZMİR TİCARET BORSASI BAŞKANI 
 
 
“SİHİRLİ KELİME LİYAKAT”
 
Türkiye, hain darbe girişimine karşı milletiyle, devletiyle ve bütün sivil güçleriyle dimdik ayakta durdu ve durmaya devam ediyor. Elazığ, Gaziantep ve belki yeni alçak saldırılar, ne kadar büyük bir belayla karşı karşıya olduğumuzun kanıtı. Bu yeni dönemde ülkemizde sihirli kelime “liyakat” olmalıdır. Ehil olmayan hiç kimseye emanet teslim edilmemeli, yapılan tüm iş ve işlemlerde “hak, hukuk ve adalet” gözetilmelidir. Bu nedenle, yeniden yapılanma konusunda devletin gösterdiği refleksin bir benzerini kendi içimizde de gösterme iradesini ortaya koyabilmeliyiz. Türkiye, 80 milyona yakın nüfusu ve 800 milyar doları aşkın milli geliriyle büyük ve güçlü bir ülke. Darbe girişiminin ekonomide yol açtığı kısıtlı etki, kısa sürede ortadan kalkacaktır. Yurt dışında hakkımızda edinilmiş haksız algının da yapılacak çalışmalar ile giderek etkisini yitireceğini düşünüyorum. Esasen, yaşadığımız olaylar ülkemizin 11 Eylül’üdür. Bu gerçeği tüm dünyaya olanca netliğiyle anlatmamız çok önemli. Türkiye, bu bölgenin geleceği en parlak ülkesidir ve öyle olmaya devam edecektir. Küresel sermayenin bu realiteye sırt döneceğini hiç sanmıyorum. Bu dönemde ülkeye güvenip yatırım yapanlar, yarının gerçek kazananları olacaktır.
 
YUSUF ÖZTÜRKDENİZ TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI 
 
 
“TÜRK LİRASI ZEDELENMEDİ”
 
Hain saldırının vermiş olduğu en büyük kazanım birlikteliğimizi görmek oldu. Bu süreçte 1919 ruhunu yeniden gördük. Siyasilerin birlikteliği, halkın bir arada olması bize birçok engelleri aştıracak. 15 Temmuz sonrası gelinen noktada dünden çok daha iyi olacağımızı düşünüyoruz. 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'deki en önemli kriterlerden biri olan dövizin ne şekilde olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Bundan sonrasını ekonomik açıdan değerlendirip takip ettiğimizde, görüyoruz ki yurt dışı kaynaklı derecelendirme ve yatırım şirketleri, Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülkeler arasında göstermeye devam ediyor. Bu da ekonomik gücümüzün ve sarsılmazlığımızın önemli bir göstergesidir. 15 Temmuz sonrası halkın Türk lirasının zedelenmemesi için yaptığı gayret de takdire şayandır.
 
HASAN KÜÇÜKKURTİZMİR SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BAŞKANI 
 
 
“YABANCI YATIRIMCILAR ÜLKEMİZDEN AYRILMADI”
 
Darbe girişimi, Türk ekonomisinin ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha gösterdi. Her şerden bir hayır doğar sözünde de olduğu gibi FETÖ temizlenirken iç barış ve huzuru bulmaya başladık. Bakın daha bir ay önce ülkede bir darbe girişimi olmasına rağmen, bugün hayat hızla normale dönebilmişse bu bizim ülke olarak gücümüzdür. Yabancı yatırımlar bu süreçte ülkemizden ayrılmadığı gibi, yenileri de gelmiştir.  Siyasilerin son dönemde sık sık bir araya gelmesi özlediğimiz bir tabloydu. Bizim bu tabloyu tüm dünyaya göstermemiz gerekiyor.  Hemen akabinde ekonomik gücümüzü Fırat Kalkanı adlı operasyonumuzda da görüyoruz. Orası bizim için kanayan bir yara, girilmesi gerekiyordu adeta tak etti. Ekonomiye bir zararı olsa bile insan hayatı söz konusu ve bu adamların bertaraf edilmesi lazım. Suriye'ye girdikten sonra dövizde bir yükselme bekliyordum ama böyle bir şey olmadı. Yıllar önce olsaydı dolar çok daha yükselirdi. Bu da gücümüzü bir kez daha göstermiş oldu.
 
VEYSİ ÖNCEL – ÇEŞME TURİSTİK OTELCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI
 
 
“ACİLEN TOPARLANMAMIZ LAZIM”
 
Yaşadığımız süreç ve sonrası Türkiye için o kadar önemli ki… Politikacılar başta olmak üzere Türk halkının özellikle iş aleminin ve çalışanların şapkalarını önüne koyma zamanıdır... Acilen toparlanmamız lazım… Akıllı olmamız lazım. Birbirimizle kavga etmeden birbirimizi suçlamadan kenetlenerek yol haritasını birlikte yapmamız lazım.. Demokrasi ve Atatürkçülük vazgeçilmezimizdir. Üretime dönük sanayi ve ihracata yönelik tüm çalışmaları artırmalıyız. Komşularımızla ve ülkelerle kavgayı bırakıp önümüze bakmalıyız.. Daha güçlü bir Türkiye’yi hep beraber yaratmalıyız...
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2016, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER