Zeybekci: İzmir'e zulüm ediyorlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci yaptığı konuşmada, “Cumhur İttifakı’nın ilk mitingi olan İzmir’de biliyorum ki milletin adamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi, biliyorum ki hizmetkar belediyeciliği bekliyorsunuz. Biliyorum ki İzmir’in o muhteşem günlerine geri dönmesini, Atatürk’ün muasır medeniyet yolculuğuna İzmir’in gelmesini bekliyorsunuz. Onun için buradasınız. Hoş geldiniz, yaratılıştan dünyanın en güzel topraklarının insanları, sefalar getirdiniz” dedi.

Zeybekci: İzmir'e zulüm ediyorlar

BİZ EFELENMEYE DEĞİL AMA EFELER GİBİ DİMDİK DURMAYA GELDİK
İsim vermeden Cumhuriyet Halk Parti’nin (CHP) iktidar olduğu kentteki yerel yönetimi eleştiren Zeybekci, “Biz efelenmeye değil ama efeler gibi dimdik durmaya geldik. Zeybeklerin diyarı, Ege’nin başkenti İzmir’i yine tarihindeki muhteşem günlere döndürmeye sizlerle beraber geldik. Tüm ilçeleriyle İzmir burada. İzmir bugün bir bütün. İzmir tek yürek tek kalp olmuş bugün. 15-20 yıldan beri İzmir’in vaktini çaldılar. İzmir’i geri götürdüler mi? İzmir’i geride kalan problemlere mahkum ettiler mi? Çöp dağlarına, her yağmurda kanalizasyon basmasına, trafiğe, otoparksızlığa mahkum ettiler mi? İzmir’de kişi başına yeşil alan 1.6 kilometrekare alan düşüyor. 4 buçuk milyonluk bu şehir İzmir, dünyanın en zengin bölgesinde. Yaratılıştan, doğuştan dünyanın en güzel şehri İzmir başkan olacak, siz başkan olacaksınız” açıklamasında bulundu. 

KANALİZASYON BASIYOR DİYORUM OMUZ ÇEKİYOR
“Bereketin başkenti İzmir’in gençleri işsiz” diyen Zeybekci, “İzmir’in gençleri buna isyan ediyor mu? Bazı şeyleri matematiğe dökmek lazım ki anlasınlar. Bunlar öyle bir hale geldi ki İzmir’in problemleri, anormalleri bunların normali olmuş. Yerel yönetimlerden, belediye başkanlarından bahsediyorum. Her yağmurda bu şehri kanalizasyon basıyor diyorum omuz çekiyor. Trafikte geçirdiği zaman olarak İzmir dünyada 12’nci sırada. Şoför kardeşim yılda 10 gününü trafikte geçiriyor. Yol ne gezer, çukur dolu, trafik? Kimseye vurmuyoruz. Seçileni hoş gördük seçenden ötürü! Değil mi İzmirli seçti, bize saygı göstermek düşer. 5 yıl ruhsat verdiniz, 5 yılın sonunda bunun hesabını kim soracak? 31 Mart’ta o hesap sorulacak mı? İzmir 31 Mart’ta muasır medeniyet yolculuğuna tekrar başlayacak mı? Kaybettiği yılları 5 yılda geri almaya var mıyız? Bugün İzmir muhteşemsin! Neşet Ertaş’ın dediği gibi muhteşemsin İzmir! Antalya’ya 2018’de 19 milyon turist geldi. İzmir’e 1 milyon turist geldi. Antalya’ya 100 milyar TL para girdi, İzmir’e? Yok! O zeybek Konak Meydanı’nda oynanacak mı? Cumhuriyet Meydanı’nda oynanacak mı? Var mısınız? İzmir zeybeksiz olur mu? İzmir’e heybet lazım!” ifadelerini kullandı.  

İZMİR’E ZULÜM EDİYORLAR
“Bakın İzmir’e nasıl zulüm ediyorlar!” açıklamalarıyla konuşmasını sürdüren Zeybekci, “Gelir gelmez ilk işimiz trafik olacak. İzmir’e söz veriyoruz. İlk işimiz ilkel problemlerden kurtarmak olacak. Zaman veriyoruz. 2020 sonunda, 2 yıl bile olmadan o çöp dağları İzmir’den gidecek. Çöp İzmir’in derdi olmayacak. 3 ayda hizmet belediyeciliğinin İzmir’e geldiğini hep beraber fark edeceğiz. 6 ayda benim en uzak köyüm dahil olmak üzere bu kentin yollarında bir tek çukur bile olmayacak. 9 ay sonunda ‘acaba yanlış bir yere mi geldim, ne olmuş bu şehre?’ dedirteceğiz inşallah. Sizlerle beraber bunu söyletir miyiz?” dedi. 

İZMİR’DE TAŞ TAŞ ÜSTÜNE BU HÜKÜMET DÖNEMİNDE YAPILDI
Zeybekci vaatlerinden örnekler verirken, “Çaktırmadan neler yapıyorlar? İzmir dünyanın en pahalı suyunu içiyor! Su bedeli 44 TL, faturanın toplamı 390 TL, bu zulümdür zulüm! Bu İstanbul’da Manisa’da, Denizli’de, Ankara’da niye yok? Bu şehirde suyun tonunu çaktırmadan 50 TL’ye getiriyorlar. Gelir gelmez 0-20 tona arasını yüzde 50 indiriyoruz. Katı atık bedelini İzmir’in gündeminden kaldırıyoruz. İzmir’e hükümet haksızlık yapıyor’ diyorlar. Rte 1994 yılında İstanbul’a belediye başkanı olduğunda yaşadığı o zulümleri bildiği için başbakan olduğunda düzelttiği ilk iş o haksızlığın düzeltilmesiydi. Biz hak yiyenlerden olmadık ama bu milletin hakkını da kimseye yedirmeyeceğiz. Bütçe gelirlerinden pay gönderirken İzmir’in hakkını yiyorlar diyorlar. Yalan! Tek ayak üzerinde 40 yalan söylerler. Devletin kayıtları orada! İller Bankası’ndan kişi başında düşen pay 1 numara Kocaeli, 2 numara İzmir’dir. Biz bunları söylediğimizde ‘biz öyle demedik, kamu yatırımı dedik’ diyorlar. İzmir’de taş taş üstüne bu hükümet döneminde yapıldı. 6 yılda İzmir’e 67 milyar TL yatırım yapıldı. Yap, yapmıyor! Çekil yapayım, ona da izin vermiyor. İşleri güçleri bunların itiraz etmek! Konak Tüneli yapıldı. Bu şehrin belediye başkanı yemin etmiş, o tünelden geçmeyecekmiş! Böyle bir anlayış olur mu? Devlet size en yüksek ikinci belediye ödeneğini gönderdi. Bu paralar nereye gitti?” diye konuştu. 

CHP’NİN ADAYI DEĞİL KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYI!
Millet İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP’li Tunç Soyer’i hedef alan Zeybekci, “Ben ona CHP’nin adayı demiyorum. Kılıçdaroğlu’nun adayı diyorum. Kılıçdaroğlu’nun ve malum partinin adayı. Terör örgütüyle eş değer haline gelmiş partinin adayı. Bu mavi gök çökmedikçe, yer yarılmadıkça benim Türk ve Kürt kardeşim kıyamete kadar kardeşçe yaşacaktır bu topraklarda. Ama burada bir ilçenin belediye başkanı olan ve Kılıçdaroğlu’nun adayı olan kişi şehirlerin yok edildiği dönemde, kalbimle gönlümle sizin yanınızdayım’ dedi. O çukur eylemcilerine söyledi. Sizin için bir şey yapamadığım için vicdan azabı çekiyorum’ dedi. 78 şehit verdik memleketimizde. Devlet onlara haddini bildirdi, sonra yine o partinin burada düzenlemiş olduğu protesto mitingine katılarak, ‘size destek vermeye, yanınızda olmaya geldim’ dedi. Terör örgütüne açıkça destek verdi mi? Terör örgütünün partisi ne dedi? İzmir’de bir aday üzerinde uzlaşacağız, kabul edeceğimiz bir aday çıkaracağız’ dedi. Çıkardılar mı? Bizim adayımız budur dediler mi? Milletin iradesi üzerinde hiçbir irade tanımıyoruz. Milletimiz ne derse odur!” dedi. 

SOYER’E: SATMAYA NASIL VİCDANIN RAZI OLDU?
Zeybekci eleştirilerinin dozunu arttırırken, “Kimin ne olduğu belli mi? AK Parti ve MHP adaylarımız çıktı. Meclis üyelerinde tek listeyle çıktı mı? Çıktık. Onlar belli mi? İzmir bunun hesabını sormaya hazır mı? 31 Mart’ta bu milletin evlatları İzmir’ine sahip çıkacak mı? Heveslerini kursağında bırakacak mı? İlçende 10 yıl belediye başkanlığı yaptın. Satmadığı bir metrekare yer kalmadı. Bir ilçeyi baştan sona sattı! Dün Menderes’te sordum, 30 dönüm tarla kaç paradır?’ dedim. En azından 1 milyon TL eder dediler. Seferihisar açıklarındaki Eşek Adası’nı 1 milyon 300 bin TL’ye satmaya nasıl vicdanın razı oldu? Tatil köyünü bir daire parasına satmaya gönlün nasıl razı oldu? Seferihisarlılar, ‘Saat kulesine sahip çıkın, satar diyorlar! Bir belediye başkanı 180 gün yurt dışında ne yapar? Uçak parası zaten 1 milyon TL tutar. O ilçenin belediyesinde 4 aydan beri düzenli maaş ödenemiyor. Brüksel’de bir ofis açacağız diyor. Önce Karabağlar’da Buca’da, Bayraklı’da ofis aç. Kınık’ta, Kiraz’da önce bir ofis aç! Arka mahallelere girdi mi acaba? Haberi var mı? İzmir’i çamura, çukura, çöpe, çarpık yapılaşmaya mahkum ettiler. Çiçek gibi İzmir’e var mıyız? Korku bacayı sardı! Karabağlar 500 bin nüfuslu, Buca’da öyle. İzmir’in en büyük ilçesi Karabağlar’da bir tane sinema, kapalı spor salonu, tiyatro salonu, konferans salonu olmaz mı? Böyle bir dertleri var mı? Valla yok! Umurlarında mı? Milletin derdiyle dertleniyorlar mı? Geldiğimizde 2 yıl içinde her 25 bin nüfusa bir kapalı spor salonu yapacağız. Her 50 bin nüfusa bir yüzme havuzunu da ekleyeceğiz. En az 28 tane köprülü kavşağı bitireceğiz. 3 yıl içinde yeşil alanları 10 katına çıkaracağız” ifadelerini kullandı.  

ARTIK ONLARI İZMİR’İN YOLUNDAN ÇEKECEĞİZ
Zeybekci, “Benim vatandaşım dertliyse ya o dert olmamalı ya da o belediye başkanı olmamalı. O belediye başkanı gitmeli, o koltuğu işgal etmemeli. Biz ya bir yol açacağız ya bir yol yapacağız ya da o yoldan çekileceğiz. Yoldan çekilin diyoruz. Artık İzmir’in yolundan çekilecekler mi? O yoldan onları çekecek miyiz?” dedi.

ANTALYA’DA HUZUR VAR, İZMİR’İMDE DE AYNISI OLACAK
Antalya’dan örnekler veren Zeybekci, “Antalya’da aş, iş, huzur var. Benim İzmir’imde de aynısı olacak. Gençlerimiz işsizlik çekmeyecek ve mahrum kalmayacak” diye konuştu.

90 DAKİKAYI 120 DAKİKA YAPALIM MI?
Ulaşım üzerinden konuşan Zeybekci, seçildiği takdirde 90 dakika ücretsiz ulaşım hakkının 120 dakikaya çıkarılacağını da söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER