Küçükkaya: İkisiyle de görüştüm ama...

17 yıl aradan sonra iki siyasi adayın karşı karşıya geldiği tarihi yayından önce soruların görüşüldüğü iddiasına İsmail Küçükkaya canlı yayında açıklık getirdi. Nagehan Alçı'nın, İsmail Küçükkaya'nın tarihi ortak yayın öncesi Ekrem İmamoğlu ile bir otelde özel görüşme gerçekleştirdiği iddiasına da Küçükkaya, "Ortak yayın öncesi iki adayla da görüşmemi iki partinin temsilcileri istedi" yanıtını verdi.

Küçükkaya: İkisiyle de görüştüm ama...

Küçükkaya, Alçı’ya , “Mahir Ünal ve Engin Altay süreci beraber götürdüler. Uğur Dündar’ın ve diğerlerinin isimleri tartışılmış. Bu nasıl oldu? Beni Engin Altay aradı ve Uğur Dündar’ın reddettiğini belirtti. Ben de iki parti de kabul ederse ortak açıklamayla duyurulursa kabul ederim dedim. 12 saat bekledim ertesi gün dediler ki Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun onayını aldık. AKP ve CHP’lilerle İstanbul’daki bir otelde oturduk konuştuk. Bana süreci anlattılar. En başta şunu tartışmışlar. 10 soru AKP 10 soru CHP hazırlayacak gibi…

Ben bunu absürd buldum. Kabul görmedi. Bizim 1,5 saatlik görüşmede tartıştık programın süresi ve formatı. Her sorunun kaç dakikada cevaplanacağı vs. 3 dakika sınırlamasını onlar belirledi. Onlar 3 dakika 15 soru dediler. Ben de dedim ki özgün sorular da çıkabilir. Kendi aralarındaki konuşmalar sonunda böyle bir mutabakata varıldı.

FORMATLA İLGİLİ GÖRÜŞTÜK

Soruları 100’de yüz ben belirleyeceğim dedim. Sorular bana verilmedi. Teknik şirketle anlaşacağız dediler. Sizden bir isteğimiz var dediler. Her iki adayla görüşmenizi istiyoruz dediler. Bunu bir kaç kere sordum neden istiyorsunuz diye. İki belediye başkanıyla da görüşmenizi istiyoruz dediler. İçerik formatla ilgiliydi.

Ben soruların çerçevelerini verdim. Mutlaka 31 Mart’ı sorarım 6 Mayıs’ı sorarım 23 Haziran’a ilişkin soruları sorarım dedim.

Yıldırım tarafından sadece İstanbul konuşulacak denilmişti. Binali Bey’in danışmanlarıyla görüştüm. En yakın danışmanıyla konuştum. Sonra Yıldırım ile telefonda konuştum. Ben Ömer Bey ile olan bu tartışma oldu. Sonra İmamoğlu tarafına döndüm. Fatih Altaylı’nın programında soruları verdiğim iddiları gündeme getirildi. Fakat İmamoğlu da buna tepki gösterdi. Murat Ongun’u aradım dedim ki Yıldırım’a bilgilendirme yaptım size de yapmam lazım. The Marmara Otel’de 3 danışmanı ve Ekrem İmamoğlu ile konuşmam 2 ya da 3 dakikadır. Ekrem Bey basın toplantısından geldi. Dedim ki ben Yıldırım’la konuştum. Danışmanıyla da konuştum. Yıldırım bana dedi ki hiçbir kısıtlamam yok.

Ekrem Bey de bana hiçbir kısıtlama yok dedi. İmamoğlu ile konuşmam 3 dakikadır. Sesi kısıktı. Ben ona bir tek soru sordum “Bir beklentiniz var mı dedim?” yok dedi. Murat Ongun ilk soruyu kime soracaksın dedi yayın sırasında belli olur dedim. Yıldırım ile ikici telefon görüşmesi daha da yaptım üstelik” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Ekrem İmamoğlu NTV’de katıldığı canlı yayında tarihi ortak yayın öncesinde Binali Yıldırım’ın soruları görüşmek istediğini iddia ederek, “Bana soruları yollamasalar da olur. Bu kadar açık söylüyorum. Kendileri nasıl hazırlıyorlarsa… Elbette ki eşitliğin korunması gerek. Bir gazeteci bir adaya hangi soruları özgürce sorabiliyorsa, ay duyguları bir başka adaya da hissettirerek soruları hazırlayabilmeli. Benim bakışım bu, bu konuda çok netim.

Ama sanıyorum sayın Yıldırım, soruların görüşülmesini talep etmiş. Ben danışmanıma bu ifadelerimi söyledim. Yani biz müdahale eden değil yalnızca gözetleyen konumunda olalım. Sorular olgunlaşsın, çıkalım konuşalım; İstanbul’un bugünü, dününü, yarınını, 31 Mart’ı… 31 Mart-18 Nisan arasını, 6 Mayıs sürecini, 18 günlük süreci, 6 Mayıs’ta ne olduğunu ve sonrasını, yarınları… Hepsini konuşalım istiyorum.” demişti.

Bu sözlerin ardından Habertürk’te program yapan gazeteci Fatih Altaylı da konuyla ilgili, “Şimdi şöyle bir iddia var: Küçükkaya Binali Bey’in ekibine soruları vermiş. Sonra vicdan azabı çekmiş olacak ki, İmamoğlu’nun da ekibini arayıp onlara da soruları vermiş. Şimdi bu işi zaten başından çürütmek değil mi?” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER