Zeybekci basın mensuplarıyla bir araya geldi

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, bugün AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen kahvaltı organizasyonunda basın mensupları ile bir araya geldi. Zeybekci, basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

 CANSU TEMİR AKSU- BEN TV

Cumhur İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, bugün AK Parti İzmir İl Binası'nda basın mensupları ile bir araya geldi.


"HABER ALMAK KUTSALDIR"

Kahvaltı sonrası açıklamada bulunan Zeybekci; "Çalışan gazeteciler günününüzü tebrik ederim. Bugün bu amaçla burada toplandık. Gerek mesleğini yaparken gerekse başka sebeplerden aramızdan ayrılan tüm basın çalışanlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Haber alma hakkı; bir insan için yaşam hakkı kadar, mülkityet hakkı kadar, konuşma hakkı kadar aklınıza gelebilen bütün insan hakları kadar doğuştan gelen haktır. Insanlar doğru ve sağlıklı haber aldıklarında doğru bilgilere sahip olurlar ve ilkeleri için menfaatleri için en doğrı kararı alırlar. Haber almak kutsaldır. Tüm bunlar hayatınızı oluşturuyor. Sizler insanların kutsal hakkı olan haber alma hakkını yerine getiren arkadaşlaırmızsınız. Insanlığın bu ihtiyacını yerine getiriryorsunuz." dedi

Dünyadaki hızlı teknolojik gelişimlerinin  basın sektöründede farkedilebilir ölçüde görüldüğüne değinen Zeybekci; "Dünya çok hızlı değişiyor. 25 50 sene önceki gazetecilkle şimdiki çok daha farklı. Eski günler, o günkü elimizdeki imkanları belki yirmide biriydi ama tatlıydı. Azdı ama zevkliydi, tadını çıkartıyorduk. Ramazandaki etkinliklere baktığımızda da öyle, eskiden farklıydı. Basın alanına baktığmızda da aynı şeyi söyleyebiliriz. Teknolojik olarak söylüyorum, imkan anlamında çok daha gelişti. Ben fotoğraf çekmeyi çok severim. Eskiden içim giderdi, her bastığında deklanşöre tık diye para giderdi. Çok pahalıydı. Şimdi istediğin kadar basabiliyorsun. Önceden bir yerden bir yere fotoğraf ulaştımak için, hava limanından fotoğrafların negatiflerini göndermek çok zordu. Haber vermek, haber almak, bilgili almak önemli. Dünya ikiye ayrılır, biligiyi üretenler ve tüketenler. Bilgiyi üretenler aynı zamanda da her şeyi yönetenler diyebiliriz" dedi.

"İZMİR'İN ELİNİ TUTTUK"

"20 yıl boyunca basınla basın çalışanları ile çok yakın ilişkilerim oldu." diyen Zeybekci; "Özelllikle Denizli'de belediye başkanlığı dönemimde çok yakın temaslarımız oldu.  Bizim o zamanki seçim kampanyamız 25 gün sürdü. Onların imkanlarını, zorluklarını gördük. Belediyemizin en güzel binalarından birinde bir katı onlara tahsis ettik. Yine arkadaşlarımızın o hallerini gördüğümüzde en büyük kaygılarının konut derdi olduğunu gördüm. Bana geldiklerinde bunu çok ciddiye aldım ve 200 civarı basın çalışanı arkadaşımıza, en uygun imknalarla ev sahibi yaptık. Denizli'de bizim toplu konut çalışmalarımızın köy manzaralı tarafına onlara bir site yaptık. 1 buçuk aydan beri, İzmir'i önceden de biliyorum ama daha yakından elini tuttuk, izmiri dinliyorum sizleri izliyorum. Herşeyin hayırlsı diyorum. 1 Nisandan sonra da sizlerle bir araya gelmeyi çok İsterim bu konularda. Bilgi almayı beslenme olarak görürsek, yerel yönetimler o bilgi alma işlemini memur eliyle değil, basın çalışanlarının  eliyle yapmalı. Bilgi verme işi de öyle. Güçlü teşkilatlar ve bürolar kurulmalı ve bu bürolarda bağımsız medya çalışnaları ile bağlantı kurulmalı. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte, 2 buçuk aylık bir dönemimiz kaldı. Sizlerle birlikte belki fiziğe dayanan bir tempomuz olacak. Onlar için sizleri yorarasak da kusura bakmayın kusurumuz olursa hakkınızı helela edin. Sizleri ıslatırsak, yorarsak şimdiden kusura bakmayın. 10 ocak basIn çalışanları gününüzü tebrik ediyorum. Mutlu haberle yapacağınız ortamlar olsun diyerek sizleri selamlıyorum." ifadelerini kullandı. 

"TÜM PROJELERİ 13-14 BAŞLIKTA TOPLADIK"

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zeybekci; "Projelerle ilgili çalışmalırımız bitti. Muhtemelen 20 ile başlayan hafta başında finansmanımız olacak.Projelerimizi 13-14 başlıkta topladık. Ama ulaşım dediğimizde, bu başlığın altında 50 proje çıkartabilirsiniz. İzmir'in bütün sorunlarını belli bir takvim içinde bir çalışmamız oldu, ki onların sonundaki çalışmalarını yapıyoruz. Zaten partimizin de bu konuda geniş çalışmaları var. Uzman arkadaşlarımızdan üniversitelerden yararlandık. Şöyle bir avantajımız var, beledyecilikten, devletten olan tecrübelerimle kimden neyi nasıl isteyeceğimizi bilme konusunda bizimde katkılarımız oldu.. Şimdi ilçe belediye başkan adayları ile ayrı olarak çalışıyor arkadaşlarımız. Sonrasında her bir projemizi paylaşacağız." dedi.

"İZMİR'İN HİKAYESİ PEŞİNDEYİZ"

Seçim kampanyalarında çevre duyarlılığını baz alarak hareket edeceklerini vurgulayan Zeybekci ;"Cumhurbaşkanımızın açıkladığı çevre duyarlılığı olan, her yerde afişler olan gürültü kirliliği olan seçim kampanyamız olmayacak. İzmir'de vatandaşlarımıza dokunan;  mahallerde sokaklarda, apartmanlarda fabrikalarda, çarşılarda yürüyen bir seçim kampanyamız olacak ki şu anda da başladık. Önce şuanda yaptığımız şey; İzmir'i dinliyoruz. Izmirin kanaat önderleri ile bir araya geliyoruz, uzman kişilerle konuşuyoruz. Izmir'in hikayesi peşindeyiz. Bunda da bir noktaya doğru hızla gidiyoruz. Dünya, dünyadaki gelişmeler bölge bölgedeki gelişmeler, ülke, elkedeki gelişmeler ve değişimler bunun dışındaki İzmir'İn hikayesi. Global bazdan şehre doğru,. Bizim burada izmir olarak hikayemizi net bir şekilde ortaya koymamaız lazım. Izmri dünayaya pazarlamamız lazım. Dünyada alıcın yoksai kime yarar ki ne yaptığın. Dünyada nelerin hassas olduğunu, ne tür bir şehir istediğini de gayet iyi biliyorum. Ve bu dünyadaki her alandaki yatırımcıların nasıl bir alt yapı ve şehir istediğini çok iyi biliyorum. Onun  için İzmir'İn hikayesini bu şekilde yazmak zorundayız. Izmir kampanyasında hiç bir ismi zikretmeyeceğim, geleceğe bakacağım, geleceğin İzmir'ine bakacağız gayet sakin sade, siyasi çekişmeleirn olmadığı bir seçim olacak. İsterseniz sizin için araya bşr kaç aksiyon serpiştiririz." şeklinde konuştu.

"YAPILMIŞ, YAPILMIŞTIR"

Ak Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül'ün tramvay hakkındaki söylemi hatırlatılarak, 'tramvayı kaldıracak mısınız?' sorusu üzerine Zeybekci; "Tramvayı niye kaldıralım arkadaşlar. Yapılmış yapılmıştır eksikleri vardır, tamamlarız. Aydın beyin öyle dedğini sanmıyorum. Kendisi iyi bir mühendistir. Bazı yerlerde duraklarla ilgili ilaveler olabilir, o kadar. " dedi.

"31 MART AKŞAMI EN ÇOK KONUŞULAN İL İZMİR OLACAK"

Seçim süreci boyunca İzmir isminin çok da zikredilmediğini ifade eden Zeybekci "Bazen açık otırumlarda Ankara-İstanbul konuşuluyor. Geçenlerde onlara tam tartışma ortalarında bi mesaj attım. 31 mart akşamı en çok konuştuğunuz il İzmir olacak" dedi.

"İZMİR ANADOLUYA GÜNEŞİN DOĞDUĞU YER OLACAK"

Zeybekci konuşmasının devamında; "Demokrat Parti Türkiye'de devlet yapısının değişimi ile ilgili en önemli adımdır. İlk adımdır, hükmeden devletten hizmet eden devlet anlayışına sahip bir dönemdir. Onun da başladığı yer İzmir'dir. İzmir 1 nisan günü Anadoluya güneşin doğduğu yer olacak. İzmir 31 Mart akşamı en çok konuşulan şehir olacak." ifadeleirni kullandı. 

"İZMİR BUNA HAZIR DEĞİL"

"İzmir, Akdeniz havzasının her anlamda en avantajlı şehri" dyen Zeybekci; "Ulaşım hatlarına baktığınızda hepsinin ucunda İzmir var. Peki İzmir buna hazır mı? Dünya çok hızlı değişiyor. Dünyada bildiğimiz depolama alışveriş alışkanlıkların tamamı değişiyor ve dağıtım tüketim pazarlama imkanlarında Türkiye çok avantajlı ve en iyi şehir de bu anlamda İzmir'dir. Ferhat dağları dele dele geliyor da Şirin'in bundan haberi var mı. Değişim bilim geliyor, biz İzmir olarak benim kanaatimce hazır değiliz. Pek de farkında değiliz. Bizim amacımız bunu fark ettirmek ve hazır etmek. " dedi. 


"MUTLAKA TAMAMLAYACAĞIZ"

Körfez Geçiş Projesi ile ilgili de sorulara cevap veren Zeybekci ;"Öncelikle şunu söyleyeyim, Türkiye’de ve dünyada bununla ilgili tüm uzmanları toplayarak, körfez koruma ve kullanma master planının çıkarılması lazım. Önce körfez ile ilgili bir programlama ve gelecek planlaması yapmalıyız. Körfezi kullanarak ulaşımı geliştirilebilir. İzmir bunu ekonomik ve teknik olarak yapabilecek durumdaki körfez geçiş projesini mutlaka tamamlayacağız. Önce dediğimiz bu hassasiyetlere dikkat ederek. İzmir’de tüm ulaşım sistemini, o daireyi tamamlamalıyız. Demiryolunda da. Tramvay demişiz. Büyü boşluğun içinde iki tane çizgi. Gidip geliyor. Bu sistem tamamlanmak zorunda. İZBAN, Metro tamamlanmak zorunda. İkinci, üçüncü çevre yolları planlanmalı. Bunlar yapılmalı ki İzmir rahatlasın " dedi.

"ÇANDARLI'DAN DÖNÜŞÜMÜZ YOK"

Çandarlı Limanı hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Zeybekci ; "Gerek Çanakkale gerek İstanbul otoyolu ve demiryolu hedeflerini konmuş durumda. Çandarlı, önümzdeki süreçte 4 5 milyonluk bir kapasiteye ulaşması bekleniyor. Potansiyel anlamında baktığınızda, hayalimiz Çandarlı'nın en büyük limanı olması. Çandarlı'dan dönüşümüz yok, en doğru yerdir en iyi yerdir." dedi. 

"İYİ BİR UYUM VAR"

MHP ile iş birliği konusundaki soruları da yanıtlayan Zeybekci;  "Yüzde yüz uyum olsa aynı parti olurduk. Ama gördüğüm kadarıyla iyi bir uyum var. AK Parti'de gördüğmz kabulün birebir aynısını görüyoruz. Biz cumhur ittifakının adayıyız. MHP il binası dahil tüm ilçe binalarında posterlerimiz mevcut. MHP olarak ilçelerde seçim büroları kuracaklar orada bizde yer alacağız. Bir buçuk ay önce MHP'li kardeşlerimizin oy oranına baktığımızda 13 14 puanlık fark var. Buda gayet iyi bizim için. Yüzde 70ler civarında oy almak bizim için önemli bir durumdur. " dedi.

BASIN MENSUPLARIYLA SELFİE ÇEKTİ

Toplantı sonrası Zeybekci, basım mensuplarıyla birlikte selfie çekti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER