İzmir’in milletvekillerinden, yeni dönem mesajları

Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci Dönem Milletvekilliği seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre İzmir’in Milletvekili seçilen isimler, Türkiye ve İzmir için çalışma ve sorunların çözümü için ellerinden geleni yapma sözü verdi

İzmir’in milletvekillerinden, yeni dönem mesajları

Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ilk sonuçlarına göre İzmir’den 16 yeni isim Milletvekili seçildi. Resmi olmayan ilk İzmir sonuçlarına göre  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir’de iki bölgeden 7’şer toplamda 14 milletvekili çıkardı.

AK Parti İzmir’de iki bölgeden 4’er olmak üzere 8 Milletvekilini parlamentoya göndermeyi başarırken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), İYİ Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise her iki bölgeden birer milletvekili çıkarabildi.

CHP’de Kani Beko, Sevda Erdan Kılıç, Mahir Polat, Bedri Serter, Mehmet Ali Çelebi, Ednan Arslan; AK Parti’den Necip Nasır, Fehmi Alpay Özalan, Yaşar Kıkpınar, Cemal Bekle; İYİ Parti’de Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray; MHP’de Hasan Kalyoncu ve Tamer Osmanağaoğlu; HDP’de ise Serpil Kemalbay ve Murat Çepni İzmir’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ilk kez giren İzmir Milletvekilleri oldu.

SORUNLARA 'ÇÖZÜM' SÖZÜ VERDİLER

İzmir’in yeni Milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinin Türkiye için hayırlı olması ortak temennisinde bulundu. Tüm siyasi partilerin İzmir Milletvekilleri, İzmir ve Türkiye’nin sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapma sözü verdi.

NECİP NASIR: HAYIRLI BİR SONUÇ ÇIKTI

AK Parti’den İzmir Milletvekili seçilen Necip Nasır, İzmir Milletvekili olarak üzerine düşenleri en iyi şekilde yapacağını belirterek,

“Seçim ülkemiz için, milletimiz ve mazlum milletler için hayırlı olsun. Vatandaşımızın desteği ve dualarıyla hayırlı bir sonuç çıktı. 2023 hedeflerini yakalamada, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkması için gereken değişim Allah’a şükür oldu. İzmir milletvekili olarak iş dünyasının, esnafın, vatandaşın sorunlarıyla ilgili güçlü meclis yapısı içinde üzerime düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Allah bizi utandırmasın” diye konuştu.

YAŞAR KIRKPINAR: İZMİR’E EN İYİ YATIRIMLARIN SUNULMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, 27’inci dönem Milletvekili olmanın kendisi için ayrıcalıklı bir durum olduğunu belirterek, İzmir’in başta yerel yönetimlerde gördüğü hizmet eksiklikleri olmak üzere sorunlarının çözümü için elinden geleni yapacağı sözünü verdi:

“27’inci dönem parlamento ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye yeni bir sürece giriyor. Tarihin yeniden yazılacağı bu süreçte, tarihe tanıklık etmek yerine, tarihin bizzat içinde yer alma ve yön verme fırsatını bize veren sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza teşkilat mensubu olarak sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tarihi bir dönemeçteyiz. Her şeyin yeniden düzenleneceği bir aşamadayız. Bir başlangıç bir milat. Yeni bir sistem. Ben 27’inci dönemde ayrıcalıklı görüyorum. Bu yüzden de mutlu ve bahtiyarım. Özellikle bu süreçte yeni sistemde birçok partinin parlamentoya girdiği bu dönemde, İzmir’in partimize 8 milletvekili ayırması bizi oldukça mutlu eden bir tablo. İzmirlinin verdiği karar bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemde daha iyi noktalara geleceğimizin, daha çok teveccühüne mazhar olacağımızın göstergesi. İzmir’de yerel anlamda çok büyük hizmet eksiklikleri olduğuna inanıyorum. İnşallah bu eksiklikleri gidermek için yerelde ve genelde başarı elde edeceğimize inanıyoruz. İzmirli hemşehrilerimizin yerel anlamda alamadıkları hizmetlerin takipçisi olacağız. İzmir’e en iyi yatırımların sunulması için elimizden geleni yapacağız. Bize destek veren tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

KANİ BEKO: ÜLKENİN ÇOK AĞIR SORUNLARI VAR, BUNLARI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR

CHP İzmir Milletvekili ve DİSK Genel eski Başkanı Kani Beko, işsizlik, KHK’larla işlerinden olan kamu çalışanı, işçiler ve öğretim üyelerinin görevlerine iadesi, cezaevlerinde olan öğrencilerin durumu, OHAL’in kaldırılması, atanamayan öğretmenlerin sorunları başta olmak üzere Türkiye’nin acil çözüm bekleyen tüm sorunlarının takipçisi olacağını vurguladı.

BEKO: İZMİR’İN SORUNLARINI, MECLİSTE GÜNDEME GETİRECEĞİME SÖZ VERİYORUM

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “OHAL koşullarında bir seçim oldu. Bu seçimin çok da demokratik bir seçim olduğunu söyleyemeyiz. Bununla beraber basın ve ifade özgürlüğü Anayasa ile teminat altında olmasına karşın birçok televizyon, gazeteler baskı altındaydı. Muhalefetin özgür iradesiyle sesi olamadılar. Dolayısıyla bugüne geldiğimizde tabiî ki TBMM’de ülkenin çok ağır şartları var. En büyük sorunlardan biri işsizlik. Ataması yapılmayan öğretmenler var. Kamudan KHK ile çıkartılan 150 bin kamu çalışanı var. 3 bine yakın KHK ile ihraç edilmiş işçiler var. Öğretim üyeleri var. 70 binin üzerinde cezaevinde olan öğrenci kardeşlerimiz var. Ekonomi gerçekten kötü durumda. Türkiye’nin çok acilen demokrasiye, özgürlüğe, barışa ve kardeşliğe ihtiyacı var. OHAL’in derhal kaldırılması gerekiyor. Bu topraklarda gerçekten doğudan batıya kuzeyden güneye yaşayan insanların birlikte hareket ederek ülke sorunlarını TBMM’de çözmemiz gerekir. İzmir’in sorunlarını ve bu sorunların tamamını mecliste gündeme getireceğime söz veriyorum. Bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik, siyasi, sosyal haklarını korumak için üzerime düşen her görevi yapmaya hazırım” şeklinde değerlendirme yaptı.

EDNAN ARSLAN: AKTİF VE ÇALIŞKAN BİR MİLLETVEKİLİ OLACAĞIM

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, aktif ve çalışkan bir İzmir Milletvekili olacağını dile getirerek,

“Hayırlı olsun. İzmirliler böyle takdir etti. Türkiye insanı da bu şekilde takdir etti. Umuyorum iktidar partisi de biz de ders alırız. Birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Uzlaşı, birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Ortak aklın oluşacağı bir dönem olmasını diliyorum. Türkiye bunu yapabilecek kudrette. Yeter ki birbirimizi anlayabilelim. Yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum. Millet iradesi bu şekilde olmuştur. Oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Aktif ve çalışkan bir milletvekili olacağım. İzmir’in sorunlarını biliyoruz. Diğer arkadaşlarımızla işbirliği içinde, ötekileştirmeden, İzmir’in sorunlarını çözme arayışı içinde olacağız” diye konuştu.

MAHİR POLAT: HALKIN İÇİNDE OLACAĞIM

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, halkın içinde ve emek cephesinin yanında bir Milletvekili olacağını dile getirerek, “Halkın içinde olacağım. Emek cephesinin yanında yer alacağım. İzmir’in iktidardan haklarını alması için mücadele eden bir milletvekili olacağım. İyi çalıştık, maalesef  buruk bir havadayız. Türkiye sonuçları üzdü bizi. Beklediğimiz gibi çıkmadı . İzmir de beklentilerimi karşılamıyor. Elimizden geleni yaptık. Saygı duymak lazım” diye konuştu.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: MİLLETİMİZİN KARARINI SAYGIYLA KARŞILIYORUM

İYİ Parti İzmir Milletvekili seçilen Müsavat Dervişoğlu, “Seçimler ülkemize hayırlı olsun. Milletimizin kararını saygıyla karşılıyorum. Ancak bu iyi niyetim, seçimin şartlarının oluşturulmasında ve seçim sürecinde yaşadığımız haksızlık ve adaletsizlikleri kabulleneceğim anlamına gelmez. Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.  

TAMER OSMANAĞAOĞLU: SEÇİMLERİN GALİBİ DEVLET BAHÇELİ BEY VE MHP

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, MHP’nin Türk Milletinin vicdanındaki yerine koruduğunu vurgulayarak, seçimlerin galibinin partisi ve partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğunu söyledi:

“MHP Türk Milletinin vicdanıdır. MHP Türk Milletinin vicdanında yerini muhafaza etmiştir. Seçimlerin galibi de Türk dünyasının lideri Devlet Bahçeli Bey ve MHP’dir. Allah güzel İzmir’imize ve ülkemize hizmet etmeyi nasip etsin.”

SEVDA ERDAN KILIÇ: İKTİDARA GEREKEN UYARIYI VER

CHP İzmir Milletvekili seçilen Sevda Erdan Kılıç, baskın seçimlerden çıkan sonuçlarla Türk Milletinin iktidara gereken uyarıyı verdiğini belirterek, İzmir’in de demokrasi, barış, özgürlüğe olan inancını arttırarak sürdürdüğünü ve gereken mesajı verdiğini dile getirdi.

KILIÇ: İZMİR GEREKEN MESAJI VERMİŞTİR, BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM

İzmir Milletvekili seçilen Sevda Erdan Kılıç’ın değerlendirmesi şu şekilde;

“Erken adı altında dayatılan “baskın” seçimin sonuçlarından hepimiz şunu gördük ki bu millet iktidara gereken uyarıyı vermiştir. Tek başına iktidar söylemlerinin kendileri için yeni dönemde olmayacağı aşikardır. Bu durumun ülkemize öncelikle barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük getirmesini temenni ediyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ortadayken bizim ne olduğumuz, koltuklarımız çok da önemli değildir. Türkiye’de yeni başlayan dönemle parlamenter demokrasiden kopuş sürecini hepimiz göreceğiz ve yaşayacağız. Umarım bunun bedellerini bizler ve çocuklarımız ödemek zorunda kalmayız. Başından bu yana söylediğimiz gibi ülkemizde bir OHAL süreci devam ediyor. Yargının ve medyanın bağımsızlığından söz etmek mümkün değil. Kamu kurumlarının bir siyasi partinin egemenliği altında yaptığı uygulamalardan vatandaşlarımız da şikayet ediyor. Ekmek ve su kadar önemli olan özgürlüklerimizin her geçen gün daraldığını görmek bir hukukçu ve anne olarak ayrıca beni daha çok üzüyor.

Ayrıca, her seçim döneminde olduğu gibi İzmir demokrasiye, barışa, özgürlüğe olan inancını arttırarak sürdürmüştür. Gereken mesajı vermiştir. Hepimizin Cumhurbaşkanı söylemiyle yola çıkan Sayın Muharrem İnce’ye de desteğini esirgememiştir. Partimizin Genel Başkanı Sayın Kemal Kemal Kılıçdaroğlu’nun kısa ve hızlı geçen süreçte yaptığı hamleler ve aldığı kararların ne kadar önemli olduğunu sonuçlar açıklanınca hep birlikte gördük. Kendisinden çok ülkenin geleceğini düşünen bir lider olarak verdiği kararların ileriki dönemde sonuçlarını da yaşayarak göreceğiz.

İzmir gibi aydınlık ve demokrasinin beşiği bir kentten milletvekili seçilmek benim için onurdur. Şahsıma ve partili arkadaşlarımıza gösterilen teveccüh nedeniyle tüm hemşehrilerime minnettarım. Onların sesi olmaya devam edeceğim. İzmir’in beklentileri çok yüksek. Talepleri, arzuları ne yazık ki “bize destek verin yapalım” diyenler tarafından görmezden gelindi. Bunların takipçisi olacağız ve İzmir’in hak ettiğini alması için çabalayacağız.  Son olarak; bizimle birlikte mücadele eden başta parti örgütümüzün her kademesinde görev alan yoldaşlarımız olmak üzere aynı anlayışta koşan hemşehrilerimize şükran borçluyuz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”

(egepostası)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER