"Rus uçağı düşürüldü, kabak halkın başına patladı!"

CHP'li Kani Beko, 2015’te Suriye’de Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından başlayan Türk-Rus ilişkilerindeki ambargo ve yaptırımların bugünkü ekonomik krizi tetiklediğini belirterek konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

"Rus uçağı düşürüldü, kabak halkın başına patladı!"

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu önergede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 24 Kasım 2015 tarihinde Suriye’de Rus savaş uçağını düşürmesiyle Türk-Rus ilişkilerinde ambargo ve yaptırımları içeren bir sürecin başladığını ve bu sürecin sonunda ülkemizde ekonomik kayıplar yaşandığını aktaran CHP’li Beko, ekonomik ambargonun 4 yıllık bilançosunu istedi. Bu bağlamda Beko şu sorulara yanıt istedi: “1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’den tarım ürünleri, hammadde ve gıda ürünlerinin alımının yasaklanmasının ardından bu alanlarda ortaya çıkan ekonomik kayıp TL cinsinden ne kadar olmuştur? Rusya’da faaliyetleri yasaklanan şirketlerin zararları TL cinsinden ne kadar olmuştur? Rus işverenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını istihdam etmesinin yasaklanması nedeniyle kaç kişi işsiz kalmış ya da istihdamından vazgeçilmiştir? Tur operatörlerine yönelik Türkiye’ye tur paketlerinin satışının yapılmaması konusunda 2016 yılının başından itibaren alınan karar nedeniyle ülkemize gelen Rus turist sayısı yıl bazında ne kadar azalmıştır? Bu durumun sonucunda ortaya çıkan ekonomik kayıp TL cinsinden ne kadardır? Rusya’ya girişine izin verilen tırların sayısının kısıtlanması nedeniyle yaşanan ekonomik zarar TL cinsinden ne kadardır? Türkiye’yle ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanması için yürütülen müzakerelerin durdurulması nedeniyle uğranılan ekonomik zararın toplam miktarı TL cinsinden ne olmuştur?”

İZMİR’İN KÖKLÜ FİRMALARI İFLASA DOĞRU GİDİYOR

Öte yandan İzmir’de pek çok köklü firmanın konkordato ilan ediyor olmasının da üzücü bir durum olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, ekonomik krizin geldiği noktanın vahim duruma geldiğini vurguladı. Beko, “Son dönemde İzmir'in önde gelen markaları da iflastan önceki son adım olarak değerlendirilebilecek konkordato sürecine girdi. Akgerman, Temizocak, Kırçiçeği, Günaydın Group, Tüzemenler Yapı ve Dask İnşaat, Frida Doğal Maden Suyu, KSC Yapı, Kuzu Group, Hayati Özer Tarım Ürünleri ve Anadolu Yem, Ege Zemin İnşaat, Egetek, Özsoy Kozmetik, Ülkü Çeyiz ve Termodinamik konkardato sürecine giren İzmir'in tanınmış markaları olarak dikkat çekiyor. İzmir'in önde gelen markalarından Dönerci Orhan da tabelalarını indirdi” bilgisini paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER