"Kılıçdaroğlu'nun İzmir kumarı"

Erol Yaraş yazdı...

"Kılıçdaroğlu'nun İzmir kumarı"

AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı belli olunca CHP’lileri bir sevinç fırtınası kapladı. Artık İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğu, onlar için çantada keklik.

Ak Parti’ye bir laf çarpmalar, bir üstten bakmalar değme gitsin. Tahmin ediyorum Kemal Kılıçdaroğlu, Nihat Zeybekçi adı açıklanınca CHP Genel Merkezi’nde halay bile çekmiştir.

Neden çekmesin? Eli o kadar rahatladı ki, bize istediği ismi dayatma gücünü kendisinde görmeye başladı. Şimdi şapkasındaki kadın adayı daha rahat çıkarabileceğini düşünüyor.

Defalarca belirttik milletvekilliğinde dayatmacılık yapıyorsun ama yerel yönetim farklı. Sırf kadın başkan olacak diye İzmir’i tanımayan, sıkıntılarımızı, sorunlarımızı bilmeyen bir kişi ile bu şehrin 5 yılını boşa harcama.

Fakat çok bildiğini zanneden Kılıçdaroğlu, bir şeyi tam olarak hesap edemiyor. İzmir’deki Aziz Kocaoğlu faktörünü.

Kocaoğlu iki aydır çok açık bir şekilde CHP Genel Başkanı ve yönetimini uyarıyor. Ne diyor Kocaoğlu? “Bazı adaylar kırmızı çizgimdir.” ve bu adayları sayıyor, “Tunç Soyer, Tuncay Özkan ve İzmir’i tanımayan dayatma aday...”.

Evet, bunlar Aziz Kocaoğlu’nun kabul etmeyeceği hatta bu isimlerde ısrar edilirse CHP’den istifa etmeyi bile düşündüğü aday adayları yahut potansiyel adaylar.

Şimdi Kılıçdaroğlu diyebilir ki; ‘’Artık İzmir’de AK Parti’nin güçlü bir adayı yok, Aziz Kocaoğlu ne yaparsa yapsın.’’

İşte kazın ayağı öyle değil. Aziz Kocaoğlu’nun taşrada elini kaldırmayacağı CHP’li ilçe adaylarının işi çok zor olur. Metropol dışında öyle ilçeler var ki 2014 yılında, ya 200 oy farkla kazanılmış ya da yine küçük farkla kaybedilmiş.

Şimdi Kocaoğlu’nun sahaya çıkmadığı bir seçim sonucunda CHP’li olmayan ilçe sayısı 8'den 10-13’lere taşınır, hatta İzmir içinde bile bazı ilçeler AK Parti’ye geçer. Böyle bir sonuçta CHP Büyükşehir'de ipi göğüslese bile yine de İzmir’de seçimi kazanmış sayılmaz. CHP içinde, kale olarak surları delik deşik olmuş bir İzmir’in hesabını kimse veremez. 10-13 arası ilçenin Cumhur İttifakı'na geçmesi, İzmir’de CHP açısından tam bir hezimet olur.

Böyle bir kaybın faturası partide kime kesilir? Koltuğa zamkla yapışmış olan Kılıçdaroğlu 1 Nisan 2019’dan sonra o koltukta nasıl rahat oturur? Hep beraber göreceğiz.

İzmir’i biraz tanıyan ve İzmirlinin hassasiyetlerini bilen CHP yöneticileri Kılıçdaroğlu’nu bu dayatmacı politikalardan vazgeçirmelidirler.

Yoksa CHP’nin kale olarak tanımladığı İzmir’de ne kale kalır ne de kalenin surları.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 15:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayati Ertuğrul
Hayati Ertuğrul - 13 ay Önce

Yazdıklarınıza katılıyorum

SIRADAKİ HABER