Soyer'den İYİ Parti'ye ziyaret! Zeybekci sorusuna ne yanıt verdi?

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İYİ Parti'yi ziyaret etti. İttifakın uzun ömürlü olmasını temenni eden Soyer'in, Zeybekci sorusuna yanıtıysa dikkat çekti.

Cansu Temir Aksu / Ben TV

Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ı önce makamında ziyaret eden Soyer ardından partililer ve basın mensupları ile bir araya geldi. Önemli mesajların verildiği buluşmada, iş birliğinin ve dostluğun devamlı olacağı vurgusu yapıldı. 

"BUNUN 45-50 GÜNLÜK BİR İTTİFAK OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

"İnşallah bu salonlar hep böyle dolsun taşsın." sözleriyle konuşmasına başlayan Soyer; "İnşallah hep böyle devam etsin. Ben bu olağanüstü misfirperverlikten dolayı çok teşekkür ederim. Bu buluşmanın 40-50 günlük ittifak olmayacağını düşünüyorum. Diliyorum ki 1 Nisan'dan itibaren birlikte el ele vererek İzmir'e çok daha hizmet edeceğimiz iş birlikleri yapacağız. Bugün büyük bir heyecan taşıyorum. Türk siyasetinin buna çok ihityacı var. Insalar ayrıştırılırken, İzmir'de yerelde bu kadar canlı ve samimi bir iş birliğimiin kurulmuş olmasınının önemli olduğunu düşünüyorum. El birliği ile İzmir'i hak ettiği yere taşıyacağız." ifadelerini kullandı. 

"BU MÜCADELE 31 MART AKŞAMI BİTMEYECEK"

"Önemli bir güne gidiyoruz." diyen Kırkpınar; "Hepinize çok teşekkür ederim. Bu salondaki heyecanın 31 mart akşamı bitmesini istemeyen bir il başkanıyım. Bu mücadele 31 Mart akşamı bitmeyecek. Bu ülke kaybettiklerini kazananan kadar bu mücadele bitmeyecek. Cumhuriyetin temel değerlerinden vazgeçmeyiz. Şundan emin olun, Sayın Soyer'in de ifade ettiği gibi kutlu bir günün başlangıcı olması dileğiyle yola çıkan herkesin mücadelesini tebrik edyorum. Bu mücadelenin sonuna kadar takpçisi olacağım. Yeni güzel aydınlık fişeği olmasını yüce Allah'tan temenni ediyorum." dedi.

"10 NUMARA İZMİR 6 LİRALIK SOĞANIN ALTINDA KALMIŞTIR"

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'nin projelerine atıfta bulunarak konuşmasına devam eden Kırkpınar; "10 numara İzmir bugün 6 liralık soğanın altında kalmıştır. Ayağı yere basmayan ütopik ve aklın alamayacağı projelerle İzmir'in huzuna çıkmak hakları ve iddialarıdır. 25 yıldan beri istanbul'u yönetenler 25. yılın sonunda 'affedin hata yaptık' diyorsa bu İzmir'in belediye başkanına yetki vermek demek 5 yıl sonra 'bizi affedin' diyecekleridir. İYİ Parti ve CHP'nin birlikte hareket ettiği 25 ilçede desteğimiz 3 ilçede kendi adaylarımız 3 ilçede de CHP ve İYİ Partili arkadaşlarımız olacak." şeklinde konuştu.

30-0 İDDİASI

Kırkpınar; "Biz eğer, İYİ Parti CHP olarak Türkiye genelinde belirli ölçeklikteki 7-8 büyükşehiri aldığımız zaman 1 nisanda tartışma başlayacaktır. Bu İzmir'de 16-17 yıllık iktiarın 30-0'ı yaşadığ bir gündem maddesi olacaktır. Bugünden o güne, 30- 0 yaptığıımız gün Türkiye İzmir'den bahsedecektir. " dedi.

"VARSA BUNDAN DAHA ÇILGIN BR PROJE SÖYLESİNLER"

Açıklamaların ardından gazetecşlerin sorularını yanıtlayan Soyer; projeleri ile ilgli olarak; "Projeleri bizim de dillendireceğimiz gün gelecek. Arada önemli bir fark var. Bir masa başında hazırlanan projelerle karşılaşıyor İzmirli, bir de onlara dokunarak. Bizim projelerimiz öyle çılgın projeler değil, biz gencimize kadınımıza dokunan projeler yapıyoruz. İşsiz genç, aşsız ev kalmayacak. Birlikte çeşitlendireceğiz. Çünkü bu ekonomik krize rağmen bunu başaracağız. İzmir'in buna ihtiyacı vardır. Varsa bundan daha çılgın proje söylesinler." dedi.

"BEN SÖYLEMEDİM HUGO SÖYLEMİŞ"

İzmir'i uyuyan güzele benzeten ve 'Öperek uyandıracağız' sözlerine gelen tepkilerin sorulması üzerine yanıt veren soyer; "Ben söylemedim. Victor Huguo demiş. Ben hatırlattım. Buradan da tartışma çıkartıyorlarsa diyecek bir şey yok." dedi.

"HDP MEŞRU BİR PARTİDİR"

HDP ile ilgili soruları da yanıtlayan Soyer; "HDP yasal meşru bir siyasi partidir. İkincisi biz Sur Belediyesi'nin hendeklerine destek olmak için gitmedik. Türk hukuk sisteminde bir belediye başkanı vefat eder suç işler vs bir şekilde koltuğu boşalırsa birisi seçilerek gelir. Istanbul'da, Bursa'da da yaşandı. Onun yerine meclislerinden bir üye geldi. Bu hukuk sistemimizin bir kaynağıdır. Ama kayyum denilen bir şey başlattılar. Bu hukuki meşrutiyeti olmayan bir kanundur. Bir belediye başkanı olarak böyle bir adım atıldığında bunun yanlış olduğunu söylemek en demokratik haktır. Hangi belediye olursa olsun, demokrat bir belediye başkanının yapması gereken odur. Burada kastedilen şey, hukuki meşruiyeti savunmaktır." dedi.Kırkpınar ise, Soyer isminin açıklanmasının ardından yaptığı yazılı açıklaması sorulması üzerine;  "Bizimkisi bir tespit. Bizim partimizde demokratik işleyiş çok az partide vardır. Sayın Soyer ile ilgili herhangi bir kanaat yok. Ben sadece onu dile getirdim. Bizim seçime giderken bir oya bile ihtiyacımız varken, istifaların gelmesi bir değerlendirmedir. " yanıtını verdi.

"BELKİ BALIK SEVMİYORDUR"

Soyer, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin yemek davetini kabul etmemesi sorusu üzerine ise, “Belki esnaf lokantasıdır diye kabul etmemiştir. Belki balık sevmiyordur” şeklinde yanıt verdi..

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER