Şengül istifanın perde arkasını anlattı

31 Mart yerel seçimlerinde, İzmir'de 5 ilçe kazanan Cumhur İttifakı'nda, AK Parti kanadından istifa geldi. İl Başkanı Aydın Şengül, yaşanan 'başarısızlık' nedeni ile istifa etti. Şengül, bugün il binasında düzenlediği basın toplantısıyla sürece dair önemli açıklamalarda bulundu. Şengül; "Cumhurbaşkanı'mız İzmir'den çok mutsuz değil. İstifamı verdikten sonra kendisi ile görüştüm. Önümüzdeki süreçte bu revizyon devam edebilir. İlk başlangıcı ben yapıyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte bunun devamı da gelir." dedi.

Şengül istifanın perde arkasını anlattı

CANSU TEMİR AKSU- BEN TV

Yoğun geçen seçim sürecinin ardından, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir'de Millet İttifakı 25 Cumhur İttifakı ise 5 ilçe ile seçim yarışını bitirdi. İzmir'de; Ödemiş, Torbalı, Kemalpaşa, Selçuk, Menderes gibi önemli ilçeleri kaybeden AK Parti kanadından dün akşam saatlerinde flaş bir istifa geldi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile, seçim sonuçları üzerine bir değerlendirmede bulunanan AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir'de yaşanan başarısızlık nedeni ile istifa etti. Şengül, bugün de İl Binası'nda basın mensupları le bir araya gelerek sürece ilişkin detayları paylaştı. Toplantıda ilçe başkanları ve il yönetimi de hazır bulundu. 
İstifasına dair açıklamalarda bulunan Şengül zaman zaman göz yaşlarını tutamadı.

"İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BÜYÜKŞEHİRDEN DAHA FAZLA OY ALDILAR"

2-3 günlük Ankara ziyaretinde bazı kararlar verdiğini ifade eden Şengül; "Teşkilatlarımızda birlik ve beraberliği sağlama noktasında önemli adımlar attık. İl Başkanı olarak görev yaptığım 14 aylık sürede iki ayrı seçim sığdırdık. Cumhurbaşkanlığı seçimini güzel bir seçim çalışması ile başarıya ulaştırdık, yüzde 33lük bir oy alarak Türkiye genelinde önemli bir katklı sağladık. Hiç ara vermeden 31 Mart için çalışmaya başladık. İlçelerdeki sorunları hızlıca tespit ettik ekiplerle projeler yaptık. Neler vaat edileceği konusunda ciddi çalışmalar yaptık. Kimler belediye başkanı olabilir noktasında kamu oyu yoklaması yaptık teşkilatı dinledik. Hiçbir bireysel çıkar olmadan yaptık en doğru kararı almaya çalıştık. Şunu gördük ki, ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık, bugün olsa yine aynı isimlerle yola çıkarız. İlçe belediye başkanlarımız, Büyükşehir adayımızdan daha fazla oy aldılar. Bu geçen süreç içinde yerel seçimlerle ilgili çok iyi bir çalışma yürüttük. Tek tek tüm ilçeler tarandı. Birebir çalışma yapıldı. Hiç bir seçimde böyle bir çalışma yapıldığını görmedim. Onun da ciddi faydasını aldık belki ciddi anlamda İzmir'de oy artışı yaptık ama daha önce 7 olan belediyemiz 4e dştü. Bu son seçimde yüzde 36 ile aldığımız belediye yüzde 48'e çıkmamıza rağmen kaybettik. Baraj yüzde 30'larla 40'larla belediye başkanı değil artık yüzde 50 yi geçmeniz gerek. Tüm bunları yaparken bazı ilçelerimizde sıkıntılar olmuş olabilir. Ama biz alt üst olarak değil, gayet samimiyetle çalıştık. O anlamda bir çok ilçede motivasyon çalışmamız oldu." dedi.

"BİZLER DE İNSANIZ MÜKEMMEL DEĞİLİZ"

Konuşmasında sık sık kişisel çıkarlardan uzak olduğunu vurgulayan Şengül; "Ben daha önce, parti kuruluşu ile partide görev almış, yine bir dönem il başkanlığı yaptık, ben şahsım olarak kendimiz vatanıma partime borçlu hissediyorum. Sırf bunun için bu görevi kabul ettik. Ve Allah şahidimdir ki hiç bir beklentim, ileriye dönük bakan mı olurum başkan mı olurum şekilinde beklentim yok. Görevimi yaparken de yüreğim yettiğince elimden geleni yapmaya çalıştım. Bizler de insanız. Mükemmel değiliz." dedi.

"İZMİR'E PATRON DA AĞABEY DE GEREKLİ DEĞİL"

Siyasette yeni yüzlerin olması gerektiğinin önemide de değinen Şengül; "Ama bazen de şu erdem olmalı, sahte tevazudan kurtulup sanki siyasetten nemalanan insanların da belli noktada durması lazım. Onlarada örnek olmaz lazım. Yeni yüzlerin önünü açmak lazım. Yeni heyecanlı yüzlerce arkadaşımız var. Benden sonra göreve gelecek olan arkadaşımız en iyi şekilde bu görevi yapacak. Izmir'e patron da ağabey de gerekli değil. İzmir'e yüreği olan insanlar lazım. İzmir kendi partronudur. Bize, bazen mitinge gittiğimde bizim masum samimi sizden beklentiisi olan o masum insanları  ahını almamak lazım. Onların üstüne basıp siyaset yapmamak lazım." ifadelerin kullandı. 

DUYGUSAL VEDA

Kimseye kırgın ve kızgın olmadığını söyleyen Şengül; "Ben tüm arkadaşlarıma hakkımı helal ediyorum. Onlardan da haklarını helal etmelerini istiyorum." dedi. Şengül, konuşması sırasında zaman zaman göz yaşlarına hakim olamadı. 

"DİĞER SİYASİ PARTİLERE DE TEŞEKKÜR EDERİM"

"Izmir'i çok daha güzel günler bekliyor." diyen Şengül; "Biz 2024'ün hesabını yaparak, nasıl başarıya ulaşırız ona bakacağız. Diğer siyasi partilere de teşekkür ederim. Demokratik bir şekilde seçim çalışması yürütüldü. Soyer' ve 30 ilçe başkanımızı tebrik ediyorum. İzmirle ilgili ilhtiyaç istendiğinde her türlü katkıyı koyacağız." dedi.

"REVİZYON DEVAM EDEBİLİR"

Sürecin ilerleyişi hakkında önemli açıklamalar yapan Şengül , istifasının bir başlangıç olabileceğini ifade ederek, parti içinde revizyon mesajları verdi. Şengül; "Yarın Genel Merkez'den gelecekler. İsimler çok geçiyor. Onlara çok bakmayın. İnsanlar bazen yüzde mütevazı görünür ama öyle olmayabilir. Zannediyorum bu süreç önümüzdeki hafta içinde bu süreç sonlanacak. Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmemiz oldu, sayın Binali Bey ile. Cumhurbaşkanımız İzmir'den çok mutsuz değil. İstifamı verdikten sonra kendisi ile görüştüm. Önümüzdeki süreçte bu revizyon devam edebilir. İlk başlangıcı ben yapıyorum. İnşallah önümzdeki süreçte bunun devamı da gelir." dedi.

"KAFAMDA ZATEN BÖYLE BİR ŞEY VARDI"

"Bu başarı ile başarısızlık değil." diyen Şengül; "Başarı varsa herkesin olsun, başarısızlık varsın benim olsun demiştim. Benim kafamda zaten böyle bir şey vardı. Zor bir seüreçte görev yaptık. Syasette bazen herkesin kendine göre hesabı olabilir. Bu başarısızlık varsa ben kendi adıma yaptım. Benimse sadece bu başarısızlık ben istifa ettm. Bir tek bana ait değilse devamı gelir. " dedi.

"ZEYBEKCİ'YE BAŞARILAR DİLİYORUM"

İzmir'de alınan oylarla Türkiye genelinde ciddi bir katkı koyduklarını dile getiren Şengül; "Biz ciddi bir oy artışı sağladık. Bunu tek başına Aydın Şengül yapmadı. Bizim Nihat Beyle çok ciddi sorunlarımız olmadı. Bazı şeyler söylenmez arka planda söylenir. Bzi iyi bir kampanya yürüdük. Kendisine başarılar diliyorum. O da elinden geleni yaptı." şeklinde konuştu.

"AKTİF SİYASET BIRAKIYORUM"

Aktif siyaseti bıraktığını ve söyleyen Şengül; "Artık dinleneceğiz. Bundan sonra kendi özel iş hayatıma döneceğim.Aktif siyaset istemiyorum. Öyle bir talebim de yok. Öyle bir talep gelirse de affımı isteyeceğim. Genel Merkez'e ya da Genel Başkanımıza kırgınlık yok. Sayın Genel Başkanım ile siyaset yapmaktan onur duydum. Çocuklarıma bırakacağım en büyük miras 'Ben  de onunla yürüdüm' demektir. " dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER