banner51

YSK'nın seçim uygulamasına İYİ Parti'den açıklama

YSK, sandığa gitmekte zorluk çeken seçmenler için yeni bir karara imza attı. 24 Haziran seçimlerinde, engelli ve hasta evlerine özel sandık kurulacak

YSK'nın seçim uygulamasına İYİ Parti'den açıklama

BEN HABER / CANSU TEMİR

Yüksek Seçim Kurulu'nun(YSK) 24 Haziran seçimlerine özel, hasta ve engelliler için başlattığı uygulamanın yankıları sürüyor.

Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) 24 Haziran seçimleri öncesi bir ilke imza atıyor. Hasta ve engelli seçmenler için bu yıl evlere kadar gidilip sandıklar kurulacak. Böylece sandık sayılarında da artış yaşanacak.

İZMİR'DE 4 İLÇEDE YAKLAŞIK 500 KİŞİ BAŞVURDU

Hastalığı ve engeli sebebiyle, sandığa ulaşmakta zorlanan yurttaşların, raporları ile ilçe seçim kurullarına yapacakları başvuru süresi 12 Mayıs Cumartesi saat 17.00'da sona erdi.

Bu sürede İzmir'de 4 ilçede 420 yurttaş bulunduğu ilçenin seçim kuruluna seyyar sandıkta oy kullanmak için başvurdu.

Bu sayının ilçelere göre dağılımı ise şöyle: Konak'ta 100, Karşıyaka'da 160, Bornova'da 100, Bayraklı'da 60

SANDIK SAYISI ARTACAK

Sandığa gitmekte sıkıntı çeken seçmenin oy kullanabilmesini sağlamak için seyyar sandık kurulları oluşturulacak. İlçe seçim kurulu başkanı, o ilçede bulunan siyasi partilerden son seçimlerde en çok oy almış 5 siyasi parti tarafından kendilerine bildirilen birer asıl ve birer yedek üye isimleri arasından seyyar sandık kurulu üyelerini tamamlayacak.

Oyun gizliliğini sağlamak amacıyla, sandık kurulu üyeleri tarafından getirilen seyyar oy kabinleri, seçmenin rahat oy kullanmasını sağlayacak.

"İZMİR'DE 92 BİN ENGELLİ VAR"

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından engellilere destek için oluşturulan Nefes komisyonundan sorumlu başkan yardımcısı Funda Doğan Kapukıran, uygulamaya ilişkin olarak; "Aslında bu uygulama yazılı olarak hep vardı. 12 Mayıs'a kadar 2 tane beyan formu vardı. Biri engelli seçmen beyan formu (erişebilirlik problemi olan ama giriş katında sandık verilmesi ile ilgili), bir diğeri de seyyar sandık beyan formuydu. Onu da yatalak olan hasta ya da engellinin yakını, hastanın raporuyla muhtarlıklara gidip başvuruda bulunuyordu. 12 Mayıs'a kadar bir tarihti. Yaklaşık İzmir'de 92 bin engelli var. Bizler, nokta nokta, ilçe ilçe telefon ettik ve ailelerin istihdam ve eğitim durumuna kadar bir liste oluşturduk. Listelerimizin hepsine mesaj gönderdik: 'Böyle bir hakkınız var ve lütfen başvuruda bulunun bununla ilgili' diye. Bizde çalışmalarımıza başlıyoruz ve engelliye nokta atışı gideceğiz. Bu komisyonlarda eğitim almış insanlar olarak gideceğiz. Bu seyyar sandıklarla ilgili kendi müşayitlerimizi, kendi gözlemcilerimizi de zaten oluşturduk. Onların yanında olacağız. Onların yanında birilerinin olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, okullara da tekerlekli sandalyeler götürüp, erişebilirlikle ilgili sıkıntısı olana destek vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Uygulamanın siyaset ötesi bir şey olduğunu vurgulayan Kapukıran; "Hangi partiye oy verirse versin, o insanlara ulaşıp onlara bu hakkı teslim etmemiz gerekiyor. Bu siyaset ötesi bir şey. Siyasi bir partiyiz evet ama engelli deyince olay bambaşka bir yere geliyor" dedi.

"KOORDİNELİ OLARAK ÇALIŞIYORUZ"

İYİ Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Atila Certel ise "Seçim Koordinasyon Merkezi Birimi adı altında, teşkilat ve seçim işleri olarak birlikte koordineli olarak çalışıyoruz. Fakat burada Nefes Komisyonumuzun çalışmalarına bakan Funda Doğan Kapukıran ve Avukat Murat Çakar, engelli kardeşlerimizin oy kullanabilmesi için, ellerinden gelen gayreti göstererek çalışmalarını gerçekleştirdiler. Hala da devam etmekteler. Bizler, İYİ Parti SKM olarak, bu gibi durumlara ağırlık veriyoruz. Engelli vatandaşlarımızın her türlü kolaylığa kavuşması ve haklarını kullanması için de her türlü çalışmayı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER