Kocaoğlu, İzmir'i bu kez Türkiye'ye anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, NTV'de katıldığı programda İzmir'de yaşanan gelişimi ve dönüşümü anlattı. Kocaoğlu kooperatiflerin ve tarımın kalkınmasından bahsederken, kentteki gökdelenler içinse, "Biz bir bölgeye imar verdik, onun dışında vermedik." dedi.

Kocaoğlu, İzmir'i bu kez Türkiye'ye anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'i bu kez Türkiye'ye anlattı. NTV'de gerçekleştirilen programda konuşan Kocaoğlu, tarımdan, fuarcılığa ve ulaşıma kadar dikkat çekici ifadeler kullandı.

"13 BİN HAYVANLIK BİR SÜRÜ ORTAYA ÇIKTI"

Kooperatifçilik faaliyetlerinden bahseden Kocaoğlu, "Süt kuzusu projemiz var, onu da Tire Süt Kooperatifi'nden aldık. Arı yetiştirme eğitimi ve kovan verdik ki özellikle hanımlar katıldı ve paketleme tesisi kurdular. Her eve 5-6 tane küçükbaş hayvan vererek 9 bine yakın hayvan dağıttık. Onların yavrularıyla birlikte 13 bin hayvanlık bir sürü ortaya çıktı. Bunun yanında seracılığı destekliyoruz, tarıma özen gösteriyoruz. Bayındır'ı kalkındırdık, Tire ve Ödemiş'i aynı şekilde kalkındırdık." dedi.

"İHALE OLMADAN PAZARLIKLA ALIM YAPABİLİYORUZ"

Kooperatifçiliği nasıl canlandırdıklarını anlatan Kocaoğlu, "Kooperatifçilik çok hırpalandı. İyi niyetli olup üretemeyen oldu, kötü niyetli olanı oldu. Siyasetçi komünizm dedi hırpaladı. Bakın sadece kırsal kalkınma kooperatiflerinden ihale yapmadan pazarlık usulüyle alım yapabiliyoruz. Zeytinyağı alıyoruz ve mağdur vatandaşlarımıza dağıttığımız paketlere koyuyoruz. Peynir ona keza. Bugün Tire Süt Kooperatifi'nin yoğurdu en büyük parekende zincirlerinde bir numara oldu. Tire Süt Kooperatifi'nin aktif üye sayısı 500 kadardı, şimdi 2 binin üstünde. Siz çiftçinin, hayvancının, sanayicinin, turizmcinin moralini yükseltip kenti birlikte yönetirseniz olumlu sonuç alırsınız.

"DENİZ, KUM TURİZMİ TEK BAŞINA BİR ŞEY İFADE ETMİYOR"

Hobi bahçeşerine de değinen Kocaoğlu, "Geçmişte Urla'da büyük bir kooperatif vardı fakat faaliyetini durdurdu. Biz onlardan dikme çiçek almaya başladık ve kooperatif ayağa kalktı. 300 dönüm yerleri vardı. Ahşap evler, atölyeler, sosyal alanlar ekledik ve insanlara 100 metrekarelik, 150 metrekarelik alanlar vererek hobi bahçeleri oluşturduk. Eğer bunu tutturabilirsek, bizde o kadar terk edilmiş köyler var ki hedefimiz bu köyleri ekonomiye ve turizme katmak. Deniz, kum turizmi tek başına bir şey ifade etmiyor. 

"RAYLI SİSTEM OLMADAN TRAFİĞİ ÇÖZMEK MÜMKÜN DEĞİL"

İzmir'in silüetinin de değişmeyeceğini söyleyen Kocaoğlu, ulaşım içinse, "İzmir'in 4,5 milyona yakın nüfusu var. Burada bir gökdelenler bölgesi olması doğal. Burası dışında başka yere de gökdelen imarı vermedik. Kentin silüetini bozmadan kalkınmayı sağlamak istiyoruz. İzmir'in potansiyeli, İzmir'in sosyal yaşantısı sıçramayı turizm ve hizmet sektöründe yapacak. Türkiye'nin en nitelikli fuar alanını yaptık. 45'in üzerinde fuarımız var. Otellerimiz, hizmet sektörümüz, taksicilerimiz çalışıyor. Trafiğe de geldiğimizde 11 kilometre raylı sistem devraldık, 179 kilometre raylı sistem yaptık. Günde 70 bin kişi taşıyorduk, 800 bin kişiye çıktık. 2 büyük projemiz daha var. Raylı sistem olmadan trafiği çözmek mümkün değil." dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER