Utku Gümrükçü, Ben TV'de Rota Siyaset programına katıldı

CHP Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Utku Gümrükçü Ben TV'de ekrana gelen Rota Siyaset programında Burak Cilasun'un sorularını yanıtladı.

Ben Haber - Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimler yaklaşırken, Cumhuriyet Halk Partisi'nde de özellikle İzmir'de aday adaylığı hareketliliği yaşanıyor. İzmir yerel siyasetinde de yaptığı çıkışlarla sık sık gündeme gelen isimlerden olan ve son olarak CHP'den Çiğli Belediye Başkan aday adayı olan Utku Gümrükçü, Ben TV'de Rota Siyaset programına katıldı.

"ÇİĞLİ, BÜYÜK BİR DEĞİŞİMİN İÇİNDE"

Burak Cilasun'un sorularını yanıtlayan Gümrükçü, bugüne kadar Çiğli'de CHP'den belediye başkanlığı yapmış, taş üstüne taş koymuş herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Benim başkan adaylığına karar vermemin nedeni Çiğli'deki değişim sürecinin daha iyi yönetilmesi. İlçemiz büyük bir değişimin içinde. Bunu nasıl yöneteceğimiz çok önemli." dedi.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı "Militan başkan" tanımlamasıyla dikkatleri üzerine çeken Gümrükçü, sözlerine ilişkin olarak, "Parti örgütünden olumlu tepki aldım. Partisinin programını bilen, parti felsefesi doğrultusunda çalışan başkan kavramını işaret etmiştim. Sonuçta hiçbir CHP'li belediye başkanı, 'Ben belediye başkanıyım. Yerele bakarım ve ülkenin durumu beni ilgilendirmez.' diyemez." ifadelerini kullandı.

"ARKADAŞLARIMIN GÖREV ALMALARINI İSTERİM"

Cilasun'un, "Parti içinde çeşitli ilçelerden isimlerle sizi sık sık bir arada görüyoruz. Bir ekipten söz edebilir miyiz?" sorusunu da yanıtlayan Gümrükçü, "Elbette herkes kendi arkadaşlarının başarılı olmasını ister. Arkadaşlarımın görev almalarını isterim. Bizden yardım isteyen de kim olursa olsun tecrübe ve düşüncelerimizden kim faydalanmak isterse destek oluruz. CHP içinde ikilik kalmamıştır." dedi.

"BİR ODA BAŞKANINA KARŞI BAŞKA BİR ODA BAŞKANI GETİRMEK SAĞLIKLI DEĞİL!"

Kocaoğlu'nun "Aday değilim" açıklaması sonrasında Büyükşehir adayının kim olacağı merak edilen CHP'de Büyükşehir hakkında da konuşan Gümrükçü şunları söyledi:

"Büyükşehir Belediye Başkanı, diğer belediye başkanlarının ağabeyidir. Elbette adaylık sürecinde bir tartışma yaşanacaktır, bu demokrasinin doğasında vardır. Bununla birlikte Büyükşehir için aday gösterilecek ismin 30 ilçede de aday belirlemesi tabii olacak bir şey değil. Elbette herkesin bildiği birkaç kilit ilçe vardır ve sınırla sayıda ilçe için de söz hakkı olacaktır. Bununla birlikte İzmir adayımızın politik bir figür ve kentte siyasi bir önder olması gerekiyor. Bir taraf oda başkanından aday yapmak istiyor diye karşısına bir oda başkanını getirip aday yapma anlayışının sağlıklı olmayacağı ve seçim kaybettirebileceğini düşünüyorum. CHP'nin adayı, parti ilkelerini özümsemiş ve bu doğrultuda hareket eden bir isim olması gerektiğini düşünüyorum."  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER