İzmir'in 4 büyük ilçesinde seçim yarışı nefes kesecek!

Yerel seçimler öncesinde İzmir'de Cumhur ve Millet ittifaklarının mücadelesi oldukça dikkat çekici sonuçlar doğurabilir. Kentin 4 metropol ilçesiyse yarışın kıran kırana geçeceği yerler olarak öne çıkıyor. Karabağlar, Bayraklı, Buca ve Gaziemir'de atılacak her adım, verilecek her söz, sandık sonucunu etkileyecek dengeler yaratabilir.

İzmir'in 4 büyük ilçesinde seçim yarışı nefes kesecek!

Burak Cilasun / Ben TV

31 Mart'taki yerel seçimler yaklaşırken, İzmir'deki bazı ilçelerde heyecan çok daha farklı yaşanıyor. Özellikle, Karabağlar, Bayraklı, Gaziemir ve Buca'da AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı çatısı altında bir araya gelmiş olması sandığın nabzını hızlandıracak cinsten. Geçmiş seçim verilerine göre AK Parti'nin kazanma ihtimali bu dört metropolde diğerlerine göre kuvvetli görülürken, 24 Haziran'da ilk genel seçim deneyimini yaşayan İYİ Parti'nin CHP ile ittifak halinde olması denklemi karıştıyor.

İYİ PARTİ, CHP'YE NE KADAR DESTEK VERECEK?

24 Haziran'da her iki parti arasında genel olarak uyumlu bir yaklaşım ortaya konmuş olsa da, yerel seçimler öncesinde iki parti arasında adaylıklara yönelik sık sık krizlerin yaşandığı biliniyor. Henüz çok dillendirilmese de bu krizlerden biri de İzmir'de yaşanıyor. CHP kanadı İYİ Parti'ye kendilerinin kazanma ihtimali olan hiçbir ilçeyi vermek istemiyor. Buna karşılık Cumhur İttifakı'nda MHP'nin AK Parti'den 5 ilçe alması, İYİ Parti'de de beklentilerin yükselmesine neden oluyor. İlk seçiminde kentte yüzde 11'i gören İYİ Partililer oy oranı 24 Haziran'da yüzde 6'ya düşen MHP'nin kazanımlarının altına düşmek istemiyor. Mevcut denklemde CHP, kırsalda kendisinin kazanma ihtimali olan birkaç belediyeden vazgeçip İYİ Parti'yi bu anlamda mutlu edemezse, metropoldeki İYİ Partililerin CHP'ye olan desteği tartışmaya açılır ki bu da 30-40 bin ilçelik birkaç ilçe uğruna nüfusu 300 bin ve üzeri olan ilçeleri tehlikeye atmak anlamına geliyor. CHP ve İYİ Parti arasında her ne kadar ittifak olsa da, CHP'nin yapabileceği aday belirleme hatalarını, AK Parti oy toplama adına değerlendirmeye çalışacak.

HDP, SANDIK ÇATLAĞINA YOL AÇAR MI?

CHP ve İYİ Parti arasındaki Millet İttifakı'nda en hassas konulardan biri de HDP'nin durumu. CHP kurmaylarının HDP ile kurabilecekleri olası temaslar, İYİ Parti'de hem yönetim kademeleri, hem de tabanda tepkiyle karşılanabilir. Dahası böyle bir tepki sadece İzmir'deki bir ilişkiyle değil, farklı bir kentte dahi CHP'nin böyle bir yola girmesi, İzmir'de reaksiyon bulabilir. Bu da ittifakta sandık çatlağı oluşturabilir.

METROPOLDE KIYASIYA YARIŞ BEKLEYEN İLÇELERDE DURUM NE?

BAYRAKLI

Kentin yeni ilçelerinden Bayraklı'da yaşanan iki seçimde CHP ve AK Parti'ye dair dikkat çekici noktalar bulunuyor.  Örneğin 2009'da CHP yüzde 49'a yakın oy alırken AK Parti yüzde 36'da kalıyor. Son yerel seçimdeyse CHP yüzde 44'e gerilerken AK Parti ise oyunu bir tık daha arttırarak yüzde 38 bandına getirdi. Bununla birlikte MHP'nin son yerel seçimdeki oyu ilçede yüde 8'37 oranındayken 1,5 puanlık bir düşüş yaşıyor. Bu da ilçede İYİ Parti oylarının çoğunlukla MHP kaynaklı olmadığını gösteriyor. Ayrıca HDP'nin yerel seçimlerde aldığı oy ile genel seçimlerde aldığı oy arasındaki yaklaşık 18 bin kişilik fark da dikkat çekici. Bu da yerel seçimde HDP seçmeninin ilçede CHP'yi tercih edebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla CHP ilçede hem HDP, hem de İYİ Parti'nin gönlünü yapmak gibi zor bir süreçle karşılaşabilir. Yerel seçimde Hüseyin Aslan'a giden ve önemli bir kısmı için "CHP'ye tepki oyu" denilen oyların da 24 Haziran'da İYİ Parti'ye gittiği belirtiliyor.

İşte Bayraklı'da 2014 yerel seçim sonuçları:

Bayraklı 24 Haziran:

KARABAĞLAR

İzmir'in en büyük nüfusa sahip ilçesi Karabağlar, 2 seçimdir AK Parti'nin iddialı olduğu, CHP'nin kazandığı bir ilçe. Bununla birlikte MHP'nin İYİ Parti'ye karşı taban ve oy kaybettiği bir ilçe olmasıyla da dikkat çekiyor. 2009 seçimiyle 2014 seçimi yan yana konduğunda CHP'nin ilçede yaşadığı erime oldukça dikkat çekici. 2009'da ilçede yüzde 51 alan yerel iktidar, 2014'teyse yüzde 42,8'e düşerek büyük kan kaybetti. 24 Haziran'da da kan kaybının sürdüğü ilçede CHP'nin oyu yüzde 37,84'e kadar düştü. AK Parti ise 2009'dan 2014'e yüzde 35'ten 38'e çıkarak oylarını yükseltse de CHP gibi 24 Haziran'da düşüş yaşadı ve oyları yüzde 31,75'e kadar geriledi. İlçedeki oy dengelerinde Doğu ve Güneydoğu kökenli vatandaşların da payı büyük. Örneğin 2014'teki HDP oyu 14 binin üstündeyken, genel seçimdeyse HDP bu kez ilçede 40 bine yakın oy alarak dikkat çeken bir performans ortaya koyuyor.

İşte Karabağlar'da 2014 yerel seçim sonucu:

Karabağlar 24 Haziran:

GAZİEMİR

İzmir'in gelişim potansiyeli en yüksek ilçelerinden olan Gaziemir'de CHP, İYİ Parti ile ittifak hesaba katılarak şanslı bir görünüm çiziyor. Metropol'de İYİ Parti'nin yüzde 13 gibi bir oy aldığı Gaziemir, CHP'ye 31 Mart'ta seçim kazandırabilir. Buna karşın, 2009'a göre oylarını 2014 yerel seçiminde yükselten AK Parti, MHP'nin ilçede yaşadığı ciddi kan kaybı nedeniyle zor bir sınav vereceğe benziyor.

İşte Gaziemir'de 2014 yerel seçim sonuçları:

Gaziemir 24 Haziran:

BUCA

İzmir'deki metropol ilçelerde yine nüfus yoğunluğu ve kentteki ağırlığı yüksek olan yerlerin başında gelen Buca'da da 31 Mart akşamı bir hayli çekişmeli geçebilir. 2009 seçimi sonrasında 2014'te ilçede 10 puan birden eriyen Cumhuriyet Halk Partisi'nin, seçimi kazanmak için ittifak ortağı İYİ Parti'ye ihtiyacı var. Yine ilçedeki oy geçişkenliğine bakıldığında HDP'li seçmenin de yerel seçimlerle genel seçimler arasında sandıkta farklı bir tutum gözettiği gözlemleniyor. AK Parti ise teşkilattan olan ve ilçede belediye meclis üyeliği görevi de yapıp, seçime belki de en hazır siyasilerden biri olan Mustafa Arslan ile sandıkta dalip gelmeye çalışacak. Bu süreçte Arslan'ın kurabileceği ikili ilişkiler de çok önemli rol oynayacak. Belediye meclis üyelikleri aday dağılımı bile seçim sonuçları hakkında ciddi bir ipucu verebilir.

İşte Buca'da 2014 yerel seçim sonucu:

Buca 24 Haziran

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 16:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakki bulut
Hakki bulut - 4 ay Önce

Buca İYİ PARTİYE verilmeli

Mehmet Giritli
Mehmet Giritli - 1 ay Önce

İzmir de Pkk Hdp ile kol kola giren chp ye artık oy moy yok gidip kandil den oy istesinler...

SIRADAKİ HABER