Yıldırım ve Kılıçdaroğlu İzmir'den mi aday olacaklar?

İzmir Milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Haziran tercihlerini hangi ilden yana kullanacağı merak ediliyordu. İki liderin çok büyük ihtimalle partileri tarafından İzmir’den liste başı yazılacağı öğrenildi

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu İzmir'den mi aday olacaklar?

Türkiye 24 Haziran’da gerçekleşecek erken genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Partiler diğer yandan milletvekili aday adaylarının başvurularını aldı. Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) ise kesin aday listeleri 21 Mayıs’ta iletilecek.

Süreçte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Başbakan Binali Yıldırım’ın tercihlerini İzmir’den yana kullanıp kullanmayacakları merak ediliyordu.

Kulislere göre partileri adına İzmir’de lokomotif güç olarak gösterilen iki önemli ismin yeni dönemde de tercihlerini değiştirmeyeceği öğrenildi.

Başbakan Yıldırım için, ‘milletvekili seçilmesini gerektirmeyecek bir görevde bulunabilir’ yorumları yapılıyordu. Yıldırım’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı ya da meclis başkanlığı görevlerinden birini üstlenebileceği iddia ediliyordu. Fakat gelinen aşamada Yıldırım’ın İzmir’den liste başı yazılacağı yüksek ihtimal olarak gösteriliyor.

CHP’deki durum da belirsizdi. Geçtiğimiz hafta CHP Lideri’nin ismi İstanbul konusunda büyük ölçüde netleşmişti. Edinilen son bilgiye göre de Kılıçdaroğlu’nun partinin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’i tercih etmesine kesin gözüyle bakılıyor. İzmir örgütü şu an kent dışından gelecek ithal adayların sayısında minimum bir oran istiyor. İl Başkanı Deniz Yücel ve çok sayıda partilinin, “Genel başkanımız yeniden şehrimizi seçerse bu bize gurur verir” düşüncesinde olduğu biliniyor.

egedesonsöz


 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER