Araç Yangınlarının Asıl Nedeni...

2016 senesinde İzmir'de meydana gelen toplam 14.357 yangının 951'i (%6.6) araç yangınlarına aittir.

Araç Yangınlarının Asıl Nedeni...

ALPER GÜNDOĞDU / BEN HABER

Trafikte seyir halindeyken karşılaşılabilecek en tehlikeli durumlardan biri olan araç yangınlarının yüzde 59’u motor bölgesinde, yüzde 35’i yolculardan kaynaklı, yüzde 3’ü yakıt tankından; yüzde 2’si ise lastik ve farların ısınmasından kaynaklı meydana gelmekte. Peki, araçta meydana gelecek yangın durumunda dikkat edilmesi gerekenler neler? Tüm bu soruları Amca Otomotiv Servis Müdürü Sinan Öztürk'e sorduk.

Son zamanlarda pek çok aracın yandığına dair haberler ve paylaşımlar görüyoruz. Bunun nedeni ne olabilir?

Egzoz ısı yalıtım sistemleri, yakıt sızıntısı, kablo teması nedeniyle araç yangınları meydana gelmektedir. Araç üzerinde sonradan yapılan modifikasyonlar, yetkili servis olmayan LPG istasyonlarında yapılan montajlar buna sebebiyet vermektedir.

Böyle bir olay ne derece kullanıcı hatasıdır, ne derece firma hatasıdır?

Araç kullanıcıların ilk görevi, aracının periyodik bakımlarını ve diğer onun için önemsiz gibi görünen arızalarını zamanında yaptırmasıdır. Bunları yaptırdıktan sonra oluşabilecek herhangi bir yangın veya diğer kazalar onların sorumluluğunda değildir.

Bakımları tam ve arızasız bir araçta yangın çıkıyorsa bu araç servisinin hatasıdır. Servisler müşterilere araçtaki her türlü arıza ve risk oluşturabilecek problemleri bildirmekle yükümlüdür. Yakın bir zamanda servisten çıkıp da aracınızda yangın çıkıyorsa bu servis hatasıdır.

Yetkili olmayan servislerde yapılan işlemler, araç ve can güvenliğimiz için tehlike yaratır mı?

Yetkili servislerde aracınıza yapılan çok noktalı kontrol sistemleri vardır. Bu kontrol sistemlerinde aracınızdaki arızaların gözden kaçırılmasını imkânsıza yakındır. Yetkisiz servislerde bu kontrollerin çoğu atlandığından kaza ve diğer risk oranları artmaktadır.

Yangın durumunda araç sürücüsünün ne yapması gerekmektedir?

Yangınlarda araç içinde bulunan yangın söndürücüler veya çevrede bulunanlar tarafından yangın söndürülemezse araç tamamen yanmaktadır. Eğer yapılmasının güvenli olduğuna inanıyorsanız kuru toz veya köpük söndürücü ile yangını söndürmeye teşebbüs edin. Yangın motor bölümündeyse kaputu açmayın. Fakat kaputun kenarının altından veya radyatör ızgarası boyunca söndürücü sıkın. Söndürücüyü dikkatli kullanın ve eğer tereddüdünüz varsa yangınla mücadeleye teşebbüs etmeyin.

Aracınızda her zaman yangın söndürme tüpü ve ilk yardım çantası bulundurmanın önemini unutmamalısınız. Yakıt kaynaklı yangınlarda su ile söndürme yapılmaması gerekmektedir. Tam söndüğüne emin olmadan kesinlikle kaputu açmayın.

Yangını söndürebileceğinize emin değilseniz acilen 110 itfaiyeyi arayıp, araçtan mümkün olduğunca uzaklaşmalısınız. Bu şekilde oluşabilecek yaralanma risklerini en aza indirgersiniz.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER