"Kimleri seçeceğiz?"

Hamdi Türkmen yazdı: Yüksek Seçim Kurulu’nun yayınladığı kesin aday listesinde yer alan bilgilere göre, partilerin adaylarının meslek ve eğitim dağılımını incelediğimizde şu noktalar öne çıkıyor…

"Kimleri seçeceğiz?"

24 Haziran seçimlerine sadece 3 gün kaldı… 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Haziran’ın ana gündem maddesi olarak yer alsa da, aynı zamanda partilerin yarışı da sürüyor. Milletvekilleri adayları harıl harıl sokağa çıkıp kendisini göstermeye, anlatmaya çalışıyor.
Yazar İsmet Özkul, “Partilerin adaylarının niteliklerine göre dağılımına bakmakta yarar var. Bu hem oluşacak meclisin hangi mesleklerden gelen kişilerden oluşacağı hakkında bir ön fikir veriyor, hem de partilerle meslek grupları arasındaki karşılıklı ilgi düzeyi hakkında bir bilgi veriyor” diyor.
Yüksek Seçim Kurulu’nun yayınladığı kesin aday listesinde yer alan bilgilere göre, partilerin adaylarının meslek ve eğitim dağılımını incelediğimizde şu noktalar öne çıkıyor…

***

AK Parti’de adayların yarıdan fazlası serbest meslek sahibi. 
Adayların yaklaşık üçte ikisi; toplam 4 bin 851 adayın yüzde 62’si yüksek öğrenimli. Sadece 354 aday (yüzde 7.3) ilkokul mezunu. 
AK Parti’de adayların yarıdan fazlasının sadece serbest meslek mensupları ile hukukçulardan (Hakim, savcı ve avukatlar) oluşması dikkat çekiyor. 
Bu iki grup, AK Parti adaylarının yüzde 53.83’ünü oluşturuyor.
Serbest meslekten gelen adaylar arasında, AK Parti’nin açık ara ağırlığı bulunuyor. 
Toplam 662 serbest meslek sahibi adayın 213’ü; yüzde 35.5, AK Partili.
Buna karşın AK Parti’nin 600 adayı arasında bir tane bile esnaf, sanatkâr, tüccar, bankacı, turizmci, sanatçı, din adamı ve ev kadını bulunmaması dikkat çekiyor.

***
 
CHP adayları arasında hukukçular 108 kişi ve yüzde 18 ile ilk sırada yer alıyor. CHP’de hukukçuları, iş insanları, mühendis ve mimarlar ile doktorlar izliyor.
HDP adayları arasında yüzde 17 ile serbest meslek mensupları ilk sırada. Bu grubu yüzde 15.67 ile işçi, ücretli çalışan ve işsizler izliyor.
İYİ Parti adayları arasında da iş insanları, yüzde 20.50 ile ilk sırada. İkinci sırada yüzde 13.17 payla, mühendis ve mimarlar geliyor.
İş insanları yüzde 20.33 payla, MHP adayları arasında da ilk sırada. MHP’de ikinci sırada yüzde 10.33 ile hukukçular yer alıyor.
Saadet Partisi adayları arasında ilk sırada yüzde 13.33 ile serbest meslek, ikinci sırada yüzde 11.17 ile mühendis ve mimarlar yer alıyor.

***

Serbest meslek ve hukukçularda AK Parti…
Doktorlar, ekonomistler ve medya-iletişim mensuplarında CHP…
Öğretmenlerde HDP…
İş insanları, mühendis-mimarlar ve akademisyenlerde İYİ Parti…
Kamu görevlileri ile bankacılarda MHP…
İşletmeci ve yöneticiler, tüccarlar ve din adamlarında Saadet Partisi…
Esnaf-sanatkârlar, işçi-emekçiler ile ev kadınlarında Hüda-Par; çiftçi, öğrenci ve emeklilerde Vatan Partisi ilk sırada yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER