Kılıçdaroğlu mu, İnce mi?

Seçim kampanyası boyunca iktidarla boy ölçüşen İnce, yüzde 30’u aşarak CHP'nin son yıllarda aldığı oyların oldukça üzerine çıktı. Bu da partide “değişim rüzgarları”nın esmesine neden oldu. Kılıçdaroğlu’na büyük tepki yaşanırken, görevinden istifa etmesi istendi.

Kılıçdaroğlu mu, İnce mi?

24  Haziran seçim sonuçlarını tartışırken, en çok dikkat çeken şey adayların aldıkları oy oranları ile partileri arasındaki fark oldu.

Kamuoyunda CHP’nin oyunun önceki seçimlerde yüzde 25 civarında olması nedeniyle Muharrem İnce’nin başarısı için bu oran referans alınıyordu. 

Ancak İnce; gerek yürüttüğü seçim kampanyasıyla, gerek topladığı kalabalık mitinglerle, gerek yarattığı psikolojiyle muhalefet cephesinde fark yarattı.

Öyle ki bu durum seçim sonuçlarına da yansıdı. 

Seçim kampanyası boyunca iktidarla boy ölçüşen İnce, yüzde 30’u aşarak CHP'nin son yıllarda aldığı oyların oldukça üzerine çıktı. 

Öte yandan Akşener İYİ Parti'den, Demirtaş HDP’den, Karamollaoğlu Saadet Partisi'nden daha düşük oy alırken Muharrem İnce kendi partisine fark attı.

CHP 22,6 oy alırken, İnce 30,6 oy oranına ulaştı.

Böylece İnce, partisine tam 8 puan fark attı.

İnce’nin toplumun her kesiminden oy almış olması CHP içerisinde liderlik tartışmasını şimdiden ortaya çıkardı.

24 Haziran'a kadar Erdoğan'la karşılaştırılan İnce, 24 Haziran gecesinden itibaren Kılıçdaroğlu ile karşılaştırılmaya başlandı.

CHP kulislerinde partinin liderinin oy oranı olarak görülen 22,6 ile Muharrem İnce'nin 30,6'sı karşılaştırılıyor.

CHP’nin seçim boyunca yürüttüğü düşük profilli kampanya, İnce'nin agresif kampanyasıyla değerlendirilmeye başlandı.

CHP mitinglerinin havasıyla, İnce mitinglerinin tarihi atmosferi yarıştırıldı.

Özetle, CHP'nin kurultaylarına rağmen, 24 Haziran, gece yarısından itibaren “Kılıçdaroğlu mu, İnce mi” sorusu sorulmaya başlandı.

***

24 Haziran’ın en çok konuşulan partilerden biri de hiç bir ittifak içinde yer almayan HDP’dir.

Barajı aşıp aşmayacağı tartışılırken, HDP’nin oyu 11,6 oldu. Buna karşılık HDP’nin Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ise yüzde 8,35 oranında oy aldı.

HDP ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu illerinde, 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2015 Haziran seçimleri, 2015 Kasım seçimleri ve 2018 Haziran seçimlerinde benzer oyları aldı. 2015 Haziran seçimlerindeki oransal değişiklik dışında birbirine yakın oylar aldı.

Öte yandan HDP’nin barajı, büyük kısmı CHP’den geldiği görülen oylarla aştı.

Öyle ki, parti Kürt kökenli nüfusun yoğun olduğu illerde HDP’ye oy verenler arasında çok büyük değişiklik olmasa da, özellikle büyük kentlerde başta CHP olmak üzere muhalefetten ciddi oranda oy aldı. 

İstanbul’dan yaklaşık yüzde 13 oy alan HDP, 12 milletvekili çıkardı.

Buna karşılık HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, İstanbul’dan yüzde 7,2 oy aldı.

Yine Tunceli’de HDP yüzde 51’in üstünde oy alırken, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise yüzde 58 oy aldı.

Yani başta CHP olmak üzere muhalefetin önemli bir kısmı, HDP’nin baraj altında kalıp AK Parti’nin Meclis’te çoğunluğu sağlamaması için, HDP’ye oy verdi ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Muharrem İnce'ye oyunu attı.

Bu durum gösteriyor ki; HDP'lilerin Selahattin Demirtaş da cisimleşen kemik oyu; yüzde 8.35, HDP'nin barajı aşmasına yeterli olmuyordu. Ancak muhalefetin oyları HDP'yi yüzde 10 seçim barajının üstüne taşıdı.

Bu durumda yüzde 3.25'lik ciddi bir oran, Demirtaş'ı seçmediği halde HDP'ye barajı geçsin diye oy verdi.

Bir anlamda AK Parti'nin meclis çoğunluğuna sahip olmaması maksadıyla oylarını HDP'ye emanet etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER