banner51

'FETÖ ile Yan Yana Gelmemiz Mümkün Değil'

CHP'li Musa Çam, kendisinin de dokunulmazlığnın kalktığını ve vekillerin de ifade vermesinin normal olduğunu belirtirken “ama”lı bir ekleme yaptı: 'Bugün yargı tarafsız ve adil değil”

'FETÖ ile Yan Yana Gelmemiz Mümkün Değil'
Burak Cilasun / Ben HABER
 
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Musa Çam, gündemi değerlendirdi. Çam, HDP'lilerin gözaltına alınıp tutuklanmasından, MHP ile AK Parti yakınlaşmasına ve iktidarın CHP'ye PKK ile FETÖ suçlaması yapmasına kadar çeşitli konularda dikkat çekici yorumlar yaptı.
 
İlk olarak gözaltı ve tutuklamalara değinen Çam, “Benim hakkımda 3 fezleke var. Bunlardan biri Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret, biri Çeşme Ovacık'taki rüzgar güllerini engelleme üzerine. Bunlardan dolayı dokunulmazlığım kalktı. Her 3 dosyayı avukat arkadaşlarım inceliyor. Ben prensip olarak normal bir vatandaş nasıl bir celp geldiğinde ifade veriyorsa, milletvekillerinin de bu konuda ifade vermesinde herhangi bir engel görmüyorum. Ancak milletvekilinin kürsü dokunulmazlığı ve kürsüde söylediklerinin açık alanda söylenmesinin de bir suç oluşturmaması gerektiğini ve bundan dolayı yargılanmaması gerektiğini savunuyorum. Prensip olarak mahkemelerin adil, bağımsız ve tarafsız olması gerekmektedir. Bugün mahkemelerimiz bu nitelikleri taşımıyor. HDP'nin almış olduğu karar politik bir karardır. Bu karar doğrultusunda hareket etmişlerdir.” dedi.
 
“Böyle bir mutabakat varsa son derece vahimdir”
 
Başkanlık ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin çıkışını da değerlendiren Çam, “Aslında MHP zaman zaman çok kritik kararların görüşüldüğü ve oylamaların yapıldığı TBMM'de AKP'ye destek vermiş veya tarafsız kalarak dolaylı olarak yanında yer almıştır. Bugün ise MHP'nin içinde bulunduğu siyasi konjonktür nedeniyle Sayın Bahçeli sebebini tam olarak anlayamadığımız gerekçelerle destek vermektedir. Bunun nedeni, HDP'lilerin Meclis'ten atılması, idamın geri gelmesinin olmamasını çok arzu eder ve dilerim. Eğer bu nedenle bir pazarlık ve mutabakat var ise Türkiye demokrasisi açısından son derece vahimdir.” 
 
“CHP'nin FETÖ ile yan yana gelmesi söz konusu değildir”
 
Çam, CHP'nin FETÖ ve PKK ile ilişkilendirilmesineyse sert tepki gösterdi.
 
“Bir defa şunu söylemeliyim ki, AKP ve Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen ile ayrı değil, aynı yumurta ikizidir. Her ikisinin de hedefi, 2023 yılında cumhuriyetin yüzüncü yılında laik demokratik cumhuriyeti yıkmak, hilafeti geri getirmek ve halifelik konusunda kendi aralarında büyük bir çekişme vardır. CHP'nin FETÖ ile yan yana gelmesi söz konusu değildir. CHP'nin Kürt sorununun çözümü için demokratik ve meşru adımlardan her zaman taraf olmuştur. Teröre, şiddete ve cinayetlere dün olduğu gibi bugün de karşıdır. Bundan sonra da karşı olmaya devam edecektir. Ancak, temel hak ve özgürlükleri ve Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için de elinden gelen büttün çabayı gösterecektir.”
 
“İzmirlilere güveniyorum”
 
CHP'li Musa Çam son olarak İzmir'in olası bir referandumda oyunun hayır olacağını dile getirdi.
 
“Anayasa değişikliğiyle ilgili düzenleme önümüzdeki günlerde parlamentoya gelecek. İzmir çağdaş ve demokrat bir kenttir. İzmirlilerin neye, nasıl tepki vereceğini bildiklerini çok iyi biliyorum.”
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER