Kılıçdaroğlu'ndan önemli İzmir mesajları!

Kılıçdaroğlu; "Hükümetin bütün engellemelerine rağmen, bütçeye daha fazla kaynak verip, daha az kaynak almasına rağmen Türkiye’nin çağdaş yüzüdür İzmir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesinden çok daha saygın bir bütçedir" dedi

Kılıçdaroğlu'ndan önemli İzmir mesajları!

Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'e açıklamalkarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkçe ezan tartışması sonrası Öztürk Yılmaz'ın disiplin kuruluna sevk edilmesi, yerel seçimler ve HDP ile CHP'nin arasındaki diyalog hakkında önemli açıklamalar yaptı.

İşte o röportaj:

"İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN BÜTÇESİ, SAYGIN BİR BÜTÇEDİR"

İzmir CHP’nin kalesi bilinir. Ne olursa olsun, İzmir CHP'nin midir?

İzmir, sadece CHP’nin değil, aynı zamanda demokrasinin, çağdaşlığın, huzurun kalesidir; kadın- erkek eşitliğinin kalesidir. İzmir’e göç eden kişi kısa zamanda kendini İzmirli olarak görmeye başlar. Çünkü aynı zamanda İzmir kimseyi ötekileştirmemenin de kalesidir. Evet, İzmirli de bizi seviyor, çünkü biz de çağdaş değerleri savunuyoruz, Mustafa Kemal’in ilkelerini, kadın-erkek eşitliğini savunuyoruz. Belediyelerimiz de başarılı projeleri hayata geçiriyorlar. Hükümetin bütün engellemelerine rağmen, bütçeye daha fazla kaynak verip, daha az kaynak almasına rağmen Türkiye’nin çağdaş yüzüdür İzmir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesinden çok daha saygın bir bütçedir. Uluslararası kredi notu çok yüksektir. Ki İzmirlinin sosyal, siyasal ve kültürel bilinci de yüksektir, her şeyi sorgular. Doğru belediyecilik yapmadığınızda size oy vermez. Her icraatınızın doğru ve hesabını verebilir olmanız lazım.

"ŞİMDİ O İLÇELERİ DE KAZANACAĞIZ"

 AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki  “İzmirliler AK Parti belediyeciliğinin tadına baksın istiyoruz” diyor. 

7- 8 ilçe belediyesini kazanmışlardı. Biliyoruz ve görüyoruz ki o tadı göremedi o ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız. Neden göremediler acaba? Halk, iktidardan destek alanların bile hizmet sunamadıklarını anladı. Şimdi o ilçeleri de kazanacağız. Diğer ilçelerde olduğu gibi önceki seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş değerli vatandaşlarımızın da oylarını alarak kazanacağız. 

"YORUM YAPMAM ETİK OLMAZ"

 Türkçe ezan tartışması sonucu disiplin kuruluna sevk edilen Ardahan Milletvekiliniz Öztürk Yılmaz “Ne yaparsan yap, istifa etmiyorum. Tarih seni yargılayacak” dedi, cevabınız nedir?

Kendisi disipline verildi, yorum yapmam etik olmaz. 

CHP'lileri 'ahıra çevrilen camiler, İslam düşmanlığı' tartışmalarından neden uzak tutamıyorsunuz?

CHP’nin programı, seçim bildirgeleri, söylemleri vardır. Eğer siz kendinize özgü bir düşünce ortaya koymak istiyorsanız partiden ayrılırsınız. Partinin içindeyseniz, onun ortaya koyduğu kurallara uyacaksınız. Zaten partili olmak, kendini sınırlamak demektir. Herkes farklı düşünebilir, biz yetkili kurullarımızda bu farklılıkları özgürce tartışırız. Ama kendi düşünceni kurumsal bir düşünce gibi açıklayamazsın. 

"KOL KOLA GEZİYORSAM PKK NİYE BANA SALDIRDI"

  “HDP ile kol kola, PKK ile işbirliği” suçlamalarına ne diyorsunuz? 

Yükleminizi düzelteyim; suçlanmıyoruz, yalana muhatap oluyoruz. Hükümet tarafından bir işbirliği varmış yalanı, yayılmaya çalışılıyor. Bakın PKK terör örgütü tarafından saldırıya uğrayan tek siyasi parti lideri benim. PKK terör örgütü beni öldürmeye çalıştı. Bu saldırıda şehit olan Jandarma Er Fatih Çaybaşı’nı da bu vesileyle bir kez daha rahmetle anıyor, ailesine saygılarımı iletiyorum. Adalet Yürüyüşü sırasında da IŞİD terör örgütünün hedefi oldum, malumunuz dava sürüyor. Biz hiçbir terör örgütüyle kol kola da değiliz, yan yana da değiliz. Ben kol kola geziyorsam neden bana saldırdı. PKK bana saldıracak, bir askerimiz şehit olacak, ben kol kola gezmiş olacağım. Bu yalanları ortaya atanlar kendi çocuklarını askere bile göndermediler.

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 31 Mart yerel seçimleri için büyükşehir adaylarınızı ne zaman açıklayacaksınız?

En uygun zamanda, ki bunun çok uzun olacağını düşünmüyorum, açıklayacağız. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Sandık bazında bir örgütlenme düşünüyorduk. Ama Yüksek Seçim Kurulu’nun aynı evde oturana bile başka sandıklarda oy kullandırma kararının ardından sokak örgütlenmesi yapmanın daha uygun olacağını düşündük ve öyle yapıyoruz.  Sorumlu olan kişi o sokakta kimlerin oturduğunu bilecek, kapısını çalacak, sorunlarını dinleyecek. Sandığa gitmekte sorunu varsa, onları sandığa taşıyacak. Seçimden bağımsız sorunlarını çözmeye çalışacaklar.  Diğer partilere oy veren vatandaşla da bu diyaloğu kuracak mısınız? Elbette. Hiçbir zaman bu arkadaşlarımız “Gelin CHP’ye oy verin” demeyecekler. Var olan sorunlarına eğilecekler, katkı verecekler. Seçmen bu özveriyi görecek.

"BİRDEN FAZLA İSİM VAR"

Netlik kazanan isimler belli mi; İzmir ya da İstanbul adayınız için kafanız net mi?

Elbette birden fazla isim var. Bu isimler üzerinde de çalışıyoruz, anketler yapıyoruz. Sizin merakınızı anlıyorum ama sizden daha çok Saray’ın adaylarımızı merak ettiğini de biliyorum. Çünkü özellikle büyük metropollerde hızla kan kaybettiklerini  görüyorlar. Bizim adaylarımız da açıklanınca bu kan kaybının hızlanacağını da biliyorlar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER