TBMM Başkanı Yıldırım'dan müjdeli haber

İzmir'de bu yıl ikincisi düzenlenen "Ege Ekonomik Forum" bugün başladı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım forumun açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 2019 yılı sonunda açılacağını söyledi.

TBMM Başkanı Yıldırım'dan müjdeli haber

Bu yıl ikincisi gerçekleşmekte olan Ege Ekonomik Forum, EGEV’in (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğinde, 'Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon' yaratmak amacıyla bugün İzmir’de başladı. 

Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren TBMM Başkanı Binali Yıldırım, özetle  şunları söyledi;

"Forum'un konu başlığı küresel gelişmeler ve bölgesel değişimler... Özellikle ABD'de yapılan seçimlerden sonra dünyanın ayarı bozuldu. Bilhassa korumacılık, günübirlik alınan keyfi kararlar, zaten küresel iş dengesi çoktan beri bozulmuştu, dünyada her gün yeni krizlerin ve yeni öngörülemez bir sürecin başlamasını da hızlandırmaya başladı. ABD'nin bölgemize yönelik, doğu komşumuza İran'a yönelik yaptırım kararı, Rusya'ya ve bu bölgeye ekonomiyi, döviz kurunu, doları kullanarak uyguladığı doğrudan ve dolaylı baskılar ve yaptırımlar bölgesel gelişmeleri olumsuz yönde etkilemektedir."

Bugün 265 milyon insan kendi vatanında yaşamıyor. 70 milyon sığınmacı var. Olayların yoğunlaştığı bölge bizim bölgemiz. Türkiye'nin yanıbaşında olan olaylardan ülkemizin etkilenmemesi söz konusu değil. Dardaki insanlara kucak açıyor, ekmeğimizi paylaşıyoruz. 

Gelişmiş ülkeler daralırken, doğuda ışık yükseliyor. Allah bize öyle güzel bir yer vermişki coğrafik olarak kilit öneme sahip bir ülkeyiz. 

Türkiye'nin 16 yıllık bir başarı öyküsü var. Ulaştırmada, sağlıkta gelişmiş ülkelerin ötesinde hizmet sunuyoruz. OECD araştırmasında diyorki, Türkiye'de bölünmüş yollarla birlikte ölümlü trafik kazalarında azalma oldu. İllerin kendi aralarındaki ticareti yüzde 40 arttı. 20 milyar elektronik ortamda ticaret yapılıyor. Bugün İzmir'de körfezin gemi trafik sisteminin de açılışını yapacağız.

Bazı dostlarımız tenkitlerini sürdürüyor. Terör örgütlerine daha müsamahalı davranın diyorlar. Türkiye'nin gücü 81 milyon vatan evladıdır. O gücü de 15 Temmuz gecesi gösterdik.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU ÖNÜMÜZDEKİ SENE SONU

Ege Bölgesi her zaman Türkiye'nin üreten bölgesi oldu. İşte önümüzdeki sene sonu İstanbul-İzmir otoyolunu açıyoruz. Pahalı oldu, geçiş şöyle böyle dediler. En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Zaman bugün paranın önünde geçmiştir. Çevre yolunu hızlandırdık ve tamamladık. Sabuncubeli Tüneli yapıldı. Çandarlı'ya otoyol yapıyoruz. Belki de çoğu İzmirli'nin haberi yok. Konak Tüneli'ni yaparken sorun anlatsınlar neler çektiğimi. Biz inatla hizmet etmeye devam edeceğiz.

En büyük kaynak insan kaynağı. O da bizde var. Kaynağı dışarıda aramamıza gerek yok. Gençleri hazırlayacağız. İzmir'de üniversiteler bunun için var.

Uzmanların tahminlerine göre önümüzdeki dönemde bugün var olan mesleklerin çoğu gidecek. Onun için artık birbirimizi yoran yıpratan konulara değil ülkemizi ileri taşıyacak konulara vakit ayrımamız lazım. Değişimi ıskalarsak sonunda hayal kırıklığı yaşarız. 

1899'da ABD'de  Charles Duell diyorki; "Artık yeni bir şey yok her şey icat edildi." Bundan sonra gideceğimiz yeri de öngörmemiz mümkün değil. İnanıyorumki bu forumdan somut ve yönlendirici şeyler çıkacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER