Parti içi yarışlar kıran kırana geçiyor!

Yerel seçimler öncesi belediye başkanlığı isteyen isimlerin geçeceği ilk sınav parti sınavı. Birçok siyasetçi, kendisi yahut desteklediği isimler için Ankara'da ve İzmir'de yoğun çalışma içinde.

Parti içi yarışlar kıran kırana geçiyor!

Burak Cilasun / Ben Haber

Mart 2019 seçimleri yaklaşırken, parti genel merkezlerinin koridorları da İzmirlilerle dolup taşıyor. Parti ayrımı olmaksızın, olabiliyorsa genel başkanlarla, olmuyorsa genel başkan yardımcılarıyla görüşebilmek için yoğun çaba sarf eden İzmirli belediye başkan aday adayları, vatandaştan önce partilerinden onay alabilmenin yolunu arıyor.

CHP'de ibre o isimlere mi döndü?

CHP İzmir, geçen yerel seçime nazaran bu yerel seçimde çok daha yoğun bir iç süreç geçiriyor. Sürecin adıysa: Büyükşehir... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yeniden aday olmama kararı almasıyla birlikte, Büyükşehir için arka arkaya aday adaylıkları açıklanmış, aday adaylığını açıklayanlardan belki daha fazla isimse kulislerde konuşulmaya başanmış ve gayriresmi şekilde yoklamalara başlamış olan birçok isimse çalışmalarını hızlandırmış vaziyette. İzmir'in iktidar partisinde görünen o ki, milletvekillerinden herhangi biri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilmeyecek. Bu durumda Tuncay Özkan, Kamil Okyay Sındır ve Tacettin Bayır, denklemin dışında gözüküyor. Parti potasıyla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aklından geçenlerinse birbirinden ayrı olması büyük soru işareti yaratıyor. Kılıçdaroğlu'nun Kocaoğlu'na danıştığı her iki isim de örgütlere oldukça uzak. Büyükşehir yarışının şu durumda Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cevat Durak arasında geçeceğini söylemek mümkün. CHP Lideri, örgütten gelen bu baskı karşısında “İlle de kendi adayım” diyebileceğe benzemiyor.

Tuncay Özkan Büyükşehir denkleminin dışında ama...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın son tabloda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterilmesi zor gibi duruyor. Ancak Özkan, Büyükşehir'den aday olmasa dahi ilçelerin belirlenmesi noktasında Kılıçdaroğlu'na karşı belli bir kontenjana sahip olacağa benziyor. Bu noktada da Karabağlar'dan aday adayı olan Mehmet Şakir Başak'ın bu ilçeden ya da Konak'tan, Utku Gümrükçü'nün de Çiğli'den aday gösterilme ihtimali yüksek duruyor.

Narlıdere, Bayraklı ve Seferihisar'ın durumu ne olacak?

Mevcut belediye başkanları, Büyükşehir için çalışma yürüten Narlıdere, Bayraklı ve Seferihisar'daysa dikkat çekici isimler var. Narlıdere'de Tuncay Özkan'ın Ezgi Deniz Urungu için çalışma yaptığı, Başkan Abdül Batur'un ise halihazırda memur olan Erkan Kalaycı ismini dillendirdiği belirtiliyor. Ayrıca ilçede Hakan Kılıç'ın da iddialı isimlerden olduğu biliniyor. Bayraklı'daysa Karabağ sonrası Murat Haluk Öncel'in avantajlı durumda olduğu belirtiliyor. Seferihisar'daysa CHP adayının Tayfun Emre olabileceği konuşulurken, CHP'nin ilçede sıkıntıda olması da CHP Genel Merkezi'ni düşündürüyor.

O adaylar kesin gibi

CHP'nin bazı ilçelerdeki adaylarınaysa kesin gözüyle bakılıyor. Karaburun'da Bülent Çumçum ve Selçuk'ta Emir Cömert'in dışında bir ismin aday gösterilme ihtimali çok düşük bulunuyor.

AK Parti'de işler karıştı

İzmir'de bir önceki yerel seçimde 6 belediyeyi kazanan ve sonrasında Kiraz'daki parti değişimiyle belediye sayısını 7'ye çıkaran AK Parti'yse adeta kapalı kutu gibi. İktidar partisinde kimlerin aday gösterileceğinden çok, kimlerle kazanılabileği gündemde. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun isminin son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulacak derecede gündeme getirilmesi de yine partideki çok bilinmeyenli denklemi daha da karmaşık hale getiriyor. Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu'nun yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılan partide çanlarsa Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı için çalıyor. Bu ilçelerden Torbalı'da Abdulvahap Olgun'un önde olduğu da bilinen bir gerçek. Bununla birlikte ilçe adaylarının büyük bir kısmının da Büyükşehir adayına göre şekilleneceği belirtiliyor. Masadaki isimlerden olan Hamza Dağ, Nükhet Hotar, Mahmut Atilla Kaya, Aydın Şengül ve Mahmut Özgener'e artık Bakan Soylu'yu da eklemek gerekiyor.

İYİ Parti ve MHP'de heyecan düşük

Yerel seçimler yaklaşırken kentte iddialı olmaya çalışan iki parti İYİ Parti ve MHP'deyse adaylık heyecanının düşük olduğu görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Şengül Hablemitoğlu'nun Büyükşehir adayı olacağına yönelik haberlerin çıktığı İYİ Parti'de yalanlanan bu gelişme Genel Merkez tarafından yapılan bir nabız yoklama gibi adlandırılırken, Milliyetçi Hareket Partisi'ndeyse Cumhur İttifakı'nın seçim öncesi rafa kalkması nedeniyle aday adayları kendini belli etmeye başladı. Partide bu anlamda yapılan çalışmaların başındaysa Türk Eğitim Sen İzmir 4 No'lu Şube Başkanı Hasan Şen'in Kemalpaşa Belediye Başkanlığı için aday adayı olması sayılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER