Yerel seçim öncesi gençler 'Biz de varız' diyor

31 Mart yerel seçimleri öncesi, siyasetin temelinde yer alan gençlik kolları başkanları ile, seçim sürecini ve gençlerin beklentilerini konuştuk...

Yerel seçim öncesi gençler 'Biz de varız' diyor

CANSU TEMİR AKSU / BEN HABER

Türkiye’de gözler 31 Mart’ta gerçekleşecek olan yerel seçimlere çevrildi. Geride bıraktığımız 24 Haziran 2018 genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi partilerde alınan iş birliği kararı (AK Parti-MHP Cumhur İttifakı, CHP-İYİ Parti Millet İttifakı) yerel seçimlerde de uygulanacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yerel seçimde işbirliği arayışı için yapılan görüşme kapsamında; MHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayacaklarını, AK Parti adaylarını destekleyecekleri ilan edilirken; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasındaki görüşme sonucunda da İYİ Parti’nin Ankara, İzmir ve İstanbul’da CHP adaylarını desteklenme kararı alındı.

Alınan bu kararlarla beraber, seçim sürecinde çok daha hareketli günler yaşanmaya başladı.

Yerel seçimlerde kilit rol oynayan, genel bir ‘CHP’nin kalesi’ algısı yaratılan İzmir’de, seçim sürecinde neler yaşandığı az buçuk kendini belli etse de, işin perde arkasında, belki de en temelinde gençlerde, bu süreç nasıl gözlemleniyor? Gençler, yerel yönetimden neler bekliyor? Seçim sürecinde ne kadar söz sahibiler? 31 Mart’ta az bir zaman kala, süreci AK Parti, CHP ve İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanları ile konuştuk.

"BELEDİYECİLİKTE SONUÇ ÇOK ÖNEMLİ"

İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Orçun Çeken: İzmir'de bir ittifak oldu ve ilçelerde de ittifak olup olmayacağı henüz belli değil. Bunu ana kademe, il yönetimi ve genel merkez organize ediyor zaten. Bunun organize edildikten sonra konuşulmasını daha doğru buluyorum. Çünkü bununla ilgili aklımda 3-4 tane senaryo var. Bu 3-4 senaryonun da gençler için uygulaması çok farklı. O yüzden nasıl bir yol izleyeceğimizi de pek kestiremiyorum. Bunun için ittifak sürecinin tamamlanması gerekecek, özellikle ilçelerde.

İzmir'deki bütün gençlerimize adaylık başvurularında bizzat destek sağlayacağımı söyledim. Ücret konusunda özellikle. Bu konuda çoğu kişiyi heyecanlandırdık. Karabağlar'dan 4, Aliağa'dan 1, Buca'dan 1, bunların dışında 2-3 yerden daha gençlerimiz meclis üyelikleri için adaylık başvuruları yapmış bulunuyorlar. Gençlerde meclis üyesi adayı olsan bile, istifa etme gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle bütün gençlerimizi bu konuda desteklediğimi geçen toplantılarda söylemiştim. Bu konuda istekli olan arkadaşlarımız adaylık sürecinde başvurusunu yaptı. Kendi bütçemizden biraz gençlere ayırıp, destek sağlamak istiyorum. Önce ilçe başkanlarından rica ediyorum, ana kademelerinden. Baktım onlar çok sıcak bakmadı, kendimiz bir yol çizeceğiz. İl destekli olabilir bu durum, ya da bizim kendi divanımızdan toplayacağımız paralarla olabilir.

İlçe ilçe herkesin sorunları farklı. Ben Karşıyaka'da yaşıyorum, Mavişehir'de. Mavişehir'de tabii ki benim sorunlarım var ama genel anlamdaki sorunlardan bahsedecek olursak, İzmir'in alt yapısında bir problem olduğunu düşünüyorum. Bir yağmurda, Mavişehir'de sel olabiliyor. İkinci bir konu, yine Karşıyaka'dan örnek vererek devam ediyorum, tramvay çok büyük iş güvenliği tehlikesi ile karşı karşıya. Arabalara çarpıyorlar, insanlara çarpıyorlar, ölümlü kazalar oluyor. Tramvayın, daha bir güvenirliğini arttırmak gerekiyor. Tramvayın güzergahından bahsediyorum. Sonuç odaklı projeler gerekiyor. Belediyecilikte sonuç çok önemli. Vatandaşa bu değmedikten sonra, bir önemi yok.

"İZMİRLİ GENÇLER, BU ŞEHRİN POTANSİYELİNDEN YARARLANAMADI"

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan: Biz İzmir'de en güçlü gençlik hareketiyiz. 30 ilçemizde, mahallerimizde, üniversitelerde kurumsal ve disiplinli bir şekilde teşkilatlanmış İzmir'deki en güçlü gençlik teşkilatıyız. Yaklaşık 8-9 ay önce İzmir'de 24 Haziran seçimini atlattık. O seçimde de diğer siyasi partileri örgütlerini sahada hiç bir şekilde görmedik. Yine sahada, AK Parti İl Gençlik Kolları Teşkilatı vardı. Bu, aynı şekilde yerel seçimde olacak. İzmir İl Gençlik Kolları, 31 Mart'ta tam teşekküllü hazır. Seçim kampanyasında dijital ortamda çok önemli. Biz bu zamana kadar tüm seçimlerde bu dijital ortamı da en çok önemseyen partiyiz ama, ilk defa bu kadar sistemli bir şekilde, sosyal medya başta olmak üzere, dijital ortamda da çalışmalarımızı güçlendirdik. Yerel seçimde de büyük bir tecrübe edeceğiz. Bunu da çok etkin kullanacağız; sosyal medya mitingleri, buluşmaları düzenleyeceğiz. Sahada İzmir'in 30 ilçesine hemhal olmadığımız, dokunmadığımız genç kalmayacak. İzmir genç bir şehir, AK Parti ise genç bir parti, sürekli kendisini genç tutabilmeyi başaran bir parti. 16 senelik hikayemize baktığınızda kalem kalem hepsinde tüm icraatlarda gençliği görürsünüz. Bu yerel seçime giderken, İzmirli gençler hiçbir zaman bu kentin potansiyelinden yararlanamadı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin yerelde iktidar olduğu zamanlarda, gençlere hiç bir zaman bu yönde bir potansiyel sunulmadı. İnşallah 31 Mart'tan itibaren Nihat Zeybekci ile birlikte İzmirli gençler kazanacak. 31 Marttan sonra, İzmir potansiyelini İzmirli gençlere aktaracak diye düşünüyorum. Tabii bu da en çok gençlerin AK Parti'ye desteği ile olacak. Gençlerin en çok oy verdiği parti. Bu seçimde de bu değişmeyecektir. Biz hazırız, sahalardayız. Sahada İzmir AK Gençliğin sesi çok güçlü çıkacaktır.

AK Parti'nin 2002'den bu yana, tüm karar mekanizmalarında gençler var. Bugün Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir milletvekilimiz Hamza Dağ, benden 3 dönem önceki gençlik kolları başkanıydı. Bunun bir çok örnekleri tüm Türkiye'de var. Bu seçimde de gençlerin gerek belediye meclislerinde, gerek Büyükşehir meclisinde, gerek belediye başkan adaylıklarında en çok yer alan partinin AK Parti olduğunu hem İzmir'de hem tüm Türkiye'de göreceksiniz.

İzmir, işsizlikte başı çeken büyükşehirlerimizden bir tanesi. İzmirli gençler, üniversiteyi bitirdikten sonra bu şehirde ne yazık ki kalamıyor. Manisa'da, Kocaeli'nde, Konya'da, Sakarya'da ve İstanbul'da yatırımın ve teşvikin geldiği, belediye imkanlarının el verdiği şehirlerde iş bulabiliyorlar. Biz dibimizdeki Manisa'da, İzmirli gençlerin çalışmasından çok mutlu değiliz. Arzuladığımız; İzmirli gençlerin, kendi şehirlerinde katma değer bir iş sürecinin başlaması. AK Parti ile birlikte her icraatımızda gençler olacak. İzmir'de Nihat Zeybekci ile birlikte gençler yaşayacak.

"GENÇLER, TAŞIYICI DEĞİL, BELİRLEYİCİ UNSUR OLARAK VAR OLMA MÜCADELESİ VERİYOR"

CHP Gençlik Kolları Başkanı Ozan Uyan: Siyasi partiler ve STK'lar dahil her türlü bir oluşumun var olması ve bir adım daha ileriye gitmesi için gençler mutlaka ana temel unsurdur. Ancak ve ancak gençler bu süreçlerde taşıyıcı değil belirleyici unsur olarak var olma mücadelesi veriyor. Bugün de bizim talebimiz düşüncelerimizi ve hayallerimizi gerçekleştirmek için mücadele etmektir. Gençler kent hayalini bir adım daha ileriye taşımak için her türlü emeği ve mücadeleyi vermeye hazırdır.

Cumhuriyet Halk Partisi'nde gençler Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerilen ve gençlerin hak talepleri ile olumlu sonuçlanan yüzde 20 gençlik kotası ile Türkiye'de ki tüm siyasi iradelerden daha fazla yer sahibi olma hakkına sahiptir. Bizler ileri demokrasinin savunucusu, kuruluşun ve kurtuluşun Partisi olarak bir adım daha geleceğe emin adımlarla yürüyecek memleketimiz için gençlerin özgürce siyasetini savunuyoruz. Bu sebeple karar mercilerinde varız var olmaya devam edeceğiz.

Gençler, halkçı belediyecilik anlayışının devamını bekliyor. Vatandaşa ve bireylere odaklanan belediyecilikte gençler sorunlarının ve taleplerinin yerleşme noktasında her zaman daha fazlasını talep etmişlerdir. Gençler özgürce yaşadıkları İzmir şehrinde, faydalandıkları sosyal demokrat belediyeciliğin devamını talep edeceklerdir. Bizlerde yerel yönetimlerimizde gençlere hizmet etmeye ve onların özgürce, rahatlıkla hizmet alması için mücadele edeceğiz.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 10:10
YORUM EKLE

banner47