"Sayın Kılıçdaroğlu biraz hareket!"

Erol Yaraş yazdı...

"Sayın Kılıçdaroğlu biraz hareket!"

Bir İzmirli olarak başta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm CHP üst yönetimine duyurulur: İzmir’de atı alan Karşıyaka’ya geçiyor.

AK Parti geçen hafta İzmir Büyükşehir adayını açıkladıktan sonra İzmir İl Yönetimi, kolları öyle bir sıvadı ki 31 Mart gününe kadar il ve ilçelerde sıkılmadık el, girilmedik iş yeri ve ev kalmayacak şekilde yoğun bir çalışma içine girdiler. AK Parti Adayı Nihat Zeybekci'nın, az da olsa anlattığı nasıl bir çalışma yapacaklarının ipuçları bile İzmirlinin ilgisini şimdiden çekti.

Peki, buna karşılık CHP üst yönetimi ne yapıyor? Aday adaylarını birbirine kırdırmak için var gücüyle çalışıyor.

Büyükşehir ve ilçelerde iddialı olan isimler için bel altı vuruş serbest. İddialı adaylarla ilgili şehirde tek konuşulan konu “Duydunuz mu, onun şöyle, böyle dosyası varmış, genel başkanın önüne koymuşlar.” şeklinde...

Bugünlerde yaşananlar geçmişte Deniz Baykal’ın İzmir’de yaptığı konuşmaları aklıma getirdi. 2009 seçimlerinden önce aday belirleme sürecinde İzmir’de meydan konuşmalarında Deniz Baykal “Adayımız kadın mı olsun, Erkek mi?” diye topluluklara alay eder gibi sorular sorup nabız yokladığını zannederdi. O zamanlarda da İzmir onlar için çantada keklikti.

Bugün de İzmir, CHP’lilere kale gibi göründüğünden CHP Genel Merkezi işi çok ağırdan alıyor. İzmirlilerin hassasiyetlerini göz önüne almadan kendi kafalarına göre aday belirlemenin peşindeler. Her genel başkan yardımcısının beyninde İzmir için bir aday ismi var. Hesapları İzmirlilere en güzel hizmeti verecek adayı bulmak değil, kendi saltanatlarını en güzel sürdürecek ismi Büyükşehir Başkan Adayı yapmak.

Ama bu rahatlık İzmir’de CHP’ye çok pahalıya mal olabilir.

İnsanlar kentte “CHP adayı kim olur?” konuşmalarından bıktıkları için AK Parti adayı Nihat Zeybekci’nin ne söylediğini dinlemeye başladılar. Çok yakında ilçe belediye başkan adaylarını da açıklayacak olan AK Parti’nin ilk hedefi; İzmir’de 7 olan AK Partili ilçe sayısını 13- 15’e taşımak, sonra da kaleye AK Parti bayrağını dikmek.

Yapılan araştırmalar şunu çok net gösteriyor ki; Karabağlar ve Gaziemir’de doğru adaylar gösterilmezse bu ilçelerde her an her şey olabilir. İzmir’in en büyük ilçesi Karabağlar'ın ve hızla gelişen Gaziemir'in parti değiştirmesi CHP’nin Büyükşehir hesaplarını da alt üst eder.

Birincisi AK Parti, Büyükşehir'de iddialı konuma gelir.

İkincisi CHP, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde sayısal olarak zor bir beş yıl geçirir.

Buradan CHP’lilere, özellikle de Sayın Kılıçdaroğlu’na aklındaki İzmir adayını ve ilçe adaylarını bir an önce açıklamasını tavsiye ederim. Zaman her geçen gün CHP’nin aleyhine çalışmaktadır.

Tabii esasında bu tavsiyelerim siyaseti anlayan ve bilenler için geçerli.

Ankara ve İstanbul adaylarının açıklanmasındaki sıkıntının altında İYİ Parti ittifak görüşmelerindeki sorunlar yatabilir fakat İzmir’i neden bekletirsiniz? İşte bunu anlamak mümkün değil...

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 13:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayati Ertuğrul
Hayati Ertuğrul - 12 ay Önce

Yorum süper. Ben de ayni kaygıları taşıyorum.

SIRADAKİ HABER