Prof. Dr. Tosun'dan, harekata ilişkin dikkat çekici yorumlar

Her an için başlaması beklenen Barış Pınarı Harekatı, Türk-ABD ilişkileri ve bölgede yaşananları yorumlayan Prof. Dr. Tanju Tosun, "Orta vadede PYD/YPG unsurlarının güçlenmesine karşı ok yaydan çıktı." dedi.

Prof. Dr. Tosun'dan, harekata ilişkin dikkat çekici yorumlar

Burak Cilasun / Ben TV

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, Suriye'nin kuzeyinde gerçekleşmesi beklenen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaşanan gelişmeleri Ben TV'ye değerlendirdi.

"ABD'NİN ADIM ATMAYIŞI..."

Türkiye'nin harekata girişmesinin nedenini ABD'nin tutumuyla ilişkilendiren Tosun, "Türkiye, Aralık 2018'de ABD Başkanı ile yapılan görüşmede hassasiyetlerini aktardı. Trump'ın Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate alacaklarını söyledi ve güvenli bölge oluşturulması için ciddi adımlar atılması adına fikir birliğine varıldı. Buna karşın o tarihten bu tarihe kadar devriye icrası dışında ciddi bir adım atılmadı. Bununla birlikte ABD yönetiminin PYD'nin hakim olduğu SDG'ye yardımı devam etti. Bu yardımın miktarı için 500 milyon dolarlık bir rakam telafuz ediliyor. Türkiye'nin operasyonu yayılmacılık değil, kendi sınır güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı bir hamledir. Bununla birlikte 1 milyon Suriyeli sığınmacının da oraya yerleştirilmesi projesi var. ABD'nin adım atmayışı durumu bu noktaya taşıdı." dedi.

"BU KADAR GÖRÜŞ AYRILIĞINA DÜŞMEMİŞLERDİ"

Yaşanan süreçte ABD'den gelen açıklamaları da değerlendiren Prof. Dr. Tosun, " ABD sistemi içinde Başkan ile ABD Kongresi, Türk-Amerikan ilişkileri açısından bu kadar görüş ayrılığına düşmemişti. Trump'ın olumlu baktığı konuya Kongre olumsuz bakıyor. Türkiye karşıtlarının yoğunluğu da dikkate alındığında, Türkiye net bir tavır koymanın gerektiğini düşündü. Türkiye beklemeye devam etseydi, içeride Suriyeli sığınmacılarla ilgili algı, onları barındırmanın maliyeti ve orta vadede YPG/PYD unsurlarının güçlenmesine karşı ok yaydan çıktı." dedi.

"MESELEYE PRAGMATİK BAKIYOR"

Trump'ın sosyal medyada yazdıklarını yorumlayan Prof. Dr. Tosun, "Trump'ın tweetlerinde kişilik özellikleri ve tüccar olması gibi unsurlar, meseleye pragmatik bakmasına yol açıyor. Ona kazandıracak olan neyse, kolaylıkla yönelmesi gibi bir durum var. Kendi iç politikası da tabii etkili. Azline ilişkin süreç dahi psikolojik olarak üstünde etkili. Azil sürecinin baskısı ve diğer taraftan yaklaşan başkanlık seçimlerinde iç politikaya yönelik söylem ve eylem düzeyinde adım atma ihtiyacı var. ABD'li bir askerin bile burnunun kanamasını istemediğini göstermeye çalışan bir Trump var. Suriye'deki enerjisini uzak Asya'ya taşımak istiyor." dedi.

"SEÇİME ETKİSİ OLMAZ ÇÜNKÜ..."

Harekatın Türk iç siyasetinde etkili olup olmayacağına ilişkin tespitlerde bulunan Prof. Dr. Tosun, "Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili birtakım gelişmelerin kısa vadede seçmen tercihleri üzerinde etkisi olur. Fakat seçimden yeni çıktık. Yeni bir seçim olacağını düşünmediğimizi de varsayarsak çok bir etkisi olmaz. Bununla birlikte HDP dışındaki partilerin olası operasyona bakışı, siyasi iktidarla çok da farklı değil. Tabii derecesi önemli burada. Bu bir güvenlik meselesi. Fırat Kalkanı ile karşılaştırıldığında 4-5 kat daha büyük bir alan söz konusu. Harekatın içeriği tabii henüz bilinmiyor. Seçim olsaydı yansıması olurdu ama uzun vadede etkisi olacağını sanmıyorum." dedi.

"PİYASALAR TEMKİNLİ"

Trump'ın yazdıklarının beklenen etkiyi yaratmadığını belirten Tanju Tosun, "Döviz bir tepki gösterdi ama bu tepkinin beklenen düzeyde olmadığını görüyorum. Trump'ın  çıkışı çok yüksek bir etki yaratmadı. Bu da sonradan attığı tweetler ile alakalı. Trump sözlerinin arkasında duran bir lider olmadığı için, piyasalar da temkinli davranıyor." dedi.

"REJİMLE GÖRÜŞÜLMELİ"

Prof. Dr. Tanju Tosun ayrıca bölgedeki istikrara ilişkin de dikkat çekici bir çıkış yaparak Esad rejimi ile görüşülmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Tosun, "Esad rejimiyle görüşülmesi gerekiyor. Suriye'nin de doğrudan doğruya Rusya ve İran ile görüşmeleri var. Kaldı ki bir Anayasa yapım sürecine ilişkin süreç ilerliyor. 30 Ekim'de Cenevre'de görüşmeler yapılacak. Rejimle görüşmek Türkiye'nin amaçları için de uygun, bölgenin çıkarları için de. Rusya'nın süreci nasıl okuyacağı önemli." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER