Şengül: Seçimden sonra o defteri kapatacağız

Balçova Arsa Mağdurlarının, İnciraltın’daki imar sorununa el koyan Şengül, “İl Başkanı olarak söz veriyorum, seçimden sonra Bakanlık ev sahipliğinde konunun tüm taraflarını bir araya getirip, sağlayabileceğimiz en yüksek mutabakatla o defteri kapatacağız” dedi

Şengül: Seçimden sonra o defteri kapatacağız

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Balçova Arsa Mağdurları platformunun üyeleri ile Balçova Termal Otel’de bir araya geldi. İl Başkanı Aydın Şengül, neredeyse 40 yıllık geçmişi olan ve kangrene dönüşen sorunu, tüm tarafları aynı masa etrafında toplayıp, sağlayabilecekleri en yüksek mutabakatla çözme sözü verdi.

İZMİR’E EXPO KAYBETTİREN DAVALAR!

İzmir’in EXPO adaylığı sürecinden İnciraltı bölgesinin Bakanlık tarafından planlandığını ifade eden Başkan Şengül, “Biz EXPO’ya talip olduk, planlar yapıldı ancak arkamızdan davalar açıldı. O zaman rakibimiz İtalya’nın Milano kentiydi. EXPO için seçim yapılacağı toplantıda Milano’unun Büyükşehir Belediye Başkanı delegelere dedi ki; ‘bunlar nasıl EXPO’ya aday? Bunlar kendi plan yaptıkları yerlere dava açtılar, bir kere bunlar hazır değil. Bunlarla yola çıkarsanız, yarın öbür gün yüzüstü kalırsınız.’ Aynen böyle oldu. EXPO’yu kaybetmemizin temel sebeplerinden bir tanesi buydu” diye konuştu.

‘FAKİR DAYANAMAYIP SATSIN ZENGİN ALSIN’ DİYE Mİ BEKLENİYOR?

CHP’nin ‘orada rant var’ diyerek çözüm üretmeye yanaşmadığını dile getiren Başkan Şengül, “Bir siyasi parti diyor ki rant var. Zenginlik olacaksa rant olacak, önemli olan rantın adil şekilde dağıtılmasıdır. Rant olmayan yerde fakirlik olur. Siz İnciraltı’nı öyle bırakırsanız orada fakirlik olur, yokluk olur. Oradaki arsaların ilk sahipleri yıllarca uğraşır, didinir, en son dayanacak güçleri kalmaz. İşte o zaman da zengin birisi gelir parayı basıp ellerinden alır. Ne zaman arsalar o zenginin eline geçer, siyasi baskı yaptırır, gider imarını açar gelir. Şu anda İnciraltı’nda yapılan da o değil mi? Peki siz sormuyor musunuz neden çözüm üretmiyorlar? Çünkü uzadıkça o araziyi elinde tutamayacak insanlarımız var, çiftçiler var, geçimini oradan sağlayan insanlarımız var” dedi.

DERDİMİZ OY DEĞİL, 40 YILLIK SORUN ÇÖZÜLSÜN!

Balçova arsa mağdurları üzerinden siyasi bir hesap gütmediğini de belirten Başkan Şengül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Arsa mağdurları arasında bir anket yapılsa belki en az oy bize çıkar. Siz yine gönlünüzü verdiğiniz partiye oyunuzu verin, bunları da ‘bize oy verin’ diye yapmıyoruz. Ama oy verdiğiniz partiyi de eleştirin, neden çözüm üretmediğini sorgulayın. Her şey oy için yapılmaz. Bu ülkede her yer bizim bir değerimizdir. İzmir’siz bir Türkiye, Türkiye’siz bir İzmir olmaz. Biz kalkınacaksak, gelişeceksek, hep beraber gelişelim. O zaman ortada bir sorun var, bizim de iktidar partisi olarak bu sorunu çözme görevimiz var. Biz size diyoruz ki, biz gerekli planları yapıyoruz, askıya çıkarıyoruz, çözüm üretiyoruz ama arkadan gidip davalar açıyorlar. Gelin siz de yardımcı olun, baskı yapın, gidin belediyeye deyin ki; ‘dava açma yada gidip arka planda odalara davalar açtırma’.”

MUTABAKAT İÇİN BÜYÜK BULUŞMA

Başkan Şengül, 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra sorunun tarafı olan yada sorunun çözümünde yetki sahibi olan tüm kişi ve kuruluşları bir araya getirip, mutabakatla son bir karar çıkarmaya çalışacağının sözünü verdi. Başkan Şengül, “İl Başkanı olarak şunun sözünü veriyorum; seçimden sonra bütün planları hızlandıracağız, birebir takipçisi olacağız. Bakanlığın ev sahipliğinde sizleri ve konunun diğer tüm taraflarını bir araya getireceğim. Yüzde yüz olmasa dahi sağlayabileceğimiz en yüksek mutabakatla son kararı birlikte verip, o defteri artık kapatacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER