İYİ Partili Kırkpınar'dan hükümete 'korona' salvosu: Bölük pörçük...

29 Mart’ta gerçekleşmesi planlanan İYİ Parti İzmir İl Kongresi, belirsiz bir tarihe ertelenirken; İl Başkanı Kırkpınar hem kongre sürecini hem de ülkenin içinde bulunduğu korona çıkmazını değerlendirdi.

İYİ Partili Kırkpınar'dan hükümete 'korona' salvosu: Bölük pörçük...

CANSU TEMİR AKSU / BEN TV

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de çok sayıda vatandaşta görülen korona virüs salgınıyla ilgili iptaller de peş peşe geliyor. Bu kapsamda, İYİ Parti'de de önemli bir karar alındı.

İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı’nın 29 Mart Pazar günü yapacağı kongre, tedbir amacıyla ertelendi. İzmir’deki kongrenin 1 Nisan tarihinden sonra yapılacağı belirtildi. Hem yaşanan iptali, bir iptalin daha gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini; hem de İzmir İl Başkanı ve kongrede aday olacak olan Hüsmen Kırkpınar’ın hazırlıklarını ve beklentilerini konuştuk.

Ben TV’ye özel değerlendirmelerde bulunan Kırkpınar; korona virüse dair hükümetin aldığı önlemleri de ‘bölük pörçük’ olarak nitelendirdi.

İşte o röportaj:

Normal şartlarda 29 Mart’ta gerçekleşecek olan il kongresi Nisan ayına ertelendi. Ama şu an ülkemizin de içinde bulunduğu bir korona virüs salgını var. Bir erteleme daha söz konusu mu?

Yasal olarak ertelendi. Genel Merkez’den gelen genelgede 1 Nisan’dan sonra yapılması gerektiği ifade edilmişti. Bizde, normal şartlarda 5 Nisan’da kongremizi yapmayı düşünüyorduk ama görünen şartlar o ki hem hükümetin aldığı karar hem dünyadaki durum bunun da imkansız olacağını gösteriyor.

Korona demişken; parti olarak nasıl önlemler aldığınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Şöyle bizim parti binalarımızda, ilçeler dahil nöbet uygulaması var. Yani şöyle; partimizi arayan herhangi bir kamu kurumu yada vatandaş olabilir, bize ulaşmaları için parti binalarımızın açık olması gerekir. 1 kişi bırakıyoruz. 1 çalışan 1 yönetici. Onun dışında bir toplantı 3 kişi 5 kişi bile bir araya gelmememiz yönünde bir tembih ve telkin var. Bunu da 19 Mart’tan beri uyguluyoruz.

En başından önlemimizi aldık. Genelge geldi zaten bize. Parti ve teşkilatlarımızda siyasi faaliyetler askıya alınmıştır. 1 Nöbetçi ve 1 çalışan bırakmak şartıyla teşkilatlarımız açık olacak ama onun dışında herhangi bir siyasi etkinlik aktivite yok. Olması da bence doğru değil zaten

"BÖLÜK PÖRÇÜK KARARLAR"

Hükümetin aldığı korona virüs salgınına dair tedbirleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güvenlik anlamında, en az 15 gün halkın sokağa çıkmasını yasaklaması lazım. Yasak dediğimde çıkmaması yönünde hükümetin karar alması lazım. Yasak deyince insanlar yasağı iç dünyalarında aşmak istiyorlar, sokağa çıkmak istiyorlar dolayısı ile hükümet bu yönde karar almalı. Ama genele bakacak olursanız; hükümetin aldığı kararlar bölük pörçük parça parça kararlar.

Kademeli olarak halka psikolojik boyutu ile bakıyorlar. Bu durumun ciddiyetini halka yavaş yavaş hissettirmeye çalışıyorlar ama durum göründüğünden daha vahim ve ciddi. Onun için önce ekonomik tedbirler ama ekonomik tedbirlerden kastım konut kredisi ya da uçak seyahatlerindeki KDV oranının düşürülmesi ya da büyük iş sahiplerinin sermayedarların ödemeleri ile ilgili değil. Günlük hayatta yaşayan, yani mavi yakalı değil beyaz yakalı değil toplumun her kesimiyle olması lazım.

Ama orda hiç vatandaşı düşünen onların haklarını gözeten ekonomisini düşünen bir karar ne yazık ki henüz çıkmadı. Bunu kamu bankaları aracılığıyla yapmaya çalışıyorlar. Buna eklenen bir özel banka oldu. Bunu inşallah diğer bankalar da takip eder çünkü insanların geliri standart gideri de standart. Ama gelir düşünce gideri standartta olsa ödemek zorunda. Dolayısıyla bunu nasıl ödeyecek? Ödeyemeyecek, yani evinde oturan bir adama tamam icralar durduruldu ay sonuna kadar ama icra mı gelsin, takibe mi düşsün, ne yapsın yani vatandaş.

"TARİHİ BELLİ OLMAYAN BİR SÜRECE DOĞRU KAYABİLİR"

Tekrar kongre sürecine dönecek olursak; neler söylemek istersiniz? Mevcut bir başkan ve aday olarak…

Önümüzdeki sürecin gelecek günlerin bize neler getireceğini biz kestiremiyoruz. Bunu en iyi hükümet biliyor. Onun alacağı tedbirlerle bakarsınız bu il kongresi tarihi belli olmayan bir sürece doğru kayabilir.

Son olarak; İzmirlilere mesajınız var mı?

İzmirliler 65 yaş ve üzerinde ulusal yayın yapan televizyon kanallarında ve medyada en fazla dikkatle önemseyip ve bu kurala uyan İzmir oldu. Ben bu konuda bir İzmirli olarak çok mutlu oldum. Bunun diğer illerde, ilçelerde, Türkiye’nin genelinde de 65 yaş ve üzerindeki insanların sokağa çıkma konusundaki dikkatleri ve özenleri giderek artmalıdır diye düşünüyorum.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER