Ükünç'ten yerel seçim çıkışı: Bu iş sağ-sol maçına çevrildi

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç, 24 Haziran seçimlerinin ardından açıklamada bulundu. Ükünç; “İYİ Parti’nin de çıkış noktası yerel seçimler olacaktır.” dedi.

Ükünç'ten yerel seçim çıkışı: Bu iş sağ-sol maçına çevrildi

Cansu Temir / BEN Haber

Türkiye’nin merakla beklediği 24 Haziran genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri noktalandı. Tartışmalar devam ederken, yaklaşan yerel seçimlerde gündemde yerini aldı.
İzmir genelinde, Cumhuriyet Halk Partisi kan kaybı yaşarken, İYİ Parti’de beklediği oya ulaşamadı.

Seçimin ardından Ben Haber’e değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç; “Bu seçimlerde aldığımız oyla ben Türkiye’ye bir umut olduğumuzu düşünüyorum. İYİ Parti’nin gerçek oyu bu değil ama AK Parti’de, MHP’de hem de Cumhuriyet Halk Partisi’nde memnun olmayan kitlenin ikinci tercihi İYİ Parti olmuş. Bu önemli bir olgudur. Her kesime yakın olabilmek önemlidir.” dedi.

“1 HAFTA SONRA YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”

Teşkilatta moral bozukluğu olmadığını ifade eden Ükünç; “Ciddi bir yorgunluk var. Karşımızda çok köklü partiler, teşkilatlarını yıllar önce oluşturuş partiler vardı. Bizim, 25 Ekim’de kurulan, kurulma aşamasında ve sonrasında bir çok zorlukla karşılaşılan, imkansızlıklar için çalışma yapmamızdan kaynaklanan bir yorgunluk var. Ama 1 hafta – 10 gün sonra yerel seçim çalışmalarına başlayacağımızı da herkes bilsin. Siyaset uzun soluklu bir yarış, aldığımız oy belki beklediğimizin biraz altında ama ‘Siz biraz daha çalışın, biz sizde gelecek görüyoruz’ diyen bir mesajı alıyoruz. Bunu da teşkilat olarak çok önemsiyoruz. Bu kutuplaşmadan ötürü beklediğimizin altında kaldığımızı düşünüyorum. Ama yerel seçimlerde bunun normal seviyeye geleceğine inanıyorum. İYİ Parti’nin gerçek oyu bu değil” şeklinde konuştu.

“DAHA ÇOK OY ALABİLİRDİK AMA BU İŞ SAĞ-SOL MAÇINA DÖNDÜ”

Yerel seçimin önemine vurgu yapan Ükünç;  “Yerel seçimlerin çok önemli olacağını düşünüyorum. Merkez sağ seçmenin, İYİ Parti’ye yöneldiğini düşünüyorum. Biz daha çok oy alabilirdik fakat bu işin sağ-sol maçına çevrilmesi Anadolu’da muhafazakâr seçmenin ‘Aman Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı kazanmasın’ diyerek sağdaki en kuvvetli partiye yöneldiğini gördük. Bütün imkânsızlıklara rağmen, karartmalara, baskılara rağmen İYİ Parti’nin aldığı oyu gerçekten çok önemsiyorum. Bakıyorum, Anadolu’nun her yerinde varız. 
Ben yerel seçimlerin bu ülke için çok önemli olduğunu düşünüyorum. İYİ Parti’nin de çıkış noktası yerel seçimler olacaktır. Biliyorsunuz İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa Büyükşehir Belediye başkanlarını görevden aldılar. Bu hani AK Parti’nin ‘belediyecilikte çok iyiyiz’ profili zaten yıkılmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyecilik anlayışıyla ilgili insanların yıllardır, CHP’lilerin bile bir şikayeti var. İtirazı var bu konuya. Doğru adayla, daha erken çalışmaya başlayarak, ben yerel seçimlerde partini çok iddialı bir yere geleceğini düşünüyorum. “ dedi.

"PİŞMANLIKLAR VAR"

Ükünç konuşmasının devamında; “Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi ve Muharrem İnce’ye oy atan bir çok arkadaşımızın, bizim seçimlerden önce anlatmaya çalıştığımı, sağ-sol kutuplaşmasının AK Parti’ye yaradığını fakat bunu anlamak istemediklerini, bir umut olarak Muharrem İnce’ye yüklendiklerini ama  İYİ Parti’nin bugün ne kadar önemli olduğunu anladıklarını düşünüyorum.  Bu konuda geri dönüşler var, pişmanlıklar var. Bunu yerel seçimlerde telafi edeceklerini ve Genel Başkanımıza ve İYİ Parti’ye sahip çıkacaklarını düşünüyorum.” Dedi.

“BU TEŞKİLAT YILDIRIM BEY’İ BIRAKMAZ”

Yıldırım Ulupınar’ın milletvekili olarak Meclis’te yer alamaması ile ilgili değerlendirmede bulunan Ükünç; “Bizim kurucu il başkanımız. Eğer partimiz bir noktaya geldiyse, gerçekten Yıldırım Bey’in çok ciddi bir emeği var. Eğer meclise gitseydi, genel merkez noktasında da partimize ciddi anlamda katkıları olabileceğini düşündüğüm bir insandı. Bundan sonra da, mutlaka genel başkanımızın ve genel merkezimizin tercihidir ama ciddi anlamda faydalanılması gereken bir siyasetçi olarak görüyorum. Bu teşkilatın, Yıldırım Bey’i, bırakmayacağına eminim. Yıldırım Bey’in bizim teşkilatımızdaki yeri ayrıdır. Yıldırım Bey’in merkez sağ kökenli bir siyasetçi olmasından kaynaklı, partinin imajı açısından çok önemli bir görevdi. Yoksa tekrar il başkanlığının çok üzerinde görev yapabilecek noktada bir insandı. Ama genel başkanı kırmamıştı o zaman. Ben açıkçası, genel başkanın bu noktada bırakacağını düşünmüyorum.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER