banner51

Karaburun'da kriz çıktı: Halk tepki gösterdi

İzmir’in Karaburun ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Bülent Çumçum’un “Karaburun’u koruyalım, hiçbir bayraklama çalışması yapmayalım” çağrısına tüm partiler katılırken AK Parti İlçe Başkanı Adem Avcı’nın çağrıya uymaması ilçede krize neden oldu

Karaburun'da kriz çıktı: Halk tepki gösterdi

CHP’nin birinci parti olduğu Karaburun ilçe meydanında bayraklama yapılmaması her partinin sadece kendi binasını bayraklaması yönünde tüm siyasi parti başkanları CHP İlçe Başkanı Bülent Çumçum’un önerisiyle karar aldı. Ancak AK Parti İlçe Başkanı Adem Avcı ve teşkilatı karara uymayacaklarını açıkladı ve ilçe meydanını AK Parti bayraklarıyla donattı. Buna tepki gösteren halk ve CHP ilçe örgütü AK Parti ilçe başkanlığına uyarıda bulunup bayrakların kaldırılmasını üç gün bekledi ve ardından CHP de bayraklama çalışması yapmak zorunda kaldı.

BİRİNCİ PARTİ OLARAK KİRLETMEYELİM DİYE BİZ ÖNERDİK

Konuya ilişkin açıklamada bulunan CHP İlçe Başkanı Bülent Çumçum, “Karaburun’da birinci parti olarak biz ‘ilçemizi koruyalım’ diyerek bayraklama kirliliğinin yaşanmaması için öncülük ettik, Karaburun Kaymakamlığı’nda yaptığımız ve tüm ilçe başkanlarının bir araya geldiği toplantıda bu önerimizi sundum. Tüm partiler doğal güzelliklerimizin kirlenmemesi adına bu önerimizi yerinde buldu ve uyacağını söyledi ancak AKP ilçe başkanı uymayacaklarını, binaları dışında ilçe meydanında ve sokaklarda da bayraklama yapacaklarını dile getirdi. Ve o gece bayraklarını asıp her yeri AKP bayraklarıyla donattılar. Biz yine de bekledik, hiçbir siyasi parti bunu yapmazken sağduyu gösterip kaldırırlar diye bekledik, ‘kaldıracak mısınız’ diye sorduk ama hayır yanıtını aldık” diye konuştu.

HALK TEPKİ GÖSTERİNCE CHP BAYRAKLARI DA ASILDI

Üç günün sonunda seçmeninin çoğu CHP’li olan ilçede durumun detayını bilmeyen halkın duruma tepki gösterdiğini anlatan Çumçum, şunları dile getirdi: “Halkımız tepki gösterdi ve ‘CHP ya da diğer partiler niye bayrak asmıyor, burası sadece AKP’nin meydanı mı’ gibi söylenmeler bizlere ulaştı. Biz de mecbur kaldık ve o tek parti görüntüsünü kırmak için CHP bayraklarını astık. Biz ilçemizin güzelliğinin bozulmaması yönünde bir adım atmak için en çok oy alan parti olarak fedakarlık yapmaya razıydık ancak AKP bunu bile fırsata çevirmek istedi. Şunun bilinmesini isterim bu olay bize bir şey kaybettirmediği gibi AKP’ye de artı puan değil eksi puan kazandırdı. Halkımız AKP tarafından zaten bir çok çevre katliamına maruz bırakılan Karaburun’u kimin gerçekten düşündüğünü kimin koruyacağını çok iyi biliyor. Bunu bu olayla bir kez daha görmüş, yaşamış, anlamış oldu. Bizim böyle basit konularda yarış yapma gibi bir düşüncemiz yok, ama bu durumdan bile rant sağlamaya çalışanlara da meydanlarımızı teslim etmeyiz. Karaburun parti gözetmeksizin herkesindir, korumak da geliştirmek de hepimizin görevidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER