Kılıçdaroğlu'ndan İzmir'de salvolar

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri öncesi bugün İzmir'e geldi. Kılıçdaroğlu, programının ikinci kısmında iş dünyasının temsilcileriyle buluştu

Kılıçdaroğlu'ndan İzmir'de salvolar

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün sabah saatlerinde başladığı İzmir mesaisine, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelerek devam etti.

Kılıçdaroğlu, ilk bölümü basına kapalı olan toplantının ikinci bölümünde, katılımcıların sorularını yanıtladı.

"CEZALARLA EKONOMİK SORUNLAR ÇÖZÜLEMEZ"

Ekomiye yönelik açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu; "Az önce mali aflar konusu gündeme geldi. Türkiye’de ilk mali af 2002’de çıkmıştı. Milletvekili arkadaşlarıma Avrupa’da ne zaman mali af çıkmış diye sordum. Aradılar bulamadılar. Biz de her yıl mali af çıkar. Ödeyenler ben enayi miyim diyor. Ödememe kültürü üzerine inşa edilen bir mali yapımız var. Bunu değiştireceğiz. ‘Nereden buldun kanunu çıkaracak mısınız?’ diye sordular. Ekonomi öyle tehditle, şantajla çözülmez. Ekonomik sorunlar ekonomik çözümlerle hallolur. Cezalarla ekonomik sorunlar çözülmez." şeklinde konuştu.

"TEKNOLOJİ LİSELERİ KURACAĞIZ"

Ara elaman sıkıntısı ile ilgli soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu; "KOBİ’ler nereye gitsem ‘ara eleman sıkıntısı çekiyoruz’ diyorlar. Herkes her işi yapamaz. Avrupa’da kuaförlüğün meslek yüksek okulu var. Ama bizde isteyen dükkan açabiliyor. Şu an isteyen müteahhitlik de yapabilir. Bir özel derecelendirme özel bir eğitim öngörülmemiş. Pek çok meslek alanı böyle bir boşluk içinde. Biz meslek sınıflandırmasını sağlıklı bir şekilde hayata geçireceğiz. Kesinlikle teknoloji liseleri kuracağız. 6 yıl olacak. İlk 3 yıl yatılı olacak. Sonrasında hangi alanda eğitim görüyorsa gidecek alanda çalışacak. İyi yetişmişse zaten işi hazır olacak. Kimse iyi yetişmiş elemanı kaçırmak istemez. Ara eleman sorunu böylece çözülmüş olacak. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı değil OSB müdürleri okulu müşterek yönetecek." dedi.

"BÖYLE BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN SİZİ KUTLUYORUM"

Konuşmasının devamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı AzizKocaoğlu'na övgüde bulunan Kııçdaroğlu; "İzmir’in başkent olacak çok özelliği var. İzmir’in her şeyi var. Bir de bütün Ege’nin dünyaya açılan kapısıdır. İzmir merkezi hükümetten yeteri desteği almış değildir. Merkezi hükümetten çok daha fazla yatırımı İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmaktadır. Böylece İzmir Avrupa’da söz sahibi olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu AAA’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kredi notundan fazladır. Böyle bir büyükşehir belediye başkanına sahip olduğunuz için sizi kutluyorum." şeklinde konuştu.

"İNSAN KAYNAKLARI BAKANLIĞI ÇALIŞMAMIZ VAR"

Konuşmasında sıkça katma değerli üretime vurgu yapan CHP Lideri; "Tasarruflar hep betona gitmişse o Türkiye için dezavantajdır. Onun için hep üretim ekonomisi diyoruz. Bunu öncelememiz lazım. Ürettiğimiz zaman faizler düşer, işsizlik çözülür, ihracat artar. Neyi üreteceğiz? Katma değeri yüksek ürün üretemezsek Türkiye sadece belli ülkelerin ürettiği ürünleri tüketen ülke konumuna gelir. OECD araştırmasına göre bugün okula gidenler çalışma yaşına geldiklerinde eğitim gördükleri alanın yüzde 65’i yok olacak. Yeni meslekler, uygulamalar çıkacak. Yaşam boyu eğitim dediğimiz kavram önümüze gelip duracak. Bu yönde çalışmamız var. Adını İnsan Kaynakları Bakanlığı koyduk." dedi.

"NİYE BUNU AVRUPA DAYATTIKTAN SONRA YAPIYORUZ?"

AB ilişkilerine yönelik; "İlk yapacağımız şey; AB ile uyum yasalarının tamamını yeni bir fasıl beklemeden parlamentodan çıkarmaktır" diyen Kılıçdaroğlu; "Ben bunu Erdoğan, Yıldırım, Davutoğlu’na önerdim. Niye bunu Avrupa dayattıktan sonra yapıyoruz? Biz kriterlerimizi hayat geçirelim. Sonra da dönüp kardeşim sen ne diyorsun. Senin ülkende hangi kurallar varsa bizde de var diyelim’ dedim." ifadeleirni kullandı.

SİYASİ PARTİLER YASASI 12 EYLÜL’ÜN ESERİDİR

"Kadın ve gençler siyasette daha fazla temsil edilmelidir." diyen Kılıçdaroğlu; "Bunun için siyasi partiler yasasının değişmesi gerekiyor. Siyasi partiler yasası 12 Eylül’ün eseridir. Biz tüzüğümüzde kadın ve gençlere kota getirdik ama bu bizim parti içimiz." dedi.

"ESNAF OY VERİYOR SONRA AĞLIYOR"

AVM ve zincir mağazaların esnaf üzerinde yarattığı sorunlara değinen Kılıçdaroğlu; "Küçük esnafın korunması lazım. AVM ve zincir mağazalar var. Esnaf kardeşlerime şunu söylüyorum; iktidar esnafın dönemi bitti diyor. Ama Amerika’da da her yerde de esnaf var. Anayasamızda esnafın korunmasıyla ilgili madde var. Anayasal hak var. Ama esnafa kredi veren teşkilatın başına ayda 52 bin lira maaş alan adamı koymuşlar. Esnafa ucuz kredi verecek. Bu kadar para alan birisi niye esnafa ucuz kredi versin ki? Rahatı yerinde. Esnaf kardeşim şikayet ediyor. Oy veriyor sonra ağlıyor. Demokrasilerde gereği nedir? Söylediklerini yapmıyorsa başka bir partiye oy vereceksin. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Kira stopaj vergisinden de esnafı kurtaracağız. Hiç gerek yok buna." dedi.

"DÜNYANIN EN PAHALI ENERJİSİNİ SİZ SANAYİCİLERE SATACAKLAR"


"Enerjide yüzde 50-55 oranında dışa bağımlıyız." diyen CHP Lideri; "Bunu ikiye ayırabiliriz. Dengeli bağlı olabilirsiniz. Ama bir ülkeye yüzde 50-55 oranında bağımlı olursanız Rusya vanaları kapattığı an doğalgaz gelmez donarız. Dünyanın en pahalı enerjisini sizlere, sanayicilere satacaklar. Daha maliyeti görmediniz. Aldığınız zaman göreceksiniz. Nükleer santral geldi ama nükleer teknolojiyi bize vermediler. Bizim mühendislerin görmesi lazım. Yasak. O zaman bunun bizim ülkemizde işi ne? Rusya’dan elektrik alırsınız olur biter. Biz tekniği öğrenmeyeceksek o zaman bu niye bize geldi? Güneş enerjisi kooperatifleri kurun diye belediye başkanlarımıza söyledik. Fonu uluslararası kuruluşlardan sağlıyoruz. Göreceksiniz CHP’li belediyelerde bunu ilerleyen dönemde göreceksiniz." dedi.

İnce'nin Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğunda ilk yapacağı işlerden birinin İran, Irak ve Suriye’yi ziyaret etmek olduğunu söyleyen Kıulıçdaroğlu; "Devlet başkanları olarak bir araya gelerek ve Orta Doğu’yu terör alanı değil barış havzasına çevirebiliriz. Bu konuda olağanüstü çabamız var. Bir siyasi parti ilk kez dış politika konusunda bildirge hazırlıyor. Dış politika normalde milli politikadır. İktidarı muhalefeti olmaz. Ama 7-8 senedir bu yoldan çıktı. Macaracı bir politika haline geldi. Orta Doğu İşbirliği Teşkilatı’nı (OBİT) kuracağız. Biz orta doğu’nun inşasını yapacağız, Londra’ya gidip para dilenmeyeceğiz."dedi.

"YÖK'Ü KALDIRACAĞIZ"

Konuşmasında eğitim politikları hakkında da açıklamad abulunan Kılıçdaroğlu; "Eğitim politikası stratejik bir alandır. Bunu bir partinin belirleyeceği alandan çıkarmak gerekir. YÖK’ü kaldıracağız. Bütün üniversiteler özerk olacak. Siyaset oraya müdahale etmeyecek. Sizin göreviniz bilgi üretmek diyeceğiz. Bugün on binlerce çocuğumuz sabah kahvaltısı yapmadan okula gidiyor. Çocuklar kahvaltıyı okulda yapacak, öğlen yemeğini yiyecek. Tam zamanlı yapacağız. Özel bir öğretmenlik meslek kanunu çıkaracağız. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Tarım teknoloji liseleri de kurmak istiyoruz. Eğitim politikalarını bütün eğitim bileşenleri ile hayata geçirmek istiyoruz." dedi

"ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN KAPATILMASI LAZIM"

Şehircilik ve kent yönetimi önemlidir. Hala kent meydanı olmayan şehirlerimiz var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tamamen kapatılması lazım." diyerek konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu;"Hiçbir şey yapmıyorlar. Orada sadece büyük paralar dönüyor. İhale kanunun değişmesi lazım. Bayburtlu Grup var. Adı sanı duyulmazdı. Şu an dünyada 42’inci sırada. Nasıl oluyor bu? Arkasındaki güç kim? Biz yolu, köprüyü kaça yaptın diyoruz. CHP yola köprüye karşı diyorlar. Hayır efendim. Kimse sormuyor." dedi.

"CHP'Yİ DESTEKLEYECEKSİNZİ"

CHP Lideri, değişim için 16 yıla değil, 5 yıla ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak; "Ayın 24’ünde sandığa gideceğiz. Sadece sizin oylarınıza değil. Yanınızda çalışanların da oylarına ihtiyacımız var. Kimse kusura bakmasın, CHP’yi destekleyeceksiniz. Ben sizden bunu istiyorum. Öyle 16 yıla ihtiyacımız yok. 5 yılda Türkiye farklı bir Türkiye olacak. Bölgesinin yıldızı olacak. Üretimde ciddi bir patlama yaşayacağız. Birlikte hareket etmemiz lazım. Demokrasi için özel bir çaba harcayacağız. Göreceksiniz ne terör kalacak 4’üncü yılın sonunda. Emin olun ülkeye dolar yağacak” ifadelerini kullandı.

"VEDA HUTBESİNİ BAŞUCUNA KOY VE HER SABAH OKU"

Kılıçdaroğlu, konuşmasında HDP'nin tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a da değinerek; “Sayın Erdoğan terörist diyor. İyi de savcılıktan ilam kağıdı aldı, üniversite diploması da aldı. Rakibimiz, onu da biliyorum. Ama siz bu ülkede demokrasi vardır sözünü dünyaya anlatamazsınız. Niye hapse atıyorsunuz? Çıksın propagandasını yapsın. Suçu varsa mahkeme yargılar. Ben ya da siz bir kişiye suçludur diyemeyiz. Erdoğan’a da söylüyorum, suçun tanımını öğrenmek istiyorsan, evrensel hukuku bıraktım, peygamberin veda hutbesinde suçun bireysel olduğu anlatılır. En önemli insan hakları beyannamesi olarak adlandırılır. Baş ucuna koy ve her sabah oku. Kimin suçlu olup olmadığına ben karar veremem. Hakim karar verir. Biri savunur, öbürü iddia eder, hakim evrensel hukuka ve vicdanına göre karar verir. Biz bunları tamamen geçtik. Başka bir dünyada yaşıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER