İzmir'de yerel seçimin iki kilidi: Kocaoğlu ve ittifak!

Yerel seçimler yaklaşırken, kulisler de ısınmaya başladı. İzmir'de adayların belirlenmesini ve dolayısıyla seçimin kaderini belirleyecek iki faktör ise partilerin ittifak yapıp yapmayacağı ve Kocaoğlu'nun aday olup olmayacağı.

İzmir'de yerel seçimin iki kilidi: Kocaoğlu ve ittifak!

Burak Cilasun / BEN Haber

24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin atmosferinden çıkan Türkiye, bayram molasının ardından 31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçimleri konuşmaya başladı. Özellikle İzmir yerelinde bakıldığında parlamentoda yer alan CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti'yi seçim yaklaştıkça hareketli günler bekliyor. Kentte uzun süredir devam eden CHP iktidarı, kurultay kırgınlıklar, Kılıçdaroğlu yorgunluğu ve Kocaoğlu'nun destekleyenler ile desteklemeyenler ayrışmaları nedeniyle en kırılgan dönemini yaşıyor. Buna bir de MHP Lideri Bahçeli'nin 24 Haziran'daki ittifakı, yerel seçimlere de taşıma yönündeki tutumu eklenince denklem iyice karışıyor. CHP'nin seçim kazanmak için İYİ Parti'ye ihtiyacı açığa çıkarken, İYİ Parti'deyse CHP ile birlikte hareket edip etmeme konusundaki çok seslilik hem partililerin heyecanını düşürüyor, hem de CHP'de kafa karışıklığıyla birlikte alternatif çözüm arayışlarına yol açıyor.

İzmir'de yerel seçim heyecanının en önemli kilit noktalarıysa başlıkta da yer aldığı gibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun aday olup olmayacağı ve gerek CHP-İYİ Parti gerekse de AK Parti-MHP ittifakının olup olmayacağı üstüne kurgulu. Mevcut siyasi konjonktür ve açıklamalar MHP-AK Parti ittifakının süreceğini gösteriyor. 24 Haziran sonrası İYİ Parti'de dönemin parti sözcüsü Aytun Çıray'ın "Millet İttifakı sona ermiştir" açıklamasıyla ayrı düşen CHP ve İYİ Parti'nin ise yakınlaşıp yakınlaşmayacağı büyük bir muamma. Müsavat Dervişoğlu, Hüsmen Kırkpınar gibi partinin MHP kökenli kanadından gelen isimler böyle bir ittifaka soğuk baktığı biliniyor. İYİ Parti'nin İzmir'deki kurucu il başkanlığını da yapan GİK Üyesi Yıldırım Ulupınar ile Koray Ükünç'ün başını çektiği "merkez" kanattaysa ittifak yanlısı bir tutum mevcut. 

KOCAOĞLU 1 EKİM'DE AÇIKLAYACAK

Yerel seçime giderken İzmir'deki en büyük muamma, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun vereceği karar... İl kongresi sürecinde parti içi muhalefeti yenmeyi başardıktan sonra kurultaydaki PM yapısı, milletvekili aday listeleri ve 24 Haziran sonrası değişim çağrısı nedeniyle Kılıçdaroğlu ile arası açılan Kocaoğlu'nun nasıl bir rol izleyeceği ekim ayında yapacağı toplantıda netleşecek. Kocaoğlu'nun aday olmaması durumunda en azından kendi ekibinden bir ismin aday olması için çabalayacağı kulislerde konuşulurken, İzmir'deki muhalefetin çatı ismi haline gelen Tuncay Özkan'ın da Büyükşehir için nabız yokladığı bilinen bir gerçek. Kocaoğlu'nun olası bir "aday değilim" demeciyle birlikte Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'den, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'e, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'dan, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'a kadar ilçe belediye başkanlarının koltuğa talip olduğu uzun zamandır konuşulanlar arasında. Bu isimlerden Tahir Şahin, kurultay istediği için yarışta bir adım geriye düşerken, Kocaoğlu'na yoğun muhalifliğiyle bilinen Hasan Karabağ bir adım öne çıkıyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise ilçedeki başarılı çalışmalarıyla birlikte CHP Genel Merkezi ile sıkı olan ilişkisini seçim sürecinde kullanabileceğe benziyor. CHP'de düğüm, Kocaoğlu ile çözülecek. Soyer ve Karabağ'ın kendi ilçelerinde bir dönem daha istemeleri durumundaysa partinin doğal adayı oldukları da bilinen gerçeklerden.

AK PARTİ, PARTİ DIŞI ADAYA YÖNELEBİLİR

AK Parti Genel Merkezi'nin "parti dışı adaya yönelebiliriz" sözünün belki de en çok yankılandığı şehir İzmir. Binali Yıldırım'ın adaylığı sonrası AK Parti ilk kez kendini Büyükşehir yarışında bu denli avantajlı görüyor. İktidar partisinin Büyükşehir adaylığı içinse kulislerde dört isim konuşuluyor. İsimlerin başında İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener geliyor. Özgener her ne kadar "siyasete girmeyeceğim" dese de Ankara'dan gelecek bir talebi reddetmesi kolay olmayacak. Özgener ile birlikte İzmir için en çok anılan bir diğer isimse AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ. Kentteki tüm bakanlıklara bağlı müdürlüklerle çok sıkı bir diyaloğu olduğu bilinen Dağ, İzmir'deki partililerce de gençlik kollarından geldiği için neredeyse "idol" haline getirilmiş durumda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için anılan son iki isimse İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ve İzmir İl Başkanı Aydın Şengül. Bu dört ismin dışında AK Parti'nin ajandasında başka bir aday bulunmuyor. Her ne kadar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kimi yazılarda adaylıkla anılsa da böyle bir ihtimal uzak görülüyor. 

AK PARTİ O İLÇEDE ADAY ÇIKARMAYABİLİR

Cumhur İttifakı ile birlikte İzmir'de AK Parti ve MHP'nin elindeki toplam sekiz belediyenin artışına kesin gözüyle bakılırken, bir ilçedeyse AK Parti'nin kuruluşundan bugüne İzmir'de görülmemiş bir aday çıkarmama durumu gerçekleşebilir. Eğer ittifakta tam mutabakat sağlanırsa MHP'nin İzmir'deki tek belediyesi olan Aliağa'da, AK Parti'nin MHP'ye destek vermesi bekleniyor. Ayrıca yine Büyükşehir'de olduğu gibi bazı ilçelerde de parti dışından aday seçeneği gündemde. Bu ilçelerin başında da Torbalı geliyor. İlçede mevcut başkan Adnan Yaşar Görmez'in yerine Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun'un aday gösterilme ihtimali yüksek bulunuyor. İktidar partisinde ilçeler için en büyük rekabetinse Karabağlar'da yaşanması bekleniyor. Milletvekilliği son bulduktan sonra yeniden belediye başkan adaylığına göz kırpan Necip Kalkan ile Büyükşehir Meclisi'nde uzun yıllar AK Parti'yi sırtlayan Bilal Doğan'ın ciddi bir yarışa girebileceği belirtiliyor.

CHP'DE İLÇELERİ DE BÜYÜKŞEHİR'DEKİ DURUM BELİRLEYECEK

CHP İzmir'de, neredeyse her ilçe için şimdiden 3'er adayı bir çırpıda söylemek mümküm. Ekipçilik tartışmasının yoğun yaşandığı partide, Kocaoğlu'nun yeniden aday olması durumunda ilçe adaylarına ne kadar hakim olabileceğiyse şimdilik muamma. Parti Meclisi ve milletvekili listelerinde umduğunu bulamayan Kocaoğlu'nun karşısına muhalifler “2014'te 8 belediyeyi senin tercihlerin nedeniyle kaybettik” argümanıyla çıkıyor. Bu nedenle Kocaoğlu'nun bir önceki seçimde olduğu gibi belirleyici olması zor görülüyor. İlçelerde başta Konak olmak üzere aday değişimi kimseyi şaşırtmamalı. Ayrıca makamlarında dördüncü dönemlerini yaşayan belediye başkanlarının da bu seçimde işleri zor. Kentin turizm markası Çeşme ile örgüt-belediye geriliminin olduğu Çiğli de, değişime uzak olmayan ilçelerden. Çiğli'de Ali Rıza Koçer ve İlçe Başkanı Utku Gümrükçü potansiyel adayların içinde öne çıkıyor. Çeşme'de ise CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran ve Karaburun'da Bülent Çumçum'un aday gösterilmesi de kimseyi şaşırtmasın. Bir önceki yerel seçimde Genel Başkan Yardımcısı olan Adnan Keskin'in desteğini alan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın da bu yerel seçimde doğrudan CHP Genel Merkezi'ni ikna etmesi gerekiyor.

İYİ PARTİ VE MHP'NİN BİRER BELEDİYE KAZANMA ŞANSI VAR

Kentte bir belediyeyi elinde bulunduran Milliyetçi Hareket Partisi'nin, başka bir ilçede iddialı hale gelmesini şöyle bırakın, Aliağa'da AK Parti'nin desteği olmadan kazanması bile şu an için imkansız. İzmir'deki oylarının yarısını İYİ Parti'ye kaptıran MHP'nin işi oldukça zor. İttifaktaki anlaşmanın içeriğine göre MHP'nin yerel seçim heyecanı, belediye meclis üyelikleriyle sınırlı kalabilir. Yerel seçimlere ilk kez girecek İYİ Parti de sandığa sıkıntılarla gidiyor. CHP ile ittifak yapmak isteyenlerle, istemeyenler arasındaki tartışmaların istifalara dönüştüğü partinin seçim kazanma ihtimalinin olduğu tek ilçe, Tayfur Çiçek'in CHP'de aday gösterilmemesi ve olası bir şekilde İYİ Parti'ye geçmesi durumunda Tire. Bununla birlikte İYİ Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi için adayının kim olacağı da partinin kazanmasına yetmese bile kazananı belirleyecek bir denge unsuru olma ihtimali taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER