Zeybekci'den 'On numara' projeler

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci Balçova Kaya Termal Otel'de düzenlediği toplantıda, Büyükşehir Başkanı seçilmesi durumunda İzmir için gerçekleştireceği projeleri anlattı

Zeybekci'den 'On numara' projeler

ADİFE TERYAKİ / BEN TV-  AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci bugün Balçova Kaya Terman Otel'de düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir'de seçilmesi durumunda İzmir için hangi projeleri gerçekleştireceğini ve İzmir'de neler değişeceğini kamuoyuyla paylaştı. Zeybekci projelerinin aylarca süren titiz çalışmalarla ve STK'lardan gelen görüşleri de dikkate alarak hazırlandığını vurguladı. 

''İZMİR BİR STARDIR VE STARLARIN MENAJERE İHTİYACI VARDIR''

Proje Tanıtım Toplantısı'da ilk olarak Nihat Zeybekci'nin tanıtım videosu yayınlandı ve İzmir'le ilgili bir şiir okundu. Ardından  AK Parti İzmir İl Başkan'ı Aydın Şengül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuşma yaptı.Aydın Şengül Zeybekci'nin İzmir'i geleceğe taşıyacağını vurgulayarak ''' “Bugün İzmir için önemli bir gün. Starların bir özelliği vardır. Starlar sıcaktır, çekicidir, caziptir, diğer insanlardan ayrıcalıklı özellikleri vardır. İzmir de Türkiye’mizin, coğrafyasının starı. Doğuştan yaradılıştan cazibesi olan bir şehir. O starların bir menajerleri vardır. Onları yönlendirirler. Ne kadar iyi yönetilirse o kadar zirvede kalır. Menajer kötüyse cazibesini kaybeder, eskiden yıldız olduğu günleri konuşur. Maalesef İzmir’in durumu da böyle. Bizler İzmir’in içinde yaşıyoruz. Sıkıntılarına nasıl çözüm üreteceğiz diye çalışmalar yapıyoruz. Bugün çok iyi bir menajer, bazı yerleri star yapmış Nihat Zeybekci İzmir’in geleceğiyle ilgili sade, hepsi tek tek en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş projeleri kısa ve net bir şekilde açıklayacak. Uzmanlarla görüşülmüş, geldiğinden beri kafa yormuş biridir. Bu salonda siyasi görüş olarak farklı dostlar olabilir. Herkesin yaşam tarzına saygı duyuyoruz. Ama yerel yönetimler gerçekten önemli. Yerel seçimlerle ilgili siyasi düşüncelerinizi bir kenara bırakıp, kenti kimin daha iyi yöneteceğine karar vereceğinize inanıyorum. Maalesef İzmir’de projelerle, yönetecek kişinin özellikleriyle değil hep sloganlarla seçim atmosferine girildi. Ne zaman İzmir’le ilgili çözüm önerileri ortaya konsa ortak değerlerimiz üzerinden siyaset yapıldı. Atatürk, cumhuriyet, laiklik denildi. Atatürk hepimizin değeri, lideri. Cumhuriyet hepimizin değeri. Atatürk ve cumhuriyet belli bir siyasi partiye hapsedilecek kadar küçük olamaz. Biz onları slogan olarak değil gereğini yaparak sahipleniyoruz”'' diye konuştu.

''İZMİR'LE İLGİLİ KAYGI DUYUYORUM''

14 Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuar'ı için İzmir' e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de kısa bir konuşma yaptı. Pakdemirli '' Ben İzmirli bir annenin oğluyum ve İzmir'le ilgili kaygı duyuyorum.Şu an İzmirde olmak bende sevinç ve duygusallık yarattı ama bir yandan üzgünüm  çünkü İzmir şehirleşmede hiç ileriye gidememiş. Kader bana Ankara'da görev verdi ama hep İzmir'i takip ettim ve İzmir'e hizmet için çalışmaya devam edeceğim. Bu projelerin bir kısımını bizim evin bodrumunda yazdık.Nihat Zeybekci'yle iş ve aş bulunabilecek, özgün mimarisiyle bambaşka İzmir karşımıza çıkacak. İzmir hızlı şehir projesi olan bir şehir olmak durumunda. Zeybekci'nin başkan olması İzmir için büyük bir avantaj durumunda. O başkan olacak biz de bakan olarak, hükümet olarak onun hizmetinde olacağız'' dedi ve ardından Tarım Fuarı'na gitmek üzere tanıtım toplantısından ayrıldı. 

