İzmir siyaseti bayramda rakip dinlemedi

Siyasi partilerin İzmir temsilcileri birbirlerine bayram ziyaretinde bulundu

İzmir siyaseti bayramda rakip dinlemedi

Şengül, Ramazan Bayramı dolayısıyla MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş'ı ziyaret ederek, bayramlaştı.

Ramazanın seçim atmosferini daha hoş ve sakin kıldığını kaydeden Şengül, MHP ile Cumhur İttifakı olarak seçime gittiklerini, iki parti arasında iyi bir hoşgörü ve diyalog bulunduğunu söyledi.

Şengül, Suruç'ta AK Partililere yönelik saldırıyı hatırlatarak, şöyle devam etti:

"PKK terör örgütünün devamı olan HDP'nin saldırıları hoşgörü içerisinde devam eden seçim atmosferini germe çabalarına rağmen biz hoşgörü, diyalog içerisinde seçim çalışmalarını sürdürüyoruz. Kazanan halk, Cumhur İttifakı olacaktır. İnşallah Türkiye 24 Haziran'dan sonra daha bağımsız, daha özgür bir güne başlayacaktır. MHP, BBP ile onun mücadelesini veriyoruz."

Şengül, terör örgütünün, FETÖ'nün, muhalefetin belli söylemlerinin benzerliğinin çok dikkat çekici olduğunu, bunun sorgulanmasını gerektiğini ifade ederek, "Halkımız nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyor. Türkiye bağımsızlık mücadelesi veriyor ve onun son aşamasına gelmiştir. 24 Haziran da bunda önemli bir merhaledir." ifadelerini kullandı.

KARATAŞ SALDIRIYI KINADI
MHP İl Başkanı Karataş da Şengül'e başsağlığı dileyerek, "Verdiğiniz bizce şehitlerden dolayı son derece üzgünüz. Menfur hadiseyi kınamakla birlikte tekrar yaşanmamasını arzu ediyoruz." dedi.

Karataş, AK Parti, MHP ve BBP'nin de destek verdiği ittifakın Türkiye yararına, Türk milleri yararına olacağı kanaatinde olduklarını, 24 Haziran günü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek bir oyla seçileceğini ifade ederek, "Milletinin buna ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Kimse ikinci tur hayali kurmasın. İlk turda cumhurbaşkanı seçimi bitecektir." diye konuştu.

Bu birliktelikle Türk devletinin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların daha rahat aşılacağını vurgulayan Karataş, şöyle devam etti:

"Hükümet kararlılık içerisinde, bunu memnuniyetle izliyoruz. Gerek FETÖ, gerek PKK terör örgütüyle gerekli mücadele verilmekte, diğer taraftan da sınırlarımızdaki tehdit bertaraf edilmekte. Cerablus'tan başlayan ve Afrin'de noktalanan, diğer taraftan da Irak'ın kuzeyine doğru bir harekat söz konusu. Bununla birlikte PKK terör örgütünün bataklığının kurutulacağı, Kandil'e Türk bayrağının dikileceği kanaatindeyiz. Bu Türk milleti ve devletinin gücünün dünya devletleri tarafından görülmesi bakımında önemlidir."

Gazetecilerin "Eğer ikinci tura kalırsa İzmir'de AK Parti'nin ve MHP'nin nasıl bir çalışması olacak?" şeklindeki sorusu üzerine de Karataş, şunları söyledi:

"Net duruşmuz ortada. İkinci tura kalırsa Sayın Muharrem İnce'nin ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in söylediklerine dikkat kesilelim. İkinci turda kimden destek istediklerine bakalım, iyi takip edelim. Türkiye'yi yönetmeye talip olan, seçilip de hükümet kurmaya talip olan bir siyasi anlayışın veya bir adayın kimlerle yola koyulacağını iyi irdeleyin, inceleyin. Türkiye'nin mili bütünlüğü adına yola koyulmuş, Türkiye'yi huzurlu bir geleceğe taşıyacak olan birilerinin herhalde terör grupların uzantısı olan bir siyasi partinin de temsilcilerinden birini cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağını düşünmemesi lazım. Son derece kaygılıyız."

Şengül başkanlığındaki AK Parti heyeti bu ziyaretin ardından CHP İl Binası'nın yolunu tuttu. Şengül, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'e de makamında konuk olarak bayram ziyaretinde bulundu.

Yücel ve yönetim kurulu üyeleri, konuklarını kapıda karşıladı. AK Partilileri makamında ağırlayan Yücel, bu ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu ve duygulandığını belirtti. AK Partili Şengül şunları söyledi: "Hepimizin farklılıkları olabilir ama ortak paydamız vatan ve milletimiz. Ona hizmet etmek. Aziz Kocaoğlu ile eskiden tanışırız. CHP’li vekiller ile mecliste çalışma fırsatımız oldu. Ortamı çok germeye gerek yok. Söyleyecek lafı olan çıkar söyler, eğer biri şiddete başvuruyorsa söyleyecek lafı kalmamıştır. Biz de İzmir’e yakışır şekilde bir seçim kampanyası yürütmeye kararlıyız. Bir birbimizi eleştirebiliriz ama arka planda her zaman görüşmeye ihtiyacımız var. Bunun da vesile olmasını istedik. Yaşça sizden büyük olduğumuz için bayramınızı kutlamaya geldik, sizleri de bekliyoruz."

Daha sonra açıklama yapan Deniz Yücel, "Ben gerçekten mutlu oldum ve duygulandım. Bunlar bizim siyasette özlediğimiz hareketler. Siyaset son yıllarda çok gerildi. Siyaset, bu ülkede hizmet için yapılıyor. Düşüncelerimiz farklı olsa da sonuçta herkesin kendine göre çizdiği bir doğru yol var. Bu doğrular çerçevesinde bu ülkeye hizmet etmek için gayret ediyoruz. Önümüzde bir seçim var. İzmir’e bir gerilim yaşamdık ama Suruç’ta yaşanan olaydan dolayı üzgünüz. Ülkemizin ve milletimizin soğukkanlı olmaya ihtiyacı var. Çünkü demokrasi bunu gerektiriyor. 24 Haziran seçimlerinden ülkemizin güçlenerek çıkacağına inanıyorum. Bu nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bir dahaki bayram inşallah biz sizi siyaset edeceğiz küçüğünüz olarak" diye konuştu.

"SEÇİM İKİNCİ TURA KALACAK"
AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda biteceğini ve Erdoğan’ın seçimlerini kazanacağına dair açıklamalarını hatırlatıldığı Yücel, şu yanıtı verdi: "AK Parti’nin de diğer diğer siyasi partilerin de bir takım hedefleri var. Biz de ilk turda Muharrem İnce’yi görmek istiyoruz ama yapılan anketlere ve oy oranlarına baktığımızda ilk turda seçimi herhangi bir adayın kazanması bize göre mümkün görünmüyor. Seçim ikinci tura kalacak."

Açıklamanın ardından Şengül, Deniz Yücel’e çiçek takdim etti. Ziyaret bir süre basına kapalı devam etti.

ÜKÜNÇ: SEÇİME GİDİYORUZ SAVAŞA GİTMİYORUZ
AK Parti İzmir il başkan yardımcıları Ömer Az, Erkan Taş, Hakan Yıldız ve il yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç’e bayram ziyaretinde bulundu. İl Başkanı Aydın Şengül’ün farklı bir program nedeniyle katılmadığı ziyarette konuklarını makamında ağırlayan Ükünç, çok mutlu olduğunu, çok sevindiğini belirtti. Artık kutuplaşmanın olmadığı, kucaklaşmanın olduğu bayramlar yaşamak istediklerini ifade eden Ükünç, "Hepimiz yıllardır siyaset ile uğraşıyoruz. Seçime gidiyoruz, savaşa gitmiyoruz. Siyaset de hizmet yarışı, tatlı bir rekabet olsun. O nedenle ziyaretinizi önemsiyorum" diye konuştu. Ak Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Ömer Az ise Aydın Şengül’ün selamını iletti. Koray Ükünç de heyetten Şengül’e selamlarının iletilmesini istedi.

"KURŞUNLANMA OLAYI YAŞANDI"
Herkesin kendi görüşleri doğrultusunda seçim çalışmalarını yaptığını ifade eden Ömer Az, "Herkes için hayırlısı olsun" dedi. Ükünç de , "Memleketin çıkarları her şeyden daha önemli. Ülkemiz için hangisi hayır ise o şekilde sonuç alınsın" diye konuştu. AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Erkan Taş, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç’e, "Şuanda herhangi bir gerginlik yok değil mi?" diye sordu. Buna yanıt veren Ükünç, "İzmir’de Tire İlçe Başkanımıza bir saldırı oldu. Onun dışında Türkiye’nin bazı yerlerinde bazı şeyler yaşandı. Genel Başkanımız geçen hafta pazar günü İzmir’e gelmişti. Genel Başkan gelmeden aracı geldi. Onun bir kurşunlanma olayı oldu iki gün önce. Ondan bir gün sonra da Yıldırım Ulupınar’ın seçim otobüsü bilyeli tabanca dediğimiz havalı tabanca ile birer gün arayla kurşunlandı. Onun dışında bir şey yok. İzmir’de rahatız. İzmir demokrasiyi özümsemiş bir kent olduğu için sıkıtımız yok. Ak Parti ile ilgili de bir sıkıntımız yok" dedi. Açıklamanın ardından Ömer Az, Koray Ükünç’e çiçek verdi.

AK Parti heyetinin BBP, ve Saadet Partisi'ne de bayram ziyaretinde bulunacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER