"Kadın konusunda konuşacak son kişi Bedri Serter'dir"

Erol Yaraş yazdı...

"Kadın konusunda konuşacak son kişi Bedri Serter'dir"

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde konuşmaması gereken insanların başında CHP Milletvekili Bedri Serter’in gelmesi gerekir.

Hemen konuya gireceğim. Yıl 2012 Ocak ayı. İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nde bir devrim yapmaya karar verdik.

O zaman İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Baran'dı ve ben de yönetim kurulu üyesiydim.

Benim önerimle yönetim olarak İZSİAD’ın ismine “KADIN” kelimesinin eklenmesine karar verdik.

İsmimiz İZMİR SANAYİCİ İŞADAMLARI VE İŞKADINLARI DERNEĞİ olacaktı.

O günlerde böyle bir değişikliği başta TÜSİAD olmak üzere birçok STK düşünüyor fakat adım atamıyordu.

İZSİAD’ın 375 üyesinden 80’i kadındı.

Türkiye’de bir devrim yapacak, ilklerin şehri İzmir yine bir ilke imza atacaktı.

İZSİAD tüzüğü gereği böyle bir karar için genel kurul yapılması zorunluydu ve genel kurulumuzu topladık.

Yönetim olarak bu değişikliğin üyeler tarafından çok olumlu bulunacağını ve hatta ayakta alkışlarla karar alacağımızı umuyorduk.

Ne gezer... Genel kurulda başını Bedri Serter’in çektiği bir grup tarafından şiddetle eleştirildik.

Toplantıya yaklaşık 80 kişi katılmıştı. Çoğunluk evet demesine rağmen Bedri Serter ve ekibinin hayır oyları üçte iki çoğunluğu bize sağlatmadı ve öneri, tüzük gereği geçmemiş oldu.

Hatta ben çıkıp bir konuşma yaptım ve bazı arkadaşları dansöz gibi kıvırtmakla suçladım. Normal olarak ortalık biraz karışmıştı.

İZSİAD’ın 2012 yılındaki bu girişiminden sonra birçok STK ismini değiştirdi. Olması gerekende kadınların dernek isimlerinde temsil edilmesiydi.

Dün, yaklaşan 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter eşinin başkan olduğu İzmir İş Kadınları Derneği’nde bir konuşma yapmış ve her alanda kadın erkek eşitliğinin korunması gerektiğini belirtip, kadınlar konusunda cumhuriyet kazanımlarının yavaş yavaş geriye gittiğini söylemiş.

Şimdi Bedri Serter’e sorarlar; İZSİAD’da kadın isminin verilmesine tepki gösteren Serter mi samimiydi, yoksa dün kadın konusunda konuşan Serter mi?

Önce Bedri Serter’in burada çıkıp özeleştiri yapıp ‘’2012’de hatalıydım özür dilerim’’ demesi lazım.

İZİKAD Başkanı Huriye Serter de yaptığı konuşmada “Kadınların temsil oranı İzmir gibi bir ilde ne yazık ki hiç tatminkar değil. Çünkü kadınların önüne bariyer konuluyor. Tabii ataerkil bir toplumuz, kadının görevi evde oturup yemek yapmak, çocuk bakmak. Bu durumda kadın kırmızı kart görmüş oluyor” dedi.

Şimdi benim Huriye Serter’den bir ricam olacak.. Önce 2012 yılından beri kadınlar konusunda cebinde kırmızı kart taşıyan eşi Bedri Serter’in cebinden kırmızı kartı alıp yırtması.

Bu kartın yırtıldığı açıklanırsa Bedri Serter’in kadınlar konusundaki görüşlerine geçmişi bilen insanlar daha kolay inanacaklardır.


  Ocak 2012..

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 09:44
YORUM EKLE

banner47