''HER YOL İZMİR'E ÇIKAR''
‘10 Numara İzmir’ başlığı altında hazırlanan 67 sayfalık kitapçıkta 10 bölümde yer alan projeler İzmirlilere tanıtıldı. Dosyadaki, ‘Her yol İzmir’e çıkar’, ‘Dünyaya açılmak İzmir’den başlar’, ‘İzmir’de çalışan kazanır’, ‘Mavinin yeşille buluştuğu yer İzmir’dir’, ‘İzmir tarihe sahip çıkar’, ‘Sahne ışıkları İzmir’de hiç sönmez’, ‘İzmir’de yaşamak şehirli olmaktır’, ‘Şampiyonlar İzmir’den çıkar’, ‘Milano değil Barselona değil, İzmir’, ‘Hayat İzmir’de güzel’ isimli bölümlerde onlarca projenin yer aldığı görüldü.

''DÜNYADA DEĞİŞİM ÇOK HIZLI''

Proje Tanıtım Toplantısı'na teşekkür konuşmasıyla başlayan Nihat Zeybekci “Bu güzel tanıtım toplantımıza katılmanızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Zeybekci, “Neden bu noktaya geldik? Kastımız ne, amacımız ne onu ilk önce onu açıklayalım.  En başından bu işe sevdalı olmalısınız, dertli olmalısınız. İzmir'in tüm dinamikleriyle Türkiye'deki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ve tabi ki partimizim tüm havzasıyla bir araya geldik. Şimdi hükümet olarak dönem olarak inanın çağı ıskalamıyoruz. Her yol İzmire çıkar diyoruz ve zaten öyle.. İzmir yaratılıştan dünyanın en güzel şehri. Bu coğrafyada yaşayan muhteşem bİr kaderi var. Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehirdir burası. İzmiri sadece İl sınırlarıyla sınıflandırmayalım izmir coğrafladır İpek Yolu'nun giriş çıkış kapısıdır.Bizim İzmir hikâyesini beraber yazmamız lazım. Bütün zenginliklerimizi bilelim ama dünya nereye gidiyor, onu takip edelim. Dünyada değişim çok hızlı. 2 sene önceki doğrular bugünün yanlışları haline geldi” diye konuştu.

''NEDEN İZMİR'İ ŞİRİN'E BENZETİYORUZ?''
Zeybekci, “Ferhat dağları dele dele İzmir’e geliyor. Niye İzmir’i güzel bir kıza, Şirin’e benzetiyoruz? Ünlü tarihçiler böyle benzetmiş. Smyrna en güzel demektir. Tarih bu ismi vermiş. Ferhat koşa koşa gelirken zavallı Şirin’in durumu pek iyi değil. Hedefimizde kimse yok, kimseyi bunun için suçlamıyoruz. . Yaratılanı hoş gördük yaratandan ötürü diyorsak seçileni hoş görürüz seçenden ötürü… Olmamıştır. Yanlış bir düğme iliklenmiştir arkasından gelen öyle gitmiştir. Ferhat geldiğinde Şirin, İzmir ne yapmalı? İkinci çevreyolu yapacağız. Şehrimizin trafiği rahat bir nefes alacak. Gaziemir girişimiz sıkıntılı, tüm trafik akışı buradan geçiyor. burayı rahatlatacağız. yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Belirli bir program çerçevesinde şehrimizi kitlemeden gerçekleştireceğiz.'' açıklamalarında bulundu.

TRAMVAYA UFAK BİR DOKUNUŞ YAPACAĞIZ
Zeybekci, “28 noktada battı-çıktı yapacağız. Bunu 2 yıl içinde yapacağız. Yapanlardan Allah razı olsun. Tramvay hattımızın belirli bölgede sıkıntı yarattığını görüyoruz. Orada ufak bir dokunma yapacağız. Köprü kavşağı tespitleri yaptık. Bunları yaparak, başararak geldik. Bunları maksimum 100 günde yaptık. Bin metre olanını ise 98 günde bitirdik. İddiaya girmiştik, kazandık. İzmir’imizin, belediyemizin mühendisleri, müteahhitler bunları yapacaktır. 28’ine birden başlamayacağız. Şehrimizi kilitlemeyeceğiz. 1 Nisan’dan itibaren uzaktaki ilçelerimizde de yeni alanlar var” dedi.

''KÖRFEZDEKİ KAN AKIŞINI SAĞLAMAMIZ LAZIM''
Körfez geçişi hakkında konuşan Zeybekci, “Mutlaka körfezdeki kan akışını sağlamamız lazım. O daireyi tamamlamamız lazım. Dünyada örnekleri var. Mühendislik, mimarlık harikaları olan örnekler var. Bunların en önemlilerini de Türk mühendisleri yapıyor. Bunlar dünyada 2 numara. Körfez Geçiş Projesi’ndeki hassasiyetleri dikkate alarak başarılı olacağız. İzmir’i gerek yer altı gerek yer üstünde demir ağlarla öreceğiz. Bunun için çok çalıştık. Tramvay hattına 18 kilometrelik, İZBAN hattına da 70 kilometrelik ilavemiz olacak. Ayrıca körfezi Karaburun’a kadar deniz hatlarıyla kullanacağız” ifadelerini kullandı.

‘İZMİR’İ SATTIRMAYACAĞIZ’ ÇIKIŞINA CEVAP
Zeybekci, “Türkiye’deki işsizliğin çok üzerinde İzmir’de işsizlik sorunumuz var. OSB üretemiyoruz. Yatırımcıya yeni alan üretemiyoruz. Talep edilen alanları sunamıyoruz. Bu çok kolay bir iş. Yerel yönetimlerin sorumluluğunda, güç ve yetkisi de var. Planlamanızda bunları çözersiniz. Bunları çözdüm de geldim, ondan söylüyorum. Çok kısa bir zamanda çözeceğiz ve hızlı yürüyeceğiz. İzmir sanayi, bilim, teknoloji merkezi olacak. İzmir’i pazarlayacağız dediğimde geçen gün arkadan biri bağırdı, ‘İzmir’i sattırmayacağız’ dedi. Bizim aklımızdan öyle bir şey geçmemişti ki, senin aklında hiç çıkmıyorsa ona bir şey diyememeyiz” diye konuştu.

''TAHAMMÜLÜMÜZ YOK''
“İzmir’e hiç yakışmayan bir şey var” diyerek sözlerini sürdüren Zeybekci, “Söylerken bile başım öne eğiliyor. 4 buçuk milyonluk şehirde katı atık çöpleri dağlara, derelere, ovalara atılıyor. Sıfır sorumlulukla atılıyor. Bu İzmir’e yakışan bir şey değildir. Buradaki bütün sanayicilerimiz bir yerden ürün alacaksa gider oranın her şeyine bakar. Tüm hassasiyetlerine bakar. Türkiye’de katı atığını dağlara atan başka şehir kalmadı. Katı atıktan gelen suyun dereler halinde denize geldiği başka yer kalmadı. 1 buçuk yıl içinde çözeceğiz ve sıfır katı atık olacak bu şehirde. Tahammülümüz yok. Böyle bir şeyle yaşayamayız. Böyle bir utançla, ‘İzmir’i dünyaya pazarlıyoruz’, ‘turizm kenti İzmir’ diyemeyiz. Yemezler arkadaşlar! Bırakın onu gelecek neslimize yazıktır. 6 milyon 621 bin tonluk katı atığın her yıl tabiata atıldığını düşünsenize. Bazı yerlerde 100 metreye çıkmış derinliği. Allah korusun! Ama Allah’ın izniyle 1 Nisan itibariyle bu kardeşiniz gidecek o çöpün tepesine çökecek. Katlanmışız. Ama kaderimiz değil. Yanlış düğme iliklemişiz ve dönememişiz. Bu şehrin yağmur suyunu kanalizasyona veriyorsak arıtma var diyemeyiz. İlk müdahale ettiğimiz şey bu olacak. 5. yılın sonunda bir damla bile atık suyu tabiata, denize karıştırmayacağız. Kanalizasyon, yağmur suyu ve tüm arıtma için süremiz 5 yıl” açıklamasını yaptı.

0-20 TON ARASINA SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM VAADİ!
Zeybekci, “İzmir bir deprem şehri… Yer hareketlerinin çok olduğu bir yer. Toprağın ve suyun hafızası milyonlarca geriye gider. İçme suyu hattımız 200 sene bir daha açılmamak üzere depremde de oynayabilecek çelik borularla işini garanti hale getireceğiz. Ayrıca vatandaşımızdan gelen yoğun talep suda indirim… Bu uygulama vatandaşımızı tasarrufa sevk edecek. 0-20 ton arasında suda yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

GELİN İZMİR’DE GELECEKLE İLGİLİ ANAYASA YAZALIM!
Zeybekci ayrıca, “Gelin İzmir’de gelecekle ilgili bir anayasa yazalım! Geçen gün İzmir- İstanbul otoyoluyla ilgili bir şey söylediler, ‘İstanbullular İzmir’e akın ederse’ dediler. Onlar da İzmir’e gelmeyi bekliyor zaten. İzmir’in nitelikli nüfusu İstanbul’a gidiyor! Şehrimizin metropolünde 1 santimetrekare daha yapılaşma yoğunluğunu arttırmayacağız. Anayasayı mutlaka yapacağız. Hep aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar bekliyoruz. Olmuyor o zaman! Olmaz ki! Farklı şey yapacaksın ki farklı sonuç çıksın” ifadelerini kullandı.

İZMİR PATİNAJ YAPMIYOR, AŞAĞI KAYIYOR
Zeybekci, “Çocuklarımız yüzme yarışmaları için başka şehre diyoruz. Tıbbi atıklar başka kente giderse… Tıbbi atıklar Manisa’ya gidiyor, kendimiz yok edemiyoruz. İzmir patinaj yapmıyor. İzmir aşağı kayıyor. Dünya o kadar hızlı değişiyor ki biz yerimizde saydığımızda sistem yerinde saymıyor. İzmir eskiden 2 numaraydı bazen de 1 numaraydı. Şimdi çok daha aşağılardayız. Performansımız aşağıya doğru gidiyor. Yüzme havuzu denilince seviyemiz Türkiye ortalamasının çok altında. Her 25 bin nüfusa bir kapalı spor salonu yapacağız. Yanına da yüzme havuzu yapacağız” dedi. Zeybekci projeleri tek tek tanıtırken detaylı bilgilendirmede bulundu.

21’İNCİ YÜZYILDA HAYAT TARZI KONUŞMAK İLKELLİKTİR, GERİCİLİKTİR, YOBAZLIKTIR!
Zeybekci son olarak, “Yaşamaktan gurur duyacağımız muhteşem bir şehirdeyiz. Bir tek gayemiz var. Hedefimizde kimsemiz yok. İzmir’de nereye gidersem bunu söylüyorum; oyunuzu İzmir’e, kendinize verin. 52 gün sonra bu şehir bir tercihte bulunacak. Onun için o tercihte bulunurken ne olur doğru tartışalım. İzmir’in sorunlarını, geleceğini tartışalım. İzmir’de bazı beceriksizliklerin üzerinin ideolojik bir kılıfla örtülmesine müsaade etmeyin. İzmir’i İzmirliler kurtaracak. Bundan sonra bize düşen hizmetkar olmak. Başka bir şey değil. Biz hizmetkar olacak. Ne olur, İzmirliye haksızlık yapmayalım. İzmir’in meselelerini tartışırken bazı şeyler getiriyorlar ya İzmir’in meselesi diye… İzmir’in hayat tarzı problemi yoktur, İzmir’de hayat kalitesi problemi vardır. Hayat tarzı problemi getiren varsa bu İzmir’e saygısızlıktır, hakarettir, haksızlıktır. 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde İzmir’inde hala bunları tartılıyor olmak ilkelliktir, gericiliktir ve yobazlıktır. Başka bir şey demiyorum” dedi.

Nihat Zeybekci, İzmir'in, İzmirli'nin beklentilerine cevap vereceği, 1 Nisan'dan sonra hayata geçireceği 10 başlık altındaki projeleri tek tek anlattı:

-  ''10 NUMARA İZMİR'' PROJELERİ 

1- HER YOL İZMİR'E ÇIKAR 

-Çanakkale ve İstanbul otoyolları, Ankara, Antalya otoyolları ve hızlı tren hatları. İzmir'i uluslararası arenaya taşıyacak en önemli projeler.

-İzmir trafiğini rahatlatacak, 40 kilometrelik ikinci çevre yolu.

-Gaziemir'deki trafik yoğunluğunu azaltacak 10.9 km uzunluğunda, 6 kavşaktan oluşacak alternatif yol.

-Şehir içine 28 yeni battı-çıktı ve köprülü kavşak.

-İzmir Körfez'inde karayolu ve raylı geçiş projesi (İZKARAY), Çiğli-Balçova arasında yolculuk süresini 5 dakikaya düşürecek.

-Raylı sistem ağının genişletilmesi. Mevcut metro hattına 136 km, İZBAN hattına 70 km, tramvay hattına ise 18 km ilaveler yapılarak bu hatlar İzmir'i saracak. Yeni hatlar; Buca-Fuar-Havaalanı, Göztepe-Gaziemir, Otogar- Dokuz Eylül Üniversitesi, Otogar-Şehir Hastanesi-Katip Çelebi Üniversitesi, Narlıdere-Urla-İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, Otogar- Bayraklı, Halkapınar-Otogar, Kemalpaşa-Torbalı, Kaklıç-Sasalı yönünde olacak.

-İzmir Körfezinde, kuzey-güney ve doğu-batı hatları üzerinde yeni iskele ve vapur hatları oluşturulacak.

-Çeşme Ekrem Pakdemirli Havalimanı, havacılık sporlarında da kullanılacak ilk ve tek sivil havacılık merkezi haline getirilecek.

2- DÜNYA'YA AÇILMAK İZMİR'DEN BAŞLAR

-Çandarlı Kuzey Ege Liman Projesi, İzmir'i Akdeniz havzasının en önemli lojistik merkezi haline getirecek. Yakınında oluşturulacak serbest bölgeyle limanın işlevselliği artırılacak, yeni demir ve karayolları ile kolay ulaşım sağlanacak.

-Alsancak Kruvaziyer Limanı. Alsancak Limanı kurvaziyer turizminde değerlendirilmek üzere projelendirilecek. Liman sahasında oluşturulacak yaşam merkeziyle de bölge turizmine özellikle yabancı turistler sayesinde büyük katkı sağlanacak.

-Marinalar: İzmir'e 2090 tekne kapasiteli 6 adet yeni yat limanı yapılacak, kıyı şeridi canlanacak.

-Balıkçı Limanları: balıkçı barınaklarının yerini alacak 6 yeni balıkçı limanı deniz ürünlerinin toplanma, işleme, depolama ve sevkiyatını üslenecek.

-Aliağa-Çaltılıdere Tekne İmal OSB ve Çekek Yeri.

-Hava Kargo Taşımacılığı: Çiğli'deki Nezihi Hürkuş Havaalanı ve çevresindeki alanlar, kargo taşımacılığı ve serbest bölge olarak değerlendirilerek, İzmir'i e-ticarette dünyadaki en önemli merkezlerden birini haline getirecek.

3- İZMİR'DE ÇALIŞAN KAZANIR 

-Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi: oluşturulacak bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgesi dünyanın sayılı alanlarından biri haline getirilecek ve yabancı yatırımcıyı bölgeye çekecek.

-Tarım ve Gıda Ürünleri AŞ: Belediye bünyesinde kurulacak şirket İzmir'deki tarım ve hayvancılık ürünlerini üreticiden alarak depolaması, işlenmesi, pazarlamasını gerçekleştirecek, yeni markalar oluşturulmasına destek verecek. Şirket ayrıca üreticinin ihtiyaçlarını toptan peşin olarak alacak, vadeli olarak üreticiye vererek rahatlamasını sağlayacak.

-Kırsal Kalkınma ve Hizmetleri Daire Başkanlığı, genç ve kadın girişimciliğinin geliştirilmesi, yeni kırsal finans uygulamaları, mesleki ve teknik eğitime ağırlık verilmesi ve kooperatifçiliğin etkin biçimde değerlendirilmesi hedefiyle hizmet verecek.

-Gıda ve Tarım Teknolojileri Vadisi: modern tarım ve gıda teknolojileri üzerine çalışma ve üretim yapılan vadide, AR-GE çalışmaları, son teknoloji makinelerin üretimi, tohum geliştirme çalışmaları, yeni sera uygulamaları, üretim, depolama ve lojistik merkezlerine yönelik alanlar olacak.

-Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi: Ödemiş, Kiraz, Beydağ ve Bayındır "Süt ve Süt Ürünleri Bölgesi" halini alacak. Bu süreçte hammadde mamul haline getirilecek, markalar yaratılacak ve katma değer artırılacak.

-Serbest Bölgeler Şehri İzmir: Yeni ihtisas serbest bölgeleri ve karma serbest bölgeler oluşturulacak, İzmir ihracatın merkezi olacak.

-Organize Sanayi Bölgeleri: Mevcut sanayi sitelerindeki esnafın görüşü alınarak oluşturulacak yeni planlar çerçevesinde, uygun görülecek alanlarda daha modern üretim ve ticaret faaliyetleri yapılacak.

4- MAVİNİN YEŞİLLE BULUŞTUĞU YER İZMİR 

-Katı Atık Ayrıştırma, Depolama, Geri Dönüştürme ve Enerji Üretme Projesi: Sıfır atık politikasıyla atıklar önce ayrıştırma yapılarak büyük oranda ekonomiye kazandırılacak ardından kalan bölümü modern teknolojilerle depolanarak enerji üretimine katkı verecek.

-Yağmur Suyu-Kanalizasyon Arıtma Projesi: yağmur suyu tamamen kanalizasyon hatlarından ayrılacak, arıtılan suların bir bölümü park ve bahçe sulamalarında değerlendirilecek. Körfeze arıtmadan 1 damla su dahi verilmeyecek.

-İçme Suyunun Kapasite ve Kalitesinin Garanti Altına Alınması: Çeşmeden akan suyun, hemşehrilerimiz tarafından içilmesi sağlanacak, içme suyu hatları ve tesisleri modern hale getirilecek. Kayıp-kaçak oranı akıllı kent sistemiyle en aza indirilecek, 0 ila 20 ton su tüketiminde yüzde 50 indirime gidilerek sağlanacak.

-Körfez Koruma ve Kullanma Planı: Üniversiteler ve İzmir Platformu bileşenleriyle, körfezin tamamını kapsayan koruma ve kullanma anayasası hayata geçirilecek. İzmir tarihinde ilk kez yapılacak bu çalışmayla, bugüne kadar başarılamayan ve gelecek nesillerin en önemli yol haritası olacak Körfez Koruma ve Kullanma Anayasası ortaya çıkacak.

-Akıllı Kent İzmir: İzmir, akıllı kent uygulamaları ile ülkemizde ve dünyada az sayıdaki model şehirlerden biri olacak. Şehrin tüm katı atık, otopark, su, hava vb. sistemleri ile, belediye hizmetlerinin tamamı akıllı kent uygulamalarına dahil edilecek. İzmir, elektronik belediyeciliğin kalbi olacak.

-Örnek Mimarili Şehirler: Kentin kuzey, doğu ve güneyinde kurulacak olan, kent merkezine  hızlı ulaşım imkanları oluşturulmuş Ege mimarisine uygun tasarlanmış yeni yerleşim merkezleriyle, kent merkezindeki yapılaşma baskısı azaltılacak ve merkez rahatlatılacak. Kurulacak 3 yeni yerleşim alanı, dar gelirli vatandaş da dahil olmak üzere hemşehrilerimizin tamamına hitap edecek.

- İzmir Bahçeleri: İzmir'de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5 yılda 10 katına çıkarılacak. Bayraklı-Turan, Hatay-Poligon, Çiğli-Kaklıç, Bornova-Ege Üniversitesi, Karabağlar-Uzundere, Gaziemir-Sarnıç, MTK-Nato ve Buca Cezaevi bölgelerine İzmirliler, "Millet Bahçeleri" rahat bir nefes alacağı yeşil alanlarına kavuşacak.

-Urla Adalar Projesi: ilçe açıklarındaki 6 adanın, üzerinde yapılaşma olmadan, doğal ortamı korunarak İzmirliler tarafından kullanımı sağlanacak.

-Teknepark Projesi: Amatör denizcilik faaliyetleri desteklenecek, tekne sahiplerinin park edecekleri yerler oluşturulacak.

-Çarpık Yapıların Elden Geçirilmesi Projesi: İzmir'in girişlerinde ve muhtelif noktalarındaki rahatsız edici görüntülerin olduğu bölgelerdeki tüm yapılar hızlı bir şekilde elden geçirilecek, düzenlenerek boyanacak. 

-Planlı Şehir İzmir: İzmir'in sorunlu mevcut şehir yapılanması bütünsel bir yaklaşımla yeniden ele alınarak uygulanabilir planlarla tüm İzmirlilerin ve hak sahiplerinin ortak görüşü alınarak örnek tasarımlarla çağdaş bir şekilde yeniden yapılandırılacak.

5- İZMİR TARİHİNE SAHİP ÇIKAR

Kemeraltı ve Damlacık'ın restorasyonu, Yeşildere Vadisi ve Kadifekale Teleferik Projesi (Tarihi Kent Merkezi): Bugüne kadar sayısız medeniyetlere kucak açan İzmir'in tarihi, yapıları ve yaşayan kültürüyle ön plana çıkarılacak. Kadifekale'den Bayraklı'ya uzanan bir alan, İzmir'in tarihi bölgesi olarak ayağa kaldırılacak, Kemeraltı restore edilecek, Yeşildere Vadisi yeniden düzenlenecek. Bu bölge tarihi bir kent merkezi haline gelecek. Kadifekale'den Agora'ya teleferik hattı uzanacak.

-Dünyanın Sayılı ve Türkiye'nin En Büyük Arkeoloji ve Medeniyetler Müzesi: İzmir'in merkezinde, kentin turizmdeki ağırlığını artıracak, katma değerini yükseltecek Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı arkeoloji ve medeniyetler müzesi yapılarak; sergilenmeyi bekleyen milyonlarca eser ziyarete açılacak.

-Tarihi Yapıların Restorasyonu: İzmir'de tüm tescilli tarihi yapılar; hamamlar, ibadethaneler, çeşmeler, evler, köprüler restore edilerek İzmir'in tarihi dokusuna ve turizmine yeniden kazandırılacak.

6-SAHNE IŞIKLARI İZMİR'DE HİÇ SÖNMEZ

-İzmir Şehir Tiyatroları: Yıllardır beklenen Şehir Tiyatroları'na kavuşmasıyla İzmir, 365 gün sanat ve kültürle iç içe yaşayacak.

-İzmir Şehir Konservatuarı: Geleceğin sanatçılarını keşfedip, kültür-sanat dünyamıza kazandırmak amacıyla kurulacak olan İzmir Şehir Konservatuvarı tüm İzmirlilere hizmet verecek. Konservatuarda Türk Müziğinden batı müziğine, danstan tiyatroya pek çok sanat dalında eğitim verilecek.

-Festivaller Şehri İzmir: İzmir yılın her günü fuar organizasyonu gerçekleştirilen bir şehir haline gelecek. Şu anki Kültürpark, festivaller alanı olacak. Kültürpark'ta eski fuar alanının nostaljisi korunarak her yıl 10 gün süren bir uluslararası festival organizasyonu düzenlenecek.

-İzmir Modern Sanat Müzesi: Dünyadaki çağdaş örneklerinde olduğu gibi şehir hafızasını geçmişten geleceğe taşıyacak bir Modern Sanat Müzesi'nin İzmir'e kazandırılacak.

-İzmir Kent Müzeleri: İzmir içerisindeki müzelerin sayısı arttırılacak. Her ilçede İzmir'in tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin sergilenebileceği alanlar olarak müzeler planlanacak ve hayata geçirilecek.

7-İZMİR'DE YAŞAMAK ŞEHİRLİ OLMAKTIR 

-Kent Enstitüleri: Nitelikli gençler yetiştirilerek iş sahibi yapılacak. Gençlerimiz böylece sağlık, turizm ve hizmet sektörlerinin lokomotifi olacak. İş arayanlarla ve eleman arayanlar bu enstitüler sayesinde buluşacak.

-Kadın Eğitim, İstihdam ve İş Merkezleri: 20 bin kadınımıza iş ve eğitim imkânı verilerek hayatın her alanında olmaları sağlanacak.

-Belediye ve Üniversite İşbirliği: Üniversitelilerin ihtiyaçları belediye tarafından karşılanırken, belediyenin gerekli teknolojik ihtiyaçları da üniversitelerin desteği ile sağlanacak. Belediye öğrencilere çamaşırhaneler ve özel ihtiyaçlar, öğrenci dostu ulaşım, ve kültürel faaliyetlerde de özel imkanlar tanıyacak.

- Gençlik Merkezleri: İzmir'de her 25 bin kişilik nüfusa kapalı spor salonu olan bir gençlik merkezi, ayrıca her 50 bin nüfusa da bir kapalı yüzme havuzu yapılacak. Ayrıca İzmir merkezinde içinde olimpik yüzme havuzu, spor salonu ve kültür merkezlerini de barındıran toplamda 10 adet Gençlik Merkezi kente kazandırılacak.

-Devlet Okullarına Malzeme ve Bakım Desteği: Belediye olarak İzmir içindeki devlet okullarına, kültür sanat ve spor etkinliklerinde aktif olarak yer alabilmeleri için ihtiyaç duyduğu malzemelerin sağlanması konusunda destek sağlanacak.

-Spor Kulüplerinin Desteklenmesi: İzmir sınırları içerisinde yer alan tüm amatör spor kulüpleri her türlü branşta şartsız desteklenecek. Kulüplere profesyonel branşlarda da, yerli sporcu hassasiyeti çerçevesinde destek verilecek.

8- ŞAMPİYONLAR İZMİR'DEN ÇIKAR 

-Atatürk Olimpiyat Stadı ve Yerleşkesi: İzmir'e mevcut Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun yerine dünyanın en modern Olimpiyat Stadı yapılacak. Stadyum yerleşkesinde ayrıca, hem profesyonel hem de amatör sporcuların faydalanabileceği bir Sporcu Sağlık Eğitim ve Ölçme Merkezi kurulacak.

-Türkiye'nin ilk veledromu: Olimpiyat Stadı'nın içinde bulunan yerleşkede olimpik standartlarda, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak bir Veledrom ve Atletizm Pisti hayata geçirilecek.

9-MİLONA DEĞİL, BARSELONA DEĞİL İZMİR!

-Çeşme Sağlık, Spor, Kültür ve Turizm Merkezi: İlçe uluslararası arenada bir marka ve dünyanın en başarılı kongre metropolü haline gelecek. Bölgede, sağlık ve kongre turizmi başta olmak üzere, yılın 12 ayı yaşayan bir turizm iklimi hayata geçirilecek.

-4 & 5 Yıldızlı Otel Sayısının Arttırılması: İzmir'in genelinde yatırımcılar için yeni turizm yatırım alanları sorunsuz bir şekilde planlanarak hazır hale getirilecek ve bu sayede İzmir'in 4-5 yıldızlı otellerdeki yatak kapasitesi en kısa zamanda 2 katına çıkarılacak.

-Termal Turizm Merkezleri: Bayındır, Balçova, Bergama, Çeşme, Dikili, Seferihisar ve Selçuk'ta bulunan jeotermal kaynaklarımızın sağlık turizmine kazandırılması ve buralarda bulunan modern standartlardaki yatak kapasitesinin artırılması sağlanacak.

-İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi: Gelişmiş ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinin en büyük sorunlarından biri olan emekli ve yaşlıların bakımına yönelik bir Uluslararası Geriatri Merkezi'nin İzmir'de hayata geçmesi sağlanacak. Bu merkez on binlerce gence de istihdam sağlayacak.

-Evde Sağlık Hizmeti: Belediye ve ilgili bakanlıkların işbirliği ile, İzmir'deki tüm bakıma muhtaç yaşlı, hasta ve engellilerimizin evde bakım hizmetinden yüzde 100 yararlanmaları sağlanacak.

10- HAYAT İZMİR'DE GÜZEL 

-Engelsiz Şehir İzmir: Şehrin tüm alt ve üst yapısı engellilere uygun hale getirilecek. Yapılacak olan Rehabilitasyon, Eğitim ve İş Merkezleri ile engelli vatandaşlarımızın yaşamsal faaliyetlere erişmeleri, rehabilite edilmeleri ve meslek sahibi olabilmeleri sağlanacak.

 -Muhtarlık Hizmet Binaları: Tüm mahallelerimizde Ege ve İzmir mimarisine uygun muhtarlık binaları yapılacak.

-Taksi Durakları: Tüm taksi durakları yenilenerek İzmir mimarisine uygun olarak kullanımına sunulacak.

-Kapalı Pazar Yerleri: Haftanın her günü farklı faaliyetler için de kullanılabilecek şekilde tasarlanacak olan kapalı pazar yerleri İzmirlilerin kullanımına sunulacak.

-Akıllı Otoparklar: Şehrin en önemli sorunları arasındaki otopark yetersizliği ne karşı, geneli yer altında inşa edilecek, işlevsel, pratik yeni otopark alanlarıyla çözülecek. Otapark kapasitesi 5 yıl içinde 80 bin araçlık potansiyele ulaşılacak.Tüm kapalı otoparklarla, yol kenarı parklarının ilk 15 dakikası ücretsiz olacak.

-Semt Polikliniklerinin Kurulması ve Etkin Hale Getirilmesi: Semt poliklinikleriyle İzmirlinin ilk sağlık hizmetini yaşadığı semtte alabilmesi sağlanacak. Belediye olarak bu polikliniklerin yapımına katkı verilecek, ilgili bakanlığın poliklinik açması teşvik edilecek.

-Buca Şehir Hastanesi Projesi: İzmir'in güney kesiminde yaşayan vatandaşlarımızın sağlık alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek bin 200 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi'nin ihalesi yapılacak ve projenin takibinin gerçekleştirilecek.

-Çeşme Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi: Çeşme ilçesinde yer alan eski devlet hastanesi binasının olduğu alan "Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" olarak düzenlenecek.

-Sokak Hayvanlarının Korunması Projesi: Kentimizi birlikte paylaştığımız dostlarımız olan sokak hayvanlarının korunabilmesi için hayvan yardım hatları hizmete konulacak. Sokak hayvanları için ayrıca hayvan zabıtası ve mobil sağlık ekipleri oluşturulacak. Barınaklar, bakıma muhtaç hayvanlar için geçici adresler olarak tasarlanacak. Sağlığına kavuşan ve kısırlaştırılan tüm sokak hayvanları için asıl alanların parklar olması sağlanacak. Böylece sokak hayvanları ve kent sakinleri parkların keyfini birlikte çıkaracak.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER