"İzmir'i ihmal eden, Türkiye'yi ihmal eder" dedi; O projeleri müjdeledi!

AK Parti’nin İzmir İl Kongresi, Halkapınar Spor Salonu’nda başladı. İlk olarak kürsüye çıkan Başbakan Yıldırım, “15 yıldır İzmir’i hiç ihmal etmedik. İzmir’i ihmal eden, Türkiye’yi ihmal etmiştir” dedi. Ayrıca otoyol, hızlı tren ve Körfez Geçiş Projesi'nin müjdesini verdi

BURAK CİLASUN / BEN HABER

AK Parti İzmir İl Kongresi, Halkapınar Spor Salonu'nda geniş güvenlik önlemleri altında başladı. Salondaki konuşmanın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salon önündeki kitleye hitap etmesi için geniş bir alan ayrıldı. AK Parti'nin İzmirli delegeleri ve üst yönetimi, Erdoğan ve Yıldırım'ı havalimanında karşılarken, salonda çalınan müziklerle partililer sık sık motive edildi ve coşkunun azalmasına izin verilmedi.

“AK GENÇLER, HARİKASINIZ”

Kürsüye ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım çıktı. Yıldırım'ın konuşması sık sık Yıldırım ve Erdoğan lehine tezahüratlarla kesilirken, Başbakan Yıldırım da, "AK gençler, harikasınız" diyerek tezahüratlar karşısındaki memnuniyetini belirtti. Salona asılan dev boyuttaki ‘15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz’ pankartıysa büyük dikkat çekti.

“15 YILDIR BU KENTİ HİÇ İHMAL ETMEDİK”

Başbakan Yıldırım, şöyle dedi: “İzmir'e hürmetimiz sonsuzdur. Bu mukaddes ülke, yeniden istiklaline kavuştuysa, bu İzmir'de olmuştur. İzmir ilklerin şehri, istiklal mücadelemizin başladığı şehirdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin kalkınma hamlesini de İzmir'den başlatmıştır. İktisat Kongresi toplandığında daha cumhuriyet kurulmamıştı. Ülke yoksulluk içindeydi. İzmir, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan penceresidir. İzmir kalkınmazsa, Türkiye kalkınmaz. Bugün İzmir'imiz ticaretle büyüyen bir dünya şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İzmir'i ihlal eden, Türkiye'yi ihmal etmiş olur. Biz, 15 yıldır İzmir'i hiç ihlal etmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde İzmir'e çok büyük eserler kazandırdık. Bizim milliyetçiliğimiz; 81 milyon vatandaşımızı kucaklayan milliyetçiliktir. Balkanlara da Ortadoğu'ya da dostluk elini uzatıyoruz. Gönül coğrafyamızda kardeşliğimizi güçlendirmek için çalışıyoruz. Bu asil milletin asırlık hissiyatına sahip çıkıyoruz. Milletimiz de her zaman bize sahip çıkıyor, destek oluyor. AK Parti'yi millet kurdu, bugünlere millet getirdi. Siyasetimizin geçmişini de, geleceğini de milletin istikametiyle belirlendi. Milletimizin değerleriyle hep barışık olduk. Kimsenin kardeşliğimize zarar vermesine izin vermedik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik, milleti birleştirdik. Şunu herkes iyi bilsin; yolları böleriz ama Türkiye'yi asla böldürmeyiz.”

“24 HAZİRAN’DA DESTAN YAZACAK MIYIZ?”

“Demokrasiyi sadece kendimiz için değil, herkes için istedik” diyen Başbakan Binali Yıldırım, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız liderliğinde yürümeye devam ediyoruz. İzmir hazır mıyız? 24 Haziran'da destan yazacak mıyız? Sandıkları dolduracak mıyız? Maşallah İzmir işi bitirmiş. Evlad-ı Fatihan… Gençler, siz bizim geleceğimizsiniz. Darbecilere asla boyun eğmedik. Milletin geleceği için canımızı seve seve veririz dedik. Kardeşliğimizi hedef aldılar. İrademizi teslim almaya kalkıştılar. Allah'ın yardımıyla ihanet odaklarının bütün oyunlarını boza boza bugünlere geldik. Bir tezgahla karşı karşıyayız. Ancak hamdolsun yaptıkları bu oyunlar başlarına geçti. Kurdukları çatı başlarına geçti, yerle bir oldu. Bunların derdi Türkiye'nin geleceği değil, Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan olmasın da ne olursa olsun. 15 yıldır geldiğimiz bu noktayı alçaklara, FETÖ'cülere teslim etmeye hiç niyetimiz yok. 24 Haziran'da hak ettikleri cezayı verecek miyiz? Bölücüleri, FETÖ'cüleri tarihin derinliklerine gömmeye var mısınız? Hiçbir kumpas bu milletin bileğini bükemez. Seçimler vaktinde yapılsın dedik. Bazı çevreler seçimi sürekli gündemde tutmaya çalıştılar. Biz seçimin sürekli konuşulmasının ülke için iyi olmadığını söyledik. Şimdi ülkemize zaman kaybettirmemek için, "Seçim mi istiyorsunuz? İşte meydan. Bir kez daha boyunuzun ölçüsünü millet alsın" dedik. Biz seçim kazanırken sen ne yaptın Kemal Bey? 24 Haziran'da artık bu işi bitiriyor, bir dönemi kapatıyor, yeni bir dönemi açıyoruz. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı seçiyoruz.”

KILIÇDAROĞLU'NA YÜKLENDİ

Başbakan Yıldırım, “Aday olmuyor, aday arıyor” diyerek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da yüklendi, “Nereden gelecek aday uzaydan mı gelecek? CHP'de aday olacak kimseyi bulamadınız mı? Cumhuriyetin partisinde adam mı yok? Bir çatı kurmaya kalktınız, o çatı çöktü. Mühendislikle, projeyle siyaset olmaz. Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığıyla kurmaya çalıştığınız çatı çöktü ve altında hep beraber kaldınız. 15 vekilin hali yürekler acısı. “Genel Başkanımızın talimatıyla 15 vekili verdik, gitti” diyorlar. İstemeye istemeye komşuya gittiler. Bu vekillerin seçildiği illerden biri de İzmir. Bunu size sorarak mı yapıyorlar? İzmir, hak ettkleri cevabı verecektir. Aziz milletimiz temiz siyasetin yanında oldu. Aziz milletimize inancımız dün de tamdı, bugün de tam. 24 Haziran'da istikrar ve güven ortamını güçlendiren Türkiye kalkınmasına devam edecek” ifadesini kullandı.

“KÖRFEZ GEÇİŞİ İLE KARŞIYAKA-BALÇOVA ARASI 5 DAKİKA OLACAK"

Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: ““Karşıyaka'dan Balçova'ya 5 dakikada geçeceğiz. Körfez geçişini İzmir'e kazandıracağız. İzmir- Manisa arasında Sabuncubeli Tüneli'ni de bu sene hizmete alıyoruz. İzmir'e hızlı tren de geliyor. Ankara'dan, Afyona, Uşak'a ve Manisa'ya, oradan da İzmir'e hızlı trenin yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Değerli yol arkadaşlarım; hızlı tren bitince İzmir-Ankara arası trenle 3.5 saate iniyor. 13.5 saat nere, 3.5 saat nere? İzmir'i dünya şehri İstanbul ile de birleştiriyoruz. Otoyol yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Manisa- Balıkesir- Bursa arası yapılıyor ve önümüzdeki sene İzmir- İstanbul arası 3 saate düşecek. 16 yılda İzmir’e 50 milyon liralık yatırım yaptık. Helali hoş olsun. İzmir'e yapılanlar bunlarla sınırlı değil. Dahası Başbakanlık bitebilir. Son Başbakan olabilirim ama İzmir'e olan sevgimiz ve hizmetimiz son olmaz bitmez. AK Parti her zaman milletin vereceği kararı baş tacı yapmıştır. Milletin sözü üstüne hiçbir sözü tanımadık. Milletin beklentisine kayıtsız kalmadık. Ekonomimiz güçlü olarak devam edecek, lider ülke olmaya devam edeceğiz. Bugünden çok daha iyi olacak. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER