"Kılıçdaroğlu şapkadan tavşan çıkarabilir"

Erol Yaraş yazdı...

"Kılıçdaroğlu şapkadan tavşan çıkarabilir"

CHP’nin İzmir’i çok seven, her fırsatta İzmir’i övmekten geri kalmayan, İzmir’in sorunlarını yakından bilen, bu şehrin belediyecilik başarılarını Muğla'ya mal eden, şehrimizle bütünleşmiş Genel Başkanı Kemal Bey (şaka, şaka tam tersi) Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda bize şapkasından tavşan çıkartabilir. Nasıl mı?

Yaklaşık 15 gün önce Aziz Başkan’ın, Kılıçdaroğlu ile yaptığı toplantıda konuşulan isimler tamamen deşifre oldu.

Kemal Bey, Kocaoğlu’na İzmir için iki ismi sorar ve görüşünü ister. Kocaoğlu anında sorulan iki isminde İzmir’de tutmayacağını belirtip, neden olmayacağının gerekçelerini sıralar.

Kimdir bu isimler? Birincisi Sedef Gidener. Sedef Hanım’ın mesleği nedir? Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nin eski başhekimidir. Öbür isimse 1988-1981 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda hesap uzman yardımcılığı yapmış daha sonra girdiği Koç Grubu’nda merdivenleri tırmanarak 2015 yılında bu grubun CEO’su olan Levent Çakıroğlu'dur.

Evet, bunlar Kılıçdaroğlu’nun aklındaki iki isim. Sedef Hanım, İzmir’de doktorluk yaptığı için bu şehre yabancı diyemeyeceğim. Fakat Çakıroğlu, Bodrum'a tatile giderken İzmir'den ya geçmiştir ya da geçmemiştir. Levent Çakıroğlu’nun biyografisine baktım. Doğum yeri dahil, okuduğu okullar başta olmak üzere İzmir ile hiçbir ilişkisi olmamış. Eşi İzmirli ise bilemem. Biliyorsunuz geçmişte birçok ithal aday bu şehirde enişte kontenjanını kullanarak vekilimiz oldu.

İzmir Milletvekili ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, belki tatillerini geçirmek için İzmir’e gelen üst düzey bir yöneticiyi Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapmayı düşünebiliyor.

AK Parti, İzmir dışından bir aday gösterirse, CHP'nin o koltuğa uzaydan da adam getirse kazacağını tüm Türkiye biliyor. Bunu AK Partililer de kabul ediyor. Onun için başta Mahmut Özgener olmak üzere, Nükhet Hotar, Hamza Dağ, Atilla Kaya ve Aydın Şengül gibi İzmir’i çok iyi bilen isimler kulislerde konuşuluyor.

Biz gelelim yine CHP’nin İzmir’i çok seven (!) Genel Başkanına,

Kılıçdaroğlu İzmir’e deyim yerindeyse şapkasından bir aday çıkartıp dayatabilir. Geçmişte genel seçimlerde bunu çok yaptı. 25 gün otelde kalıp İzmir’den vekil seçilen ve sonrasında yüzünü görmediğimiz vekillilerimiz oldu. Fakat Büyükşehir Belediye Başkanlığı milletvekilliğine benzemez. Aday olacak kişinin şehrin tüm sıkıntılarını, sorunlarını ve çözümlerini sokak sokak, cadde cadde, ilçe ilçe bilme zorunluluğunu vardır.

İzmirliler kaleyi kaptırmamak adına şapkadan çıkan adaya gözleri kapalı oy verecekler ama seçimden üç ay sonra da aynen şunları söyleyecekler “İzmir yandı, nerden seçtik bu kadını/adamı hizmet sıfır, İzmir’e yazık oldu!’’

Evet, İzmir’e yazık olacak ve bu güzel kent 5 önemli yılını kaybedecektir, bunun tek sorumlusu da Kemal Kılıçdaroğlu olarak hep anılacaktır.

Biz böyle yakınacağız ama Kılıçdaroğlu’nun bu konulardan dolayı hiç umuru olmayacaktır. O “Seçimlerde mevcutları korudum.” diyerek yapıştığı koltuğunda oturmaya devam edecek, olan İzmirlilere olacaktır.

Son kulis bilgilere göre CHP’de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu İzmir’e kaydırma planlarının yapıldığı iddiaları var. Bana saçma ve imkânsız gelse de bu konu ne yazık ki konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’na şu soruyu sormak istiyorum. Büyükşehir’e aday adayı olan başarılı ilçe başkanları var. İlçe başkanlarından birisini neden Büyükşehir için düşünmüyor? Aday adaylarının hepsi en az iki dönem İzmir’de belediye başkanlığı yapmış İzmir’i yakından tanıyan kişiler. Bu şehrin tüm sorunlarını, sıkıntılarını ve yapılması gereken projelerini çok iyi bilen başkanlar. Hazır böyle bir insan potansiyeli varken neden belediyecilik tecrübesi olamayan insanı bulup bize dayatmak gibi bir düşünce içindedir? Neden zorlama bir adayın peşindedir? İşte insanın anlamak da zorluk çektiği konu budur.

Kemal Bey’e son sözüm şudur; ‘’Akıl akıl, git Kemal Bey’e takıl.’’

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER