Nagehan Alçı, Babacan'ın partisindeki isimleri açıkladı

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye ilişkin son kulislerini aktardı.

Nagehan Alçı, Babacan'ın partisindeki isimleri açıkladı

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, bugünkü "Ali Babacan hareketinde son durum..." başlıklı yazısında, yeni partiye ilişkin aldığı son bilgileri paylaştı. 

Alçı, "Eğer Erdoğan kafaya koyarsa Türkiye bazı meselelerde 180 derece manevra yapabilir." diye dipnot düştü. 

İŞTE NAGEHAN ALÇI'NIN YAZISINDAKİ O BÖLÜM:

 ÜZERİNDE DURULAN 2 İSİM

İsim olarak Özgürlük ve Hukuk Partisi henüz kesin değil ama kuvvetli ihtimal.

Öte yandan “Huzur Partisi” olması önerisi de var. Özellikle parti içindeki 60 yaş üstü kuşaktan geliyor bu öneri.

Hareketin konuştuğum önemli bir kurmayı şöyle söyledi:

“Nagehan Hanım milletimizin özgürlüklere ve gerçek bir hukuk devletine ihtiyacı olduğu kesindir. Fakat Özgürlük ve Hukuk Partisi fazla entelektüel ve fazla liberal tınıda bir parti adı. Kısaltması da sevimsiz. Elbette sizler gibi halk içinde tanınan liberal-demokrat aydınların desteğinden memnun oluruz ama milletimiz çok daha yalın ve gündelik dilde yaygın bir şeyi talep ediyor bugün. O da tek kelimeyle ‘huzur’. Ülkemizde her kesimden hemen herkes huzursuz ve tedirgin. İşte o sebeple Huzur Partisi ismi kanaatimce daha isabetlidir.”

2019 Türkiyesinde özgürlük ve hukuk gibi temel kavramlar hâlâ “Fazla entelektüel ve fazla liberal” tınlıyorsa vah halimize diyesim geliyor ama ben böyle düşünenleri de anlıyorum. Huzur Partisi daha yerli ve milli gözüküyor olabilir.

 MEHMET ŞİMŞEK VAR MI?

Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan hareketinin içinde bulunup bulunmadığı çok tartışılmıştı. Kesin olarak söyleyebilirim ki Şimşek bu hareketin bırakın içinde olmayı tam da göbeğinde yer alıyor.

Londra'daki finans ve iş çevrelerine bu oluşumun tanıtımını yapan bizzat Mehmet Şimşek. Yeni partinin Türkiye ekonomisini tekrar düze çıkarabileceğini anlatıyor. Yani Mehmet Bey Özgürlük ve Hukuk Partisinin “nomenklatura”sının içinde.

DARON ACEMOĞLU’NU BABACAN ÇOK İSTİYOR

Dünyaca ünlü liberal iktisatçımız Daron Acemoğlu'nun bu hareketle ilişkisi de çok tartışılıyor. Şunu söyleyebilirim ki Ali Babacan, Acemoğlu'nun bu partinin içinde ve kurucular kurulunda yer almasını çok istiyor.

Öte yandan parti programının hazırlanması sürecinde Acemoğlu'nun fikirlerinden çok istifade ediliyor. Yani bir yakın teması var. Fakat Acemoğlu kurucular kurulu üyesi olmayı kabul eder mi? Sanmıyorum.

Şimdi herkesin sorduğu sorulara gelelim... Ali Babacan'ın başında olacağı Özgürlük ve Hukuk Partisi ya da Huzur Partisi bir iktidar alternatifi olabilir mi? Siyasal hayatta başarılı olabilir mi?

(Yazının tamamı için tıklayın...)

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER