Kılıçdaroğlu: İnce, beklentinin altında kaldı

24 Haziran seçimleri sonuçlarına tabanının 'istifa' çağrısı üzerine CHP Lideri bugün CHP MYK sonrası açıklama yaptı: İnce beklentinin altında kaldı

Kılıçdaroğlu: İnce, beklentinin altında kaldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri sonrasında sessizliğini bozdu.

CHP'nin yüzde 22'lik aldığı oy, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin yüzde 8 gerisinde kalmış, partililer de Kılıçdaroğlu ve yönetiminin istifa etmesini istemişti.

İstifa edip etmeyeceği tartışılan Kılıçdaroğlu, saat 14.00'te CHP MYK toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

DÜNÜN TEK ADAMI, BUGÜNÜN TOPAL ÖRDEĞİDİR

Oy kullanan hangi partiye mensup olursa olsun, oy kullanan herkese teşekkür ediyorum. Bir başka teşekkürüm gönüllülere. Demokrasi adına binlerce gönüllü görev aldı. Sadece demokrasi olsun diye bize destek veren binlerce arkadaşa teşekkür ediyoruz. Bütün tehditlere rağmen teşkilatlara teşekkür ediyorum. CHP'nin bütün teşkilatlarına yürekten teşekkür ediyorum. OHAL vardı, baskılar vardı, bıçaklananlar vardı. Yılmadan görevlerini yaptılar. Medyanın yüzde 95'i iktidarın kontrolündeydi. Daha önemlisi daha önceki seçimlerde iç işleri bakanı görevini bırakırdı, daha iyi görevini yapsın diye. Daha da önemlisi adalet bakanı istifa ederdi, adaleti sağlasın diye. Ne yaptılar? Seçimlerle toplumun üstündeki ölü toprağını kaldırdılar. Sonuç şu AK Parti'ye yüzde 7 oy kaybettirdiler. Bütün baskılara rağmen 7 puan indirdiler. 49.5 olan oyları 42.5'a düştü. Bu bizim için çok önemli bir sonuçtur. Biz yapabiliriz algısını oluşturdular. Bu sonuç parlamentoda çoğunluğu kaybetmelerine yol açtı. Dünün tek adamı, bugünün topal ördeğidir. 

SEÇİMİN TEK KAYBEDENİ VARDIR

Bu milletin demokrasiye özlemi var, bunu sağlayacak olan halkın bize verdiği yetki olacaktır. Özetle duvarın bir kısmını yıktık. Seçimin tek kaybedeni vardır, AK Partidir. Kazanan demokrasidir. Snadığa gidip oyu savunan milyonlardır.

Orta Anadolu'da artık CHP'nin sesi daha güçlü çıkacaktır. Daha önce vekil çıkaramadığımız 13 ilde milletvekili çıkardık. Millet İttifakı'nın getirdiği bir şey daha var. Yüzde 10 barajını iptal ettik. Darbe hukukunu tahkim ettiler, 'darbelere karşıyız' diyerek. Eskiden iktidarın istediği 2 partili bir parlamentoydu. Şimdi bütün sesleri meclise taşıdık. Yüzde yüzü mü? Hayır. Ama önemli bir çoğunluğu. Dün arkadaşalarıma şu talimatı verdim: Milletin hukuku sonuna kadar savunulacak. Saray'ın çıkardığı kararnameler sonuna kadar irdelenecek. Gazi Meclis'in itibarını koruyacağız. Bu Meclis, Kurtuluş Savaşı'nı yürüten bir Meclis'tir. Ekonomide yangın var mutfakta yangın var ve önümüzdeki süreç sıradan bir süreç değil. Pek çok bilgiyi kamuoyundan gizleyeceklerdir. Bizim görevimiz bilgileri toplayıp kamuoyuyla paylaşmak olacaktır.

Soru- cevap

Sonuca hile karıştı mı? Erdoğan'ı tebrik ettiniz mi?

Demokrasiye inanmayan bir insan tebrik edilemez. Tek adam rejimini savunan tebrik edilemez. Biz partinin genel başkanı oılarak mahkemelere hakim atıyor. Onu mu tebrik edeceğim? Tek adam rejimini savunuyorsa neyini kabul edeceğim? Seçim sonuçlarında her şey olabilir. Bütün sandıkların güvenliğini sağlamak için gönüllüler çalıştı. Eşit şartlarda mücadele olmadı. Demokraside hile var, sandıkta değil.

Mahir Ünal'ın Muharrem İnce açıklamaları... İstifa çağrıları var?

Biz hiçbir zaman dış telkinlerle kendi politikamızı oluşturmayız. Biz demokrasiyi savunuyoruz.Sayın Ünal kendi partisine dönüp baksın ama biz geleceğe inanan bir partiyiz. Tek adama teslim olmuş bir parti değiliz. Dikta heveslisi olan biri kutlanılmaz. Hangi başarıyı elde etti? 

BEKLENENİN ALTINDA KALDI

İnce'nin başarısını nasıl buluyorsnuz, İnce'nin oyu ile CHP'nin oyu arasında 8 puan fark var...

Muharrem Bey'in CHP'den fazla oy almasını öteden beri savunduk. Neden Muharrem Bey CHP rozetini çıkardı? Türk bayrağını taktı. Çalıştı, genç dinamik, enerjik. Bunların hepsi doğrudur ama kendisinin de ifade ettiği gibi 'beklentinin altında kaldı'. 9 ay sonra yerel seçimler var. Çok daha fazla başarı elde edeceğiz. Duvarın diğer tarafını da yıkacağız. Koltuk sevdalısı olanın bu partide yeri yoktur.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER