"İzmir'in pek tanımadığı müstakbel vekilleri kimlerdir?"

Partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na teslim etmeleriyle birlikte İzmir listelerinde yazılan ama İzmirlilerin yeterince tanımadığı isimlerin çokluğu dikkat çekiyor.

"İzmir'in pek tanımadığı müstakbel vekilleri kimlerdir?"

İzmir'in o pek tanımadığı isimlere CHP ile başlamak gerekirse en başa Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu yazmak gerekir ama yine de yazmayacağım. Ünal Çeviköz'ün son dakikada İstanbul listesine çekilmesi ve Tuncay Özkan'ın geri gelmesinin kente ne katıp ne katamayacağıysa ayrı mesele. 

İşte CHP'nin kentte tanınmayan müstakbel vekilleri;

1) Selin Sayek Böke

Her ne kadar geçtiğimiz dönemde de İzmir milletvekili olmuş olsa da kentte kimsenin bir türlü göremediği Selin Sayek Böke'yi listenin başına yazmakta fayda var. Anne tarafı Niğdeli, baba tarafı Hataylı, kendisi ömrünün çok büyük kısmını Ankara'da geçirmiş olan Böke'nin İzmir milletvekili olarak kent adına bugüne dek ne yaptığını bilen varsa beri gelsin. 

2) Mehmet Ali Çelebi 

Ankara'da doğan, Amasya'da büyüyen Çelebi'nin kabul edelim İzmir'de bir başarı hikayesi var. Çelebi, Maltepe Askeri Lisesi'ni birincilikle bitirmiş bir isim. Kara Harp Okulu'nu da dördüncülükle bitiren ve askeri helikopter pilotluğu yapmış olan Çelebi'nin yazılım ve veritabanı uzmanlığı bulunmakta. Askeri kumpas davalarında 3 buçuk sene cezaevinde kalan Çelebi, CHP PM üyesi olmasının yanında İngilizce ve Almanca bilen bir isim. Ne derece İzmir'in vekili olabileceğiniyse hep birlikte göreceğiz.

Gelelim AK Parti'ye... "Ekinde izi olmayanın hasatta adı olmaz" sloganının çok önemsendiği partide, teşkilatın bu isimlere ne diyeği merak konusu. İşte o isimler;

1) Ceyda Bölünmez Çankırı

Ankara'da doğan, üniversite eğitimini yine Ankara'da Başkent Üniversitesi Büro Yönetimi Bölümü'nde alan ve aile kökleri nedeniyle mevcut durumda AK Parti Mardin Milletvekili olarak sürdürdüğü siyasi kariyerine bundan sonra İzmir Milletvekili olarak sürdürecek olan müstakbel vekilimiz kent için tam bir muamma. Bakalım İzmir'deki birkaç yüz bin Mardinlinin kent için yapamayacağı ama Ceyda Bölünmez Çankırı'nın yapabileceği temsiliyet neymiş görelim.

2) Alpay Özalan

Futbol kariyerini Göztepe'de noktalamak istediğini söylemesiyle kentte vakti zamanında sempati yaratan ancak geçen sene Göztepe-Eskişehirspor maçında takımını sahadan çekerek ilginç bir işe imza atan Alpay Özalan'ın İzmir kökeni var olmasına var ama İzmir'i nasıl temsil edecek? Umuyoruz futbol kariyerindeki gibi sert oynamaz...

Ve listesi merakla beklenen İYİ Parti... Az daha Salim Ensarioğlu ve Gültekin Uysal'ı İzmir'den aday gösterecek olan parti, yine de ilk seçiminde ithal adaylarla seçmen karşısına çıkıyor.

1) Mehmet Tezkan

İzmir'de hiç İYİ Parti'den aday gösterilecek bir gazeteci yokmuş gibi İstanbul'da doğan, okuyan, hayatını kazanan, köşesini yazan Mehmet Tezkan İYİ Parti'nin İzmir'den 3. sıra adayı olarak karşımıza çıktı. Tezkan'ın İzmir'e ne katacağından ziyade, kentte 3. sıradan milletvekili çıkarıp çıkarmaması muallak olan İYİ Parti'de oyları sürükleme ihtimalinin düşüklüğü soru işareti.

2) Mustafa Kerpişçi

Aydınlı bir ailenin ferdi olarak Ankara'da doğan, ilk, orta, lise ve üniversitedeki eğitim hayatının tamamını Ankara'da geçiren ODTÜ mezunu Kerpişçi, ticaret hayatının parlak bir ferdi olmakla birlikte geçmiş yıllarda DYP ve ANAP'ın İstanbul'da il yönetim kurulu üyeliklerini yapmış bir isim. İzmir için neler yapabilir? Yatırım çekmede kente hizmeti dokunur mu? Göreceğiz.

3) Şengül Hablemitoğlu

Kentin belki de en nitelikli, en çarpıcı ithal vekil adayı. Ankara'da doğan, eğitimini Ankara'da alan ve  akademik hayatını Ankara'da sürdüren Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, evinin önünde katledilen Necip Hablemitoğlu'nun eşi olmasının yanısıra çok sayıda kitaba ve akademik çalışmaya imza atmış bir isim. Parti vitrini için önemli bir isim olan Hablemitoğlu'nun İzmir'e nasıl hizmet edeceğiniyse hep birlikte göreceğiz.

4) Çiğdem Özer

Aşık Veysel'in Aşık Veysel'in vefatından sonra doğan torunu olan Çiğdem Özer'in geçmişte ismi CHP ile çok anılmış, hatta bir ara Kadıköy'den belediye başkan adayı olup olamayacağı kulislerde konuşulmuştu. Kentteki Alevi oylarına hitap etmesi beklenen ama kentten olmayan Özer'in İzmir'de bir rüzgar yakalaması da, 4. sıradan vekil olması da çok zor görülüyor.

Son olarak Milliyetçi Hareket Partisi...

İzmir'den zaten 1+1 vekilliği bile alıp almayacağı tartışmalı partide 2. bölgede teşkilatı maddi manevi sürükleyebilecek bir Murat Koç varken, Erzurum'dan aday getirmek oldukça dahice bir fikir olsa gerek. Tanıyalım...

Tamer Osmanağaoğlu

MHP MYK üyesi olan Tamer Osmanağaoğlu'nun adını kentte sıradan bir vatandaşa sorsak, sanıyorum yüzümüze anlamsız bir bakış atar. Umuyorum Osmanağaoğlu, bu kadar güçlü bir önyargıyı ve MHP'nin İzmir ile ilgilenmeyen İzmir vekilleri algısını kırar. Zor mu? Bence çok zor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER