Seçim öncesi CHP İzmir'de kritik zirve

İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, bugün CHP İzmir milletvekilleriyle bir araya geldi. Gündemde yerel seçim vardı

Seçim öncesi CHP İzmir'de kritik zirve

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel, bugün partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıya, Genel Başkan ve aynı zamanda İzmir milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Milletvekilleri Selin Sayek Böke ve Mahir Polat katılmazken, diğer tüm vekiller zirvede yerini aldı.

2019 Mart ayında gerçekleşecek yerel seçime dair yapılacak çalışmaların konuşulduğu toplantı sonrası Yücel, önemli mesajlar verdi.

"KIRSALDAKİ İLÇELERLE BİR ÇALIŞMA PROGRAMI OLUŞTURACAĞIZ"

Toplantının içeriğine dair bilgi veren Yücel; "Gündememizde önümüzdeki yerel seçimler vardı. Yerel seçimlerdeki çalışmalarımız daha verimli, daha etkin bir şekilde gerçekleştirmek için bir koordinasyon toplantısı yaptık,. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Biliyorsunuz, mahalle temsilcilerimizle bir araya geliyoruz, bununla ilgili olarak milletvekillerimize bilgi verdik. Bu toplantılarımız İzmir genelinde 30 ilçede tamamladıktan sonra, milletvekillerimizle özellikle kırsaldaki ilçelerde birlikte bir çalışma programı oluşturacağız ve seçim sürecinin hızlanmasını beklemeden en kısa sürede çalışmaları başlatacağız.Kırsalda ve köylerdeki çalışmalarda vekillere ihtiyacımız var. Onlarla ortak bir çalışma programı oluşturacağız. Onun dışında geçmiş dönemlerde görev yapan il meclis üyelerimizle bir araya geleceğiz, kırsalda köylerde. Onlarında bu seçimde aktif çalışma yapmalarını düşünüyoruz." dedi.

"VEKİLLERİMİZİN ÖNERİSİ VARSA  BİZE AKTARACAKLAR"

Adaylık sürecine yönelik değerlendirmede bulunan Yücel, “Aday belirleme sürecinde ilçelerle ilgili uygulanacak yöntemlerin hepsini aday adayları resmi müracaatlarını yaptıktan sonra konuşulacak, tartışılacak. Bu konuda karar verecek yetkili organ Parti Meclisi’dir. Bizim de bir takım önerilerimiz olacak. Vekillerimizin önerileri varsa bunları bize aktaracaklar. Biz de genel merkezle paylaşacağız. Vekillerimizin görevi TBMM’de partimizi temsil etmek. İzmir’de örgüt görevi olarak il başkanlığı olarak ilçe başkanlarımızla bu süreci biz yöneteceğiz. Ama onların da görüşlerini alacağız” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI KONUŞULDU MU?

Öte yandan, bazı milletvekillerinin isminin Büyükşehir için anılmasıyla ilgili soru üzerine Yücel; “Duymadım. Var mı? Toplantıda gündeme gelmedi. Büyükşehir dışında diğer ilçelerle ilgili de kim aday olacak, olsun mu olmasın mı noktasında tartışma yapmak için bu toplantıyı yapmadık. Böyle bir şey konuşulmadı” ifadelerini kullandı.

“Sağlıklı bir ön seçim yapabileceksek, ön seçim yapmak istiyoruz." diyen Yücel; "Hakim gözetiminde ön seçim olmazsa eğilim yoklaması yapacağız. Bunları yapabileceğimiz ilçeleri belirleyip, uygulamaya koyacağız. Bizi başarıya taşıyacak yöntem eğilim yoklaması veya ön seçim değilse merkez yoklaması ve kamuoyu anket yöntemi tercih edilecek. Bunu da adaylar resmi müracaatlarını yaptıktan sonra,  Kasım ayı başında bitirip, Kasım ortasında belli ilçelerin adaylarının açıklanmasını düşünüyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI ERKEN Mİ AÇIKLANACAK?

Büyükşehir adayının, 8 ilçedeki gibi erken açıklanma ihtimalini değerlendiren Yücel; “Genel merkez, genel başkanla görüşeceğiz, istişare edeceğiz. Eğer uygun olursa tabi ki erken açıklanması gündeme gelebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